CMS

Co to jest serwer
23 sierpnia, 2021
Pixel facebook
23 sierpnia, 2021

Co to jest CMS?

CMS to skrót od angielskiego wyrażenia Content Management System, co oznacza System Zarządzania Treścią. Jest to strona internetowa, która posiada panel administracyjny i umożliwia samodzielną oraz bezpłatną zmianę treści bez znajomości języka programowania.

Czym jest CMS?

Strony oparte na systemie CMS mogą być ręcznie edytowane nawet przez osoby, które nie posiadają żadnej wiedzy informatycznej. Żeby dodać, zmodyfikować lub usunąć tekst wystarczy kliknąć przycisk. Można też korzystać z przycisków służących do formatowania tekstu. W najpopularniejszych systemach CMS znajdują się wtyczki, czyli tak zwane dodatki. Instalacja wtyczek jest bardzo prosta i ogranicza się z reguły do kliknięcia jednego przycisku. Należy jednak pamiętać, że niezbędny jest nowoczesny system CMS, taki jak na przykład WordPress. Wtyczki to narzędzia, które całkowicie za darmo umożliwiają rozszerzenie funkcjonalności strony internetowej. Dużą zaletą CMS’ów jest fakt, że nie trzeba płacić za modyfikowanie witryny internetowej. Nie jest konieczne nawet zwracanie się o pomoc do firmy informatycznej i uzgadnianie szczegółów, ponieważ wszystko można tak naprawdę zrobić samemu. Obecnie praktycznie wszystkie witryny są wyposażone w CMS, dlatego korzysta się z nich bardzo sprawnie. Żeby CMS mógł działać poprawnie, niezbędny jest kod programistyczny, określany również jako źródłowy.

Otwarty kod źródłowy

Warto zwrócić uwagę na fakt, że taki kod może być udostępniony klientom, którzy kupili oprogramowanie lub ujawniony publicznie. Można wyróżnić systemy o otwartym kodzie źródłowym oraz systemy o zamkniętym kodzie źródłowym. W pierwszym przypadku kod jest zazwyczaj udostępniany publicznie za darmo, co sprawia, że ma do niego dostęp bardzo duża liczba osób. Wielu internautów, którzy mają dostęp do kodu źródłowego, może tworzyć na jego podstawie wtyczki oraz szablony, a także inne dodatki. Łatwiej w ten sposób wychwycić też jakiekolwiek błędy w kodzie. Należy jednak mieć na uwadze, że taki system musi być systematycznie aktualizowany z powodów bezpieczeństwa. Oczywiście aktualizacja nie zajmuje dużo czasu i zazwyczaj wystarczy kliknąć jeden przycisk, a reszta zostanie przeprowadzona automatycznie. Bardzo rzadko występują jakieś problemy, dlatego można aktualizować system bez obaw. W CMS-ach, które są mniej popularne aktualizacja może już nie być tak prosta i wtedy niezbędna będzie wiedza programistyczna. Jeśli nie czujesz się na siłach to warto skorzystać z pomocy doświadczonego informatyka.

Zamknięty kod źródłowy

Można też wyróżnić systemy o zamkniętym kodzie źródłowym, które są rozwijane jako produkty określonych firm. Kod źródłowy takiego CMS-a jest znany tylko klientowi firmy, u którego go zastosowano. Mniejsza liczba dodatków jest spowodowana tym, że liczba użytkowników systemu także jest mała. Kod jest rozwijany tylko przez jedną firmę, więc rozwój następuje znacznie wolniej. W kodzie mogą występować też błędy bezpieczeństwa, które bardzo ciężko wykryć, ponieważ jedynie wąskie grono odbiorców ma do niego pełny dostęp. Potrzeba aktualizowania takiego CMS-a również zachodzi rzadko, więc możliwości rozwoju są bardzo ograniczone. Na rynku występują też tak zwane CMS-y hostowane, w których nie trzeba płacić za hosting, ale jednocześnie nie otrzymuje się dostępu do kodu źródłowego. Wykorzystywany jest jedynie gotowy system, zainstalowany na serwerach usługodawcy, którego możliwości są ograniczone. Wgrywanie własnych dodatków do takich systemów nie jest możliwe, ponieważ firmy odpowiedzialne za takie rozwiązania, zablokowały pewne opcje dla użytkowników ze względów bezpieczeństwa. Dosyć problematyczne jest wyeksportowanie treści z takiej usługi, dlatego CMS-y hostowane nie cieszą się raczej dużą popularnością. Ich największą zaletą jest cena, ponieważ pod tym względem nie mają sobie równych. Najpopularniejszy i bezkonkurencyjny obecnie System Zarządzania Treścią to WordPress, który jest również dostępny w języku polskim.

Jakie CMS-y istnieją?

Jest on darmowy i może być użyty w celach komercyjnych, a oprócz tego posiada otwarty kod. Do dyspozycji użytkownika jest ponad 1500 darmowych szablonów oraz 35 tysięcy wtyczek. Jedynym minusem jest fakt, że ustawienia wtyczek oraz ich opisy, są z reguły w języku angielskim, więc początkujące osoby mogą mieć małe problemy ze zrozumieniem działania wszystkich narzędzi. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że obecnie większość stron korzysta z WordPressa. Jest to bardzo czytelny oraz przejrzysty CMS, który posiada wbudowany system komentarzy. Kilka kliknięć wystarczy, żeby całkowicie zmienić szatę graficzną strony. Przy wszelkich modyfikacjach tego CMS-a można liczyć na pomoc programistów. Ważną rolę odgrywa też wsparcie społeczności, ponieważ w internecie można znaleźć rozwiązania większości problemów. WordPress ma wiele wtyczek, co sprawia, że można na nim postawić nie tylko sklep internetowy, ale również forum dyskusyjne, a nawet portal ogłoszeniowy. Oczywiście dostępne są też inne CMS-y, takie jak Drupal, czy Joomla, ale WordPress jest daleko przed nimi pod względem jakości oraz funkcjonalności.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie, pozycjonowanie, SEO i całą strategię internet marketing. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)