E business, czyli biznes elektroniczny (e-biznes)

Ekomers
Ecomers, ekomers -jak to poprawnie napisać? Słownik i definicja
24 stycznia, 2022
E-commerce w praktyce
E-commerce w praktyce, czyli co najlepiej robić (najlepsze praktyki mistrzów sprzedaży online)
24 stycznia, 2022
E business
E business

E business, czyli biznes elektroniczny (e-biznes)

E business, czyli biznes elektroniczny (e-biznes) to sposób prowadzenia dowolnej firmy za pomocą Internetu, ekstranetu, sieci i intranetu.

Obejmuje to kupowanie i sprzedawanie towarów lub usług z wykorzystaniem transakcji handlowych przeprowadzanych drogą elektroniczną wraz ze wsparciem klienta lub wsparciem technicznym za pomocą internetu. E-biznes jest podobny do e-commerce, ale jest czymś więcej niż zwykłą czynnością kupowania i sprzedawania usług lub towarów online.

Jak poprawic dostarczalnosc wiadomosci e mail

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM Go SKASUJEMY

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam…

(sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu)

W rzeczywistości jest to metoda wykorzystania informacji cyfrowych i zaawansowanych technologii komunikacyjnych do usprawnienia różnych procesów biznesowych – od fazy początkowej do fazy wdrożenia. E-biznes obejmuje wiele procesów biznesowych, w tym przetwarzanie zamówień online, CRM (zarządzanie relacjami z klientami), zarządzanie łańcuchem dostaw i wiele innych.

E-commerce jest częścią e-biznesu, więc pozwól, że przedstawimy Ci wyczerpujące szczegóły na temat tego, czym jest e-biznes.

E business

Jeśli chcesz zbudować własny sklep eCommerce tylko do sprzedawania i kupowania produktów, przeczytaj poniższy zestaw kroków, aby rozpocząć działalność e-commerce.

Segmenty e-biznesu w Polsce

E-biznes składa się z kilku komponentów, w tym BI (Business Intelligence), CRM (Zarządzanie relacjami z klientami), ERP (Enterprise Resource Planning), SCM (Supply Chain Management), współpracy, działań online i transakcji elektronicznych w firmie. Ale następujące trzy obszary mają olbrzymie znaczenie dla e-biznesu:

 1. E-zamówienia
  Jest również znane jako wymiana dostawców, w ramach której działa b2b, b2g,b2c (czyli biznes do biznesu, biznes do rządu, biznes do konsumenta) i sprzedaż usług odbywa się za pomocą Internetu. Zasadniczo e-zamówienia to sposób przyjęty przez firmy w celu zmniejszenia kosztów i wysiłków poprzez pozyskiwanie produktów lub usług drogą elektroniczną.
 2. Sklepy internetowe
  Jest to elektroniczne zaopatrzenie (strona internetowa lub aplikacja) dla produktów lub usług, takich jak sklepy internetowe. Sklepy internetowe są również znane jako e-sklep, sklep internetowy, sklep online, sklep wirtualny, e-commerce, m-commerce i witryna. Głównym celem tych sklepów jest oszczędność cennego czasu i pieniędzy. Każdy może kupować produkty lub usługi, dokonując płatności online za pomocą kart kredytowych, płatności za pobraniem i innych metod.
 3. Marketplace online
  Jest to handel elektroniczny, który łączy kupujących i dostawców z usługami lub produktami przez Internet. Należy pamiętać, że operator sklepu internetowego prezentuje tylko inwentarz innych osób i zapewnia możliwość przeprowadzenia transakcji.

Ponadto obszarami e-biznesu są również:

 1. Społeczności internetowe
  Społeczności internetowe to grupy osób o tych samych zainteresowaniach lub celach, które wykorzystują Internet do komunikowania się ze sobą. Jest używany między osobami i organizacjami w celu przygotowania decyzji transakcyjnych.
 2. Firmy internetowe
  To właśnie elektroniczna współpraca biznesowa łączy poszczególne firmy i tworzy wirtualny biznes ze wspólną ofertą transakcyjną.

Proces realizacji zamówienia

Proces realizacji zamówienia opiera się na wszystkich czynnościach potrzebnych klientowi do otrzymania zamówionego produktu lub usługi, w tym związanych z nimi usług dla klienta. Czym jest e-biznes i jak realizowane są zamówienia, omówione jest za pomocą poniższej sekwencji.

 1. Zapytanie o produkt
  Przeglądasz witrynę internetową dowolnej renomowanej marki biznesowej produkującej komputery lub telefony i możesz wyświetlić wszystkie ich produkty.
 2. Wycena sprzedaży
  Ceny laptopów, rozmiar ekranu lub wykorzystanie są wyraźnie podane na stronie internetowej w ramach oferty sprzedaży dla klientów.
 3. Konfiguracja zamówienia
  Gdy klienci wybiorą to, co chcą kupić, liczba produktów może zostać łatwo dostosowana lub anulowana na tym etapie.
 4. Rezerwacja zamówienia
  Ta faza obejmuje rezerwację produktów dostępnych na stronie.
 5. Potwierdzenie zamówienia
  Ten proces zapewnia, że ​​szczegóły zamówienia, takie jak ceny i ilości, są dokładne.
 6. Rozliczenie
  Rozliczenia to proces, który umożliwia klientom płacenie za produkty kartą, paypal, stripe, przelewem tradycyjnym lub innymi dostępnymi metodami płatności.
 7. Planowanie zamówień
  Każdy klient ma inne opcje dostawy, więc zamówienie zostanie odpowiednio dostarczone.
 8. Przetwarzanie zamówienia
  Po potwierdzeniu zamówienia firma zapewnia odpowiedni towar w odpowiedniej ilości, czasie, miejscu, cenie i stanie dla właściwego klienta.
 9. Przesyłka
  Zgodnie z wymaganiami klientów produkty będą dostarczane w ramach działania i kuriera.
 10. Dostawa
  Produkty zostaną dostarczone w określonym przedziale czasowym pod właściwy adres.
 11. Rozliczenie
  Jest to sposób na uregulowanie wszystkich pozostałych opłat, takich jak koszty dostawy czy wydatki nad dodatkowymi produktami.
 12. Zwroty
  Większość firm oferuje opcję zwrotu na swoich szczególnych warunkach. Tak więc każdy klient, który otrzymał produkty, z jakimikolwiek problemami technicznymi lub fizycznymi, może z łatwością zwrócić swoje produkty w określonym czasie.

Model e-biznesowy

Czym jest elektroniczny model biznesowy i jego elementy? W rzeczywistości jest to sposób, który opisuje, w jaki sposób firma funkcjonuje, aby dostarczać usługi lub produkty i jak generuje zyski. Ponadto określa również, w jaki sposób firma będzie tworzyć i dostosowywać się do nowych technologii lub rynków. Wszystkie składniki modelu biznesowego współpracują ze sobą, aby zapewnić pomyślne operacje biznesowe.

Koncepcja e-biznesu

Czym jest koncepcja e-biznesu i jak jest niezbędna dla sukcesu w biznesie? Opisuje to podstawowe informacje o biznesie, w tym cele, wizję, produkty i oferty, z których właściciel będzie czerpać przychody. Skuteczna koncepcja opiera się na analizie rynku, która określi zainteresowania klientów zakupem produktu i ile mogą za niego zapłacić.

Czym jest koncepcja e-biznesu? Tutaj musimy skoncentrować się na celach. Czy firma jest przygotowana do realizacji celów określonych w planie wdrożenia do prowadzenia działalności gospodarczej oraz w procesie biznesplanu dla firm rozpoczynających działalność.

Strategie korporacyjne są również osadzone w koncepcji e-biznesu i opisują, w jaki sposób koncepcja biznesowa będzie wdrażana i może być modyfikowana w celu poprawy wyników biznesowych.

Koncepcja biznesowa i badania rynku są ważne, aby zrozumieć rynek. Po przeprowadzeniu badania rynku, teraz należy ustalać ceny zgodnie z konkurencją.

Propozycja wartości

Jak sama nazwa wskazuje, propozycja wartości jest wartością, którą organizacja lub firma zapewni swoim klientom. Może zawierać jeden lub więcej z następujących punktów:

 • Obniżona cena
 • Ulepszona obsługa lub lepsze funkcjonalności z przyjaznością dla użytkownika
 • Szybka dostawa i lepsza pomoc
 • Produkty lub usługi, które skutkują większą wydajnością i produktywnością
 • Dostęp do dostępnych zapasów z różnymi opcjami dla kupującego

Dostarczanie wartości za pomocą integracji

Każda funkcjonalna strona internetowa składa się z dwóch części: frontendu do bezpośredniego kontaktu z klientami oraz backendu w celu zautomatyzowania operacji online firmy bez bezpośredniego kontaktu z klientami. Składanie zamówień za pomocą systemów POS (Point of Sales), personalizacja produktów, śledzenie i realizacja zamówień to czynności wymagające zintegrowanych systemów.

Źródła przychodów

Co oznacza e business jeśli firmy nie zarabiają? Handel elektroniczny jest również znany jako handel e-commerce/internetowy, odnosi się do kupowania i sprzedawania usług/produktów. Obejmuje również opcje płatności online, które zapewniają wspaniałe wrażenia z zakupów online. Tak więc e-biznes będzie miał trzy, cztery lub kombinację następujących źródeł, określanych jako model przychodowy:

 • Reklama
 • Przynależność
 • Prowizje agenta/przedstawiciela
 • Koncesjonowanie
 • Prowizje od sprzedaży
 • Sponsoring
 • Opłat
 • Subskrypcja

Wymagane czynności, zasoby i możliwości

Aby realizować misję firmy, wymagane są różne działania i potrzebne są określone zasoby. Na przykład profesjonalni pracownicy o określonych umiejętnościach lub zdolnościach mogą lepiej wykonywać określone czynności biznesowe.

Poszczególne procesy biznesowe lub grupy procesów, które są wymagane do realizacji koncepcji biznesowej, nazywane są działaniami. Operacyjny model biznesowy służy do identyfikacji kosztów/wydatków i wyników każdego działania.

Czym jest e-biznes i jego procesy?

Należy pamiętać, że niektóre działania e-biznesu mogą naruszać patenty. Różne procesy biznesowe lub „metody prowadzenia biznesu” mogą zostać opatentowane, tak aby model biznesowy mógł przypadkowo obejmować własność intelektualną. Na przykład:

e biznes

Organizacje potrzebują zasobów ludzkich, materialnych, niematerialnych i pomocniczych, aby wykonywać działania w sposób efektywny. Zasoby materialne są również określane jako fizyczne i finansowe, w tym sprzęt firmy, rezerwy i obiekty.

Z kolei zasoby niematerialne obejmują dostosowane oprogramowanie, dane klientów, własność intelektualną i procesy biznesowe, które można opatentować. Zasoby pomocnicze obejmują procesy informatyczne i komunikacyjne oraz strukturę organizacyjną.

Pracownicy z wymaganymi umiejętnościami są niezbędni dla każdej udanej firmy. Czym jest e-biznes i dlaczego potrzebne są możliwości? E-biznes jest podobny do tradycyjnego biznesu, z wyjątkiem obecności w Internecie, szerszego grona odbiorców i możliwości zakupu bez odwiedzania placówki firmy. Płace początkowe/początkowe są najwyższym kosztem dla firmy, a zdolny pracownik może nie być dostępny przez cały czas.

Krytyczne czynniki rozwoju e-biznesu

Ogólnie rzecz biorąc, tworzenie skutecznych firm e-biznesowych opiera się na czterech krytycznych czynnikach: gdzie znajdują się aktywa (bazy danych), jak są przetwarzane (aplikacje), kto zarządza procesami lub aplikacjami (IT/Personel Operacyjny) i kto jest beneficjentem (użytkownik końcowy)?

Uwarunkowania e-biznesu

Czym jest e-biznes i dlaczego potrzebujemy jego odpowiednich uwarunkowań? Zobacz… zatrudniasz sprzedawcę do swojego tradycyjnego sklepu, aby efektywnie zarządzać procesami i zwiększyć sprzedaż. W podobnym celu istnieje kilka procesów służących do usprawnienia operacji i funkcjonalności e-biznesu za pomocą różnych sterowników. Te sterowniki obejmują usprawnienie procesów operacyjnych, redukując ich koszty, zapewniając szybką reakcję (informacje) oraz zwiększanie usługi dla klientów.

Proces realizacji zapytania o produkt

Po sfinalizowaniu zapytania o dostępność produktu, aby Twoja aplikacja e-biznesowa była bardziej efektywna i godna zaufania niezbędna jest identyfikacja zasobów informacyjnych i zmapowanie ich z procesami, które je wspierają.

Łańcuch dostaw e-biznesu

Aby zrozumieć konceptualnie e-biznes, musimy zdefiniować go zarówno z perspektywy B2C, jak i B2B. W B2C, sprzedawcy internetowi wprowadzają oparty na konsumentach łańcuch dostaw pomocny właśnie dla konsumentów i dodatkowo usprawniamy procesy.

Istnieją głównie trzy klasy B2C, które umożliwiają realizacje e-biznesu:

 • Dostawa produktów pod jedną marką biznesową
 • Tworzenie nowych kanałów rynkowych
 • Eliminacja pośredników

e-biznes

Czym jest handel elektroniczny i jego rodzaje?

W skrócie jest to forma handlu elektronicznego, która służy do kupowania i sprzedawania produktów lub usług przez Internet. E-commerce ma następujące typy:

 1. Biznes do biznesu (B2B)

Jak sama nazwa wskazuje, jest to nazwa transakcji elektronicznych różnych usług lub produktów między dwiema firmami lub przedsiębiorstwami. W modelu B2B uwzględniono firmy obsługujące płatności i platformy do zarządzania relacjami z klientami (CRM).

 1. Biznes do konsumenta (B2C)

B2C to najczęstsza forma biznesu e-commerce, ponieważ jest to relacja między sprzedawcą a odbiorcą końcowym. Business to Consumer bardzo się rozwinęło wraz z rozwojem Internetu i najnowszych technologii. Każdy może znaleźć w Internecie różnego rodzaju sklepy internetowe i kupić produkty lub usługi bez odwiedzania sklepu fizycznego.

 1. Konsument do Konsumenta (C2C)

W C2C transakcje elektroniczne są dokonywane między klientem a innym klientem. Stało się to możliwe dzięki pomocy stron trzecich, takich jak allegro.

 1. Konsument do biznesu (C2B)

Jest to rodzaj modelu biznesowego, w którym klienci lub użytkownicy tworzą usługę/produkt, z którego korzysta firma. Na przykład każdy niezależny freelancer, np grafik tworzy logo, a każda firma może korzystać z jego usług.

 1. Biznes do administracji (B2A)

B2A to forma transakcji elektronicznych produktów lub usług, w które zaangażowane są biznes i rząd. Na przykład ubezpieczenie społeczne, dokumenty prawne itp.

 1. Konsument do administracji (C2A)

Konsument do administracji obejmuje wszystkie transakcje między konsumentem/klientem a rządem. Na przykład podatki, edukacja itp.

E-biznes pomysły

Jeśli nie masz pomysłu na biznes elektroniczny to na szczęście mamy te wpisy, zobacz je:

https://uniqueseo.pl/biznes-internetowy/

https://uniqueseo.pl/pomysl-na-biznes/

biznes elektroniczny

Jakie są kluczowe różnice między handlem elektronicznym a e-biznesem?

 1. E-biznes nie ogranicza się tylko do kupowania i sprzedawania produktów lub usług. Natomiast E-Commerce to praktycznie synonim kupowania i sprzedawania produktów/usług za pomocą Internetu.
 2. E-Commerce to główna część E-Biznesu. Nie ma potrzeby, aby e-biznes był „fizycznie obecny”. Jeśli firma ma fizyczne biura wraz z działalnością biznesową online, można ją określić jako E-Commerce.
 3. Handel elektroniczny obsługuje wszelkiego rodzaju transakcje biznesowe związane z pieniędzmi, ale biznes elektroniczny obejmuje działania pieniężne i pokrewne.
 4. Handel elektroniczny potrzebuje internetu, aby komunikować się z klientami online z całego świata. E-biznes może korzystać z Internetu, intranetu i ekstranetu.

E-biznes wady i zalety

Istotą e-biznesu jest chęć rozwoju wspaniałego przedsiębiorstwa w internecie. Myślę, że skoro jesteś aż tutaj to doskonale wiesz już jakie są plusy i minusy działalności w internecie.

Jeśli chcesz zbudować własny e-biznes lub sklep e-commerce, napisz do nas!

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)