Paginacja stron internetowych – co to jest

Księga znaku – czym jest i jak ją stworzyć? (przykład i prezentacja)
4 kwietnia, 2022
VUCA
VUCA – podstawowe informacje
4 kwietnia, 2022
Paginacja
Paginacja

Paginacja stron internetowych – co to jest

Osoby, którym zależy na poprawnym funkcjonowaniu serwisu internetowego, powinny znać pojęcie paginacji. Warto bowiem zrobić wszystko, by każdy użytkownik strony potrafił poruszać się na niej intuicyjnie i sprawnie. Jednocześnie trzeba zatroszczyć się o to, by roboty Google prawidłowo odczytywały zawartość strony.

Jak poprawic dostarczalnosc wiadomosci e mail

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM Go SKASUJEMY

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam…

(sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu)

Czym jest paginacja?

Paginacja inaczej bywa nazywana stronicowaniem stron internetowych. Występuje wtedy, kiedy treść zawarta w witrynie zostaje podzielona na kolejne podstrony.

Paginacja bardzo często występuje w sklepach internetowych, gdzie na jednej stronie zaprezentowana jest określona liczba produktów.

Klienci, którzy chcą zobaczyć większą ich ilość, muszą przejść na kolejną stronę. Podobnie sprawa wygląda, jeśli chodzi o długie artykuły, do których dołączone są galerie. Bardzo często bywają one dzielone na kilka podstron.

Paginacja pojawia się również na stronach, na których publikowane są różnego rodzaju recenzje. Zazwyczaj na jednej stronie mieści się ich określona ilość, a żeby odczytać kolejne z nich – należy przełączyć stronę.

Paginacja bywa bardzo przydatna, jeśli chodzi o różnego rodzaju fora internetowe. W najpopularniejszych tematach liczba odpowiedzi sięga nawet kilku tysięcy. Paginacja pozwala uporządkować dane i łatwiej odnaleźć się w temacie.

Ai marketing

Jak powinna funkcjonować paginacja?

Każda strona, na której występują długie treści, powinna zostać podzielona na podstrony. Dzięki temu użytkownik nie tylko może łatwo ogarnąć wzrokiem zawartość witryny, ale także jej poszczególne elementy będą wczytywać się o wiele szybciej.

Niemniej jednak, paginacja nigdy nie powinna być robiona na siłę. Pomimo tego że zapewnia ona większą liczbę odsłon danej witryny, to jednak nie zawsze jest wygodna z punktu widzenia użytkownika. Może on mieć problemy z przeczytaniem interesujących go fragmentów treści, kiedy jest zmuszony do poruszania się między stronami.

Nawigacja między stronami wymaga od użytkownika klikania odpowiednich przycisków bądź też przewinięcia strony. Aby zmienić podstronę, zazwyczaj musi on kliknąć w wybrany numer strony bądź też skorzystać ze strzałki.

Aby zrobić paginację, należy wprowadzić osobny adres internetowy dla kolejnych podstron. Można to osiągnąć doklejając do adresu odpowiednie parametry. Wszystko po to, by roboty wyszukiwarki Google mogły w łatwy sposób dotrzeć do zawartości strony.

Jeśli chodzi o artykuły, które mają być przydatne z punktu widzenia SEO, to o wiele lepszym rozwiązaniem jest zaprezentowanie całej treści pod jednym adresem, rezygnując z paginacji. Aby jednocześnie zapewnić komfortowe poruszanie się po tego typu treściach użytkownikom, warto wprowadzić w nich spis treści z nawigacją, który umożliwia swobodne przeskakiwanie z jednej części tekstu do drugiego.

Paginacja stron internetowych a pozycjonowanie

Osoby, które zastanawiają się nad wdrożeniem paginacji na swoich serwisach, bardzo często spotykają się z problemem duplikacji treści. Występuje on wtedy, kiedy na różnych stronach witryny znajdują się te same produkty i ten sam tekst. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że jest to sytuacja, która może zagrozić odpowiedniemu pozycjonowaniu strony.

Dlatego przy wprowadzaniu paginacji należy dodać atrybuty, których zadaniem jest wskazanie robotom wyszukiwarek, które podstrony tworzą wspólną całość. Dzięki temu użytkownik, który wpisze w wyszukiwarce zapytanie na konkretny temat, w wynikach otrzyma pierwszą stronę paginacji, dzięki czemu będzie mógł zacząć czytać artykuł od początku.

Na szczęście, roboty wyszukiwarki Google bardzo dobrze radzą sobie z rozpoznawaniem stronicowania. Nawet w przypadku użytkowników, którzy zapomnieli o zastosowaniu odpowiednich oznaczeń, są one w stanie rozpoznać podstrony, które zawierają podzieloną treść.

O czym pamiętać, wprowadzając paginację?

Pomimo tego, że paginacja jest bardzo przydatnym narzędziem, które ma za zadanie zwiększyć wygodę użytkowników i czytelność strony, to jednak przy jej wprowadzeniu trzeba kierować się kilkoma zasadami. Przede wszystkim, części artykułu bądź też listy produktów nie powinny być zbyt krótkie. Zbyt częsta konieczność przechodzenia ze strony na stronę wcale nie jest dla użytkownika wygodna, a zbyt duża ilość podstron może zmniejszyć prędkość działania serwisu.

Dodatkowo, nie należy na kolejnych podstronach powtarzać treści oraz opisów. Duplikacja treści nigdy nie jest pożądana.

Dodatkowo, należy zadbać o to, by poruszanie się po kolejnych podstronach było dla użytkownika wygodne i komfortowe. Dlatego na stronie powinny pojawić się funkcjonalne przyciski, dzięki którym można przełączyć na kolejne podstrony. Użytkownik powinien mieć możliwość szybkiego przeniesienia się na pierwszą i ostatnią podstronę, a także kilka następnych.

Wskaźniki KPI Key Performance Indicators kluczowe wskaźniki efektywności
Paginacja stron internetowych – co to jest

Podsumowując, paginacja jest bardzo przydatna w przypadku stron internetowych, które są przeładowane treścią. Przykładowo, sklepy internetowe oferujące tysiące produktów muszą korzystać z tego narzędzia, by umożliwić użytkownikom komfortowe przeglądanie oferty. Trzeba jednak pamiętać o tym, że paginacja jest skuteczna tylko wtedy, jeśli jest wprowadzona w prawidłowy sposób.

Co sądzisz o wpisie pt. Paginacja stron internetowych – co to jest? Daj znać w komentarzu.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)