Na czym można zarobić

Orientacje marketingowe
22 sierpnia, 2021
Media społecznościowe
22 sierpnia, 2021

Na czym można zarobić? Odpowiedź jest prosta: na wszystkim!

W powszechnym mniemaniu zarabianie pieniędzy to dość trudna i wyczerpująca kwestia. Oczywiście jest w tym sporo racji, gdyż słowo “zatrudnienie” składa się nieprzypadkowo z rdzenia “trud”. Aby otrzymać skądś pieniądze, trzeba najpierw na nie się natrudzić. I nieważne, czy ów trud polega na przygotowaniu drogi przebiegu dla pociągów, czy też na pisaniu artykułów. Każda praca niesie ze sobą pewien trud i za każdą należy się określone wynagrodzenie.

Brak pieniędzy? Ten problem można rozwiązać!

Wielu ludzi narzeka na zbyt małe dochody. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż zdecydowana większość osób ma potrzeby większe od swych realnych zarobków. Z drugiej strony trzeba jednak pamiętać, że istnieją tylko dwie drogi wyjścia z tego problemu. Pierwszą z nich jest próba ograniczenia wydatków (co nie zawsze jest możliwe), a drugą – diametralne zwiększenie przychodów. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że ta druga opcja (której poświęcony zostanie niniejszy artykuł) jest bardzo prawdopodobna. Nie jest bowiem tajemnicą, że przy odrobinie wysiłku, “dorobienie” sobie co najmniej kilkuset złotych nie jest problemem. A jak wiadomo – te kilkaset złotych może stanowić istotne wsparcie dla domowego budżetu. Pozostaje pytanie: na czym można zarobić?

Propozycje zarabiania dla każdego

  1. Praca na etacie – to z pewnością najpewniejszy z punktu widzenia przeciętnego Polaka dochód. Umowa o pracę (zwłaszcza na czas nieokreślony) daje stabilność i pewność zatrudnienia w kontekście wielu najbliższych lat. Problem polega na tym, że taka praca nie daje pracownikowi zbyt dużego pola manewru. Wręcz przeciwnie – jest ona dla niego dość kosztowna, bo wiąże się z wydatkami rzędu nawet 30 procent uzyskanych przychodów brutto. Tak, tyle właśnie “kosztuje” podatek, wszystkie składki, a nawet takie “dodatki” jak pieniądze potrącane na dodatkowe ubezpieczenie, czy też na rzecz związków zawodowych. Trzeba też liczyć się z faktem, że praca w oparciu o umowę o pracę, jest dość czasochłonnym i angażującym zadaniem. Dużym wyzwaniem jest też brak elastyczności, a co za tym idzie – konieczność świadczenia pracy w ściśle określonych i nie zawsze odpowiadających godzinach.
  2. Praca zdalna – to świetny sposób na dodatkowy zarobek. Zdalnie można pracować głównie za pośrednictwem komputera, aczkolwiek – w niektórych przypadkach – można też stawiać na bardziej “staroświeckie” zajęcia, czyli np. na popularne jeszcze kilkanaście lat temu składanie różnych przedmiotów. Co ważne – praca zdalna może dotyczyć wielu różnych obszarów działalności. Można np. pisać w ten sposób strony WWW, tworzyć treści pod te oto strony, a także pozycjonować witryny, pisząc oprogramowanie itd. Istotne w tym wszystkim jest to, że praca zdalna jest niezwykle elastyczna. Tutaj nie ma konkretnych ram czasowych. Wręcz przeciwnie, jedynym punktem granicznym, w oparciu o który warto się rozliczać, jest oczywiście deadline, czyli ostatni moment na zrealizowanie zlecenia. Ciekawostką niech będzie fakt, że osoby pracujące zdalnie, mogą zarobić znacznie więcej, niż pracując na etacie. Zależność ta wynika po części z nieco wyższych stawek, a także z obciążenia wykonawcy jedynie podatkiem dochodowym (umowa o dzieło).
  3. Praca dodatkowa – tutaj istnieje pełna dowolność w zakresie wykonywanych obowiązków. Mowa tu oczywiście o pracy, która realizowana jest w wybranym miejscu i to na zasadach umowy o dzieło lub zlecenia. Obowiązki realizowane przez osobę dorabiającą sobie w ten a nie inny sposób są bardzo złożone i mogą dotyczyć… dosłownie wszystkiego. Pracując w oparciu o umowę zlecenie, można chociażby roznosić ulotki, sprawdzać bilety w środkach komunikacji miejskiej, czy też wykonywać inne zadania, które nie wymagają istotnych kwalifikacji. Oczywiście nie oznacza to, że lekarz bądź kolejarz nie mogą sobie dorabiać w swoich zawodach, ale mogą w ten sposób pracować wyłącznie w oparciu o własne, wewnętrzne regulaminy. Widać to zwłaszcza na przykładzie pracowników kolei, którzy – w treści swoich umów – mają wpisaną klauzulę o zakazie pracy na rzecz innych, konkurencyjnych podmiotów.

Przykłady prac na których można dorobić

  1. Roznoszenie ulotek – teoretycznie jest to praca, która nie wymaga niczego oprócz… wytrzymałych nóg. W praktyce osoba, która takie obowiązki wykonuje, musi jednak mieć odpowiednie podejście do potencjalnego Klienta. Owszem, dużo tu zależy od tego, w jaki sposób wybrane ulotki są rozdawane. Jeśli bezpośrednio do rąk innych osób (np. na ruchliwych ulicach, skwerach, rynkach itd.), wymagana jest odpowiednia prezencja, to jest uśmiech itd. Jeśli ulotkarz roznosi ulotki od domu do domu, konieczne jest odpowiednie przygotowanie fizyczne. Ile na takim stanowisku można zarobić? Wszystko zależy od tego, czy pracuje się na umowę o pracę, czy też w ramach innej umowy cywilnoprawnej. Trudno jednak oczekiwać, by uzyskane w ten sposób dochody, osiągały wysokość najniższej krajowej.
  2. Programowanie – pisanie programów na zlecenie to poważne zadanie, które jednak najczęściej świadczone jest na zasadach pracy zdalnej. Oczywiście na rynku działają i takie podmioty, które świadczą podobne usługi w oparciu o działalność stacjonarną, ale – zwłaszcza w czasach pandemii – jest ich coraz mniej. W związku z tym, że coraz częściej tego typu prace wiążą się z tzw. pracą zdalną, można je wykonywać również z domu i to jako przerywnik od głównych i najważniejszych zajęć. Trzeba oczywiście podkreślić, że jest to praca dobrze płatna, choć wymagająca sporo umiejętności. Dlatego z biegiem czasu może się okazać, że – pod względem zaangażowania – wyprze ona dotychczasową pracę stacjonarną. Co wtedy?
  3. Pisanie tekstów – copywriting to kolejna i bardzo ciekawa odmiana pracy zdalnej. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by realizować ją również w oparciu o np. pracę stacjonarną, aczkolwiek takich firm (a w zasadzie agencji) jest – podobnie jak w przypadku programowania – coraz mniej. Pisanie tekstów to czynność (na pozór) niezwykle prosta, aczkolwiek wymaga ona pewnych predyspozycji. Pierwszą z nich jest przede wszystkim terminowość, czyli “umiejętność” wyrobienia się ze zleceniami przed upływem ich ostatecznego terminu realizacji. Inną ważną i wymaganą tutaj cechą jest otwarty umysł i zdolność do szybkiego kojarzenia faktów, które następnie będą wykorzystywane w trakcie realizacji wybranych zleceń. Zarabiając na pisaniu, trzeba liczyć się z bardzo zróżnicowanymi zarobkami. Ich wysokość waha się od kilkuset złotych do 1500 dla osób początkujących, aż do nawet 5 – 6 tysięcy złotych, w przypadku osób, które mają już odpowiednie doświadczenie i… całą masę zleceń.
  4. Prowadzenie własnej strony internetowej lub bloga. Owszem, taka praca jest z pewnością bardzo wymagająca, a na samym początku nie przyniesie żadnych zysków (co najwyżej straty). Niemniej po pewnym czasie – o ile informacje na blogu będą przydatne i potrzebne – praca ta zacznie przynosić konkretne pieniądze. Nie jest to zatem zajęcie dla tych osób, które potrzebują czegoś na już, lecz raczej dla osób stabilnych finansowo, które chcą dowiedzieć się czegoś więcej na temat tej branży i być może zainwestować w kolejny, z biegiem czasu dość wysoki dochód. Zaletą takiej pracy jest z pewnością dość duży (z biegiem czasu) zarobek, choć – co trzeba przyznać – nie jest on gwarantowany. Dużo zależy tu od własnych umiejętności, ale też od intuicji i znajomości rynku. Na szczęście po opanowaniu wszystkich tych zagadnień, pozyskiwane w ten sposób środki powinny być w miarę wystarczające.

Praca na własny etat – tak, czy nie?

Na czym można zarobić, by uzyskane w ten sposób dochody były stosunkowo duże? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – można świadczyć pracę w oparciu o samozatrudnienie. Prowadzenie własnej działalności gospodarczej (najlepiej na początku jednoosobowej) jest zadaniem dość trudnym i wymagającym. Owszem, własna i początkująca firma jest też dosyć tania, ale z biegiem czasu przedsiębiorca musi scedować część swych obowiązków na podwykonawców (np. na biuro księgowe i kancelarię prawną). A jakie prace można wykonywać w ramach samozatrudnienia? Tutaj osoba zainteresowana taką formą zarabiania pieniędzy ma pełną dowolność.

Będąc samozatrudnionym, człowiek ten może świadczyć pracę np. związaną z rynkiem pracy zdalnej. Może zatem programować, tworzyć grafikę komputerową, czy też pisać teksty. Osoba ta może też świadczyć swoje usługi w terenie, to jest najczęściej w siedzibie klienta. Mowa tu przede wszystkim o tych wszystkich specjalistach, którzy prowadzą mobilne punkty napraw sprzętu komputerowego, zajmują się szeroko rozumianą diagnostyką IT, a także… sprzątają, montują urządzenia RTV, wykonują prace budowlane itd. Wreszcie – prowadzić własną działalność można też na poziomie zdecydowane wyższym, bo menedżerskim.

Czy trudno sobie dorobić?

Szeroko rozumiane dorabianie nie jest tak trudne, jak można by sobie to na pierwszy rzut oka wyobrażać. Wręcz przeciwnie, znalezienie w miesiącu odrobiny czasu na zarobienie nawet kilkuset złotych, nie powinno być zbyt dużym wyzwaniem. Przy ocenie konieczności zwiększenia swego domowego budżetu, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy te pieniądze faktycznie są potrzebne. Jeśli tak, to istotnie – dorabianie sobie nie jest niczym złym. Jeśli jednak okazuje się, że nic nie stoi na przeszkodzie, by ograniczyć swoje wydatki o kilka zbędnych pozycji, to warto jeszcze raz przemyśleć tą decyzję. Nic bowiem nie zastąpi czasu, jaki warto spędzić z rodziną i bliskimi. Nie można bowiem zapominać, że każda praca (w tym też zdalna), wiąże się z koniecznością poświęcenia choć niewielkiej ilości czasu, który przecież mógłby zostać spędzony z najbliższymi. Owszem, w nieco innej sytuacji są osoby samotne, ale jest to temat na zupełnie inny artykuł.

Podsumowując, najwygodniejszą formą dodatkowego zarobku jest samozatrudnienie, gdyż w ten sposób można realizować się pod każdym kątem i to zarówno na własnych, jasno określonych przez siebie zasadach. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by świadczyć usługi z zakresu pracy zdalnej. Bądź co bądź, również i taka praca niesie ze sobą sporo korzyści.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie, pozycjonowanie, SEO i całą strategię internet marketing. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)