Broken links wpływ na SEO (niedziałające linki, przykłady, definicja, jak sprawdzić)

Broken links wpływ na SEO (niedziałające linki, przykłady, definicja, jak sprawdzić)

Broken links

Broken links wpływ na SEO (niedziałające linki)

Broken links to nic innego jak martwe lub zepsute linki. Mowa tutaj oczywiście o odnośnikach w serwisach internetowych, które z różnych powodów nie przekierowują użytkowników do odpowiednich podstron wewnętrznych albo stron zewnętrznych.

Do tzw. dead links zaliczamy najczęściej odnośniki do podstron na których zmieniono pierwotną strukturę adresu URL oraz hiperłącza, które prowadzą do wygaśniętych domen.

agencja seo social media reklama google ads facebook marketing

Broken links, znane również jako dead links, to odnośniki, które nie działają i przenoszą użytkownika na błędną stronę lub wyświetlają komunikat o błędzie 404. Takie odnośniki występują czasami, gdy zawartość, na którą odnośnik wskazuje, została usunięta lub zmieniona. Mogą one negatywnie wpłynąć na doświadczenie użytkownika i jego zaufanie do danej witryny, a także wpłynąć na wyniki wyszukiwania. Dlatego ważne jest regularne sprawdzanie i naprawianie broken links na swojej witrynie.

W jaki sposób można sprawdzić czy nasza strona posiada broken links?

Jak łatwo się domyślić wejście na zepsute linki generuje błąd 404. Aby rozwiązać ten problem można skorzystać z przekierowania 301 na prawidłowy adres.

Jeżeli chodzi o optymalizację seo to warto zadbać o to, aby zablokować indeksowanie podstron z błędem 404. Na pozycje w wynikach wyszukiwania Google duży wpływ mają nie tylko linki zewnętrzne (prowadzące do naszej witryny), ale również linki wewnętrzne, które prowadzą do poszczególnych podstron albo stron zewnętrznych.

Aby nie obniżyć potencjału swojej strony należy usuwać niedziałające linki lub zastępować martwe linki. Witryny internetowe, które posiadają dużą ilość martwych linków niestety tracą wiarygodność, dlatego też algorytmy Google mogą uznać je za strony o niskiej wartości.

diagram marketingowy jak budować świadomość za pomocą reklam social media, Google Ads i SEO


REKLAMA

agencja seo social media reklama google ads facebook marketing
Sprawdź naszą ofertę

KONIEC REKLAMY

Aby sprawdzić broken links na swoich serwisach internetowych warto skorzystać z pomocy zewnętrznych narzędzi.

Mowa tutaj przede wszystkim o takich programach jak: Link Checker, Xenu Link Sleuth albo DRKSpider. Niektóre przeglądarki internetowe posiadają specjalne wtyczki (FireFox – Link Evaluator), dzięki którym można sprawdzić wybrane witryny właśnie pod kątem martwych linków.

Można sprawdzić czy strona posiada zepsute linki, korzystając z następujących narzędzi:

  1. Narzędzia dostarczane przez przeglądarki internetowe: Wiele przeglądarek, takich jak Google Chrome i Mozilla Firefox, posiada wbudowane narzędzia do wykrywania zepsutych linków. Można je znaleźć w narzędziach programisty.
  2. Narzędzia online: Istnieje wiele darmowych narzędzi online, takich jak Dead Link Checker, które pozwalają na automatyczne sprawdzanie witryny pod kątem zepsutych linków.
  3. Google Search Console: Google Search Console jest narzędziem dla webmasterów, które pozwala na śledzenie błędów na swojej stronie, w tym zepsutych linków.

Podsumowując, korzystanie z jednego z tych narzędzi pozwala na łatwe i szybkie wykrycie i naprawienie zepsutych linków na swojej stronie internetowej.

Jak broken links wpływa na seo?

Algorytmy Google jak powszechnie wiadomo promują strony, które są zoptymalizowane zgodnie z wytycznymi dla webmasterów. Martwe linki z wiadomych przyczyn są bardzo uciążliwe dla użytkowników sieci, dlatego też Google stara się z nimi walczyć.

Największym problemem są niedziałające linki na zewnętrznych stronach, które prowadzą do starych podstron. W tym konkretnym przypadku warto zadbać o poprawne skonfigurowanie przekierowania 301.

Odnośniki zewnętrzne wywierają olbrzymi wpływ na seo. Link building obok wartościowego contentu jest jednym z najważniejszych elementów pozycjonowania.

Jeżeli zmieni się adres URL i nie zastosujemy odpowiedniego przekierowania to istnieje duże ryzyko, że pozycje spadną. Jeżeli istnieje taka możliwość to warto skontaktować się z zewnętrznym serwisem, aby poprawić wcześniej opublikowane odnośniki. Niestety przy dużej ilości linków jest to proces bardzo czasochłonny.

Monitorowanie linków zewnętrznych i wewnętrznych

Aby monitorować linki zewnętrzne i wewnętrzne warto skorzystać z narzędzia Google Search Console. Z narzędzi dla webmasterów warto skorzystać zwłaszcza wtedy, gdy pojawiają się problemy z indeksacją.

Na rynku dostępne są także bardziej zaawansowane narzędzia seo, dzięki którym można uzyskać wiele cennych informacji. Do szybkiego wychwycenia broken links można użyć na przykład z programu Screaming Frog.

Jest to jedne z najpopularniejszych narzędzi do weryfikowania linkowania wewnętrznego. Osoby, które nie znają się na SEO mogą oczywiście skorzystać z fachowej pomocy doświadczonych agencji interaktywnych.

Doświadczone agencje seo w ramach pozycjonowania w pierwszej kolejności starają się naprawić niedziałające linki.

Dlaczego warto naprawiać broken links?

Kiedy użytkownicy klikają w wybrane linki to oczywiście oczekują wartościowych treści. Jeżeli na naszej witrynie bardzo często pojawiać będą się podstrony z błędem 404 to bardzo szybko stracimy użytkowników.

Jak wspomniano powyżej wyszukiwarki internetową karzą witryny, które dostarczają niskiej jakości treści.

Warto wspomnieć także o tym, że roboty indeksujące Google przeszukują wybrane strony w ramach określonego limitu.

Przy częstych błędach 404 pełzanie może zostać zatrzymane przed zaindeksowaniem wszystkich podstron, dlatego też trzeba będzie nieco poczekać na kolejną sesję crawlera.

Najpopularniejsze narzędzia do sprawdzania broken links?

Osoby początkujące w pierwszej kolejności powinny sprawdzić Broken Links Checker od Ryte. Jest to bardzo intuicyjne i proste w użyciu narzędzie online, które nie wymaga instalacji.

Przy prostych stronach internetowych w zupełności wystarczy darmowe konto. Dużym zainteresowaniem cieszy się również narzędzie Dead Link Checker, dzięki któremu można sprawdzić nie tylko całą witrynę, ale również pojedyncze podstrony. Na szczególną uwagę zasługuje funkcja Multi Check, dzięki której w wygodny sposób można sprawdzić kilka witryn.

Przydać może się także funkcja Auto Check, dzięki której można z kolei regularnie sprawdzać wybrane witryny w poszukiwaniu martwych linków. Kolejnym wartym uwagi narzędziem jest Sitechecker, który dostarcza wartościowe raporty przydatne przy analizie SEO.

Sitechecker umożliwia śledzenie backlinków i monitorowanie wybranych witryn. Osoby, które stronę internetową postawili na WordPressie powinny jak najszybciej zainstalować plugin SEO o nazwie Rank Math.

Na WordPressie doskonale radzi sobie także plugin Broken Link Checker.

Ciekawy sposób na broken link building

Email outreach czyli wysyłanie emaili do właścicieli stron na których znajdują się niedziałające linki i prośba o podmianę na działające (czyli nasze) to metoda win-win. Ty zyskujesz link zwrotny, a osoba ma naprawiony błąd na stronie.

Przykład poniżej:

broken link buildin
pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy
Nasza oferta: pozycjonowanie, seo, reklama google ads, facebook, szeroko pojęty marketing internetowy

Podsumowanie

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy

A jak jest u Ciebie?

Przy okazji, daj znać co sądzisz o dzisiejszym wpisie pt. Broken links wpływ na SEO (niedziałające linki)?

Napisz w komentarzu.

Z nami każda firma może się rozwijać. Tworzymy firmy i rozwijamy istniejące w internecie, a nasz marketing=WYNIKI. Z resztą zobacz co możemy osiągnąć w kilka miesięcy:

Czy warto inwestować w seo: dlaczego pozycjonowanie się opłaca

Zacznij współpracę z partnerem godnym zaufania!

Marketing w internecie, reklama i rozwijanie firm to nasza pasja i chleb powszedni. Na bieżąco jesteśmy zawsze z najnowszymi trendami, po to aby dawać Tobie to co najlepiej działa. Konkretny wynik, bez przepalania budżetu. Dla każdego zadania posiadamy wyszkolonych specjalistów, którzy dowiozą obiecane wyniki.

Skontaktuj się z nami:

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy
Nasza oferta: pozycjonowanie, seo, reklama google ads, facebook, szeroko pojęty marketing internetowy

Jak bardzo spodobała Ci się ta strona?

Kliknij na gwiazdki aby ocenić! (dobre opinie sprawiają, że piszemy więcej)

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 555

Jeszcze nie ma głosów. Bądź pierwszą osobą.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!