Architektura informacji UX -co to? [przykłady, definicja, grafika, projektowanie, UX design]

Architektura informacji UX -co to? [przykłady, definicja, grafika, projektowanie, UX design]

deep-silo-architektura strony Architektura informacji

Co to architektura informacji? Definicja.

Architektura informacji ux (UXIA) to proces projektowania systemu informacji, który ma na celu zapewnienie spójnego, zgodnego z potrzebami użytkowników doświadczenia w korzystaniu z produktu.

Proces ten opiera się na wykorzystaniu analizy potrzeb użytkowników, wykorzystaniu technik projektowania interfejsu użytkownika oraz testowaniu i ocenie produktu.

Proces UXIA może być wykorzystywany podczas projektowania systemów informacyjnych, aplikacji, stron internetowych, interfejsów i innych.

Architektura informacji pomaga w tworzeniu produktów, które są przyjazne dla użytkownika, zapewniając łatwą nawigację, estetyczne wizualizacje i intuicyjne menu.

diagram marketingowy jak budować świadomość za pomocą reklam social media, Google Ads i SEO


REKLAMA

agencja seo social media reklama google ads facebook marketing
Sprawdź naszą ofertę

KONIEC REKLAMY

Jaka jest rola architektury informacji w kontekście projektowania stron www?

Architektura informacji jest niezbędnym elementem projektowania stron internetowych. Ułatwia organizację treści wokół grupy głównych tematów i pozwala odwiedzającym zobaczyć zawartość bez zagłębiania się w wir wszystkich opcji i tematów, na których bazuje witryna. Aby zapewnić szybkie znajdowanie i sprawne poruszanie się po stronie www, witryna musi mieć dobrze opracowany układ informacyjny, który organizuje jej strony i dokumenty. Dobrze ułożone według UX UI witryny wykorzystują hierarchiczny schemat nawigacji i łączenia stron, aby użytkownikom witryny było łatwiej wchodzić w interakcje i wyszukiwać.

Jest to szczególnie ważne dla niedoświadczonych użytkowników, którzy odwiedzają witrynę po raz pierwszy. Niesystematyczny układ informacji może sprawić, że witryna stanie się dla użytkowników niezrozumiała, trudna w nawigacji i dezorientująca. Architektura informacji pomaga projektantom zawrzeć zasoby witryny w użyteczny, logiczny sposób, aby zwiększyć wygodę korzystania z witryny.

Co można robić po architekturze informacji?

Po architekturze informacji można tworzyć opisy konstrukcyjne struktur i informacji, analizować i reorganizować informacje, projektować procesy i narzędzia do wyszukiwania i konsumpcji informacji, wdrażać warstwy wizualne i interakcje dla systemów informacyjnych, tworzyć interaktywne dokumentacje i prototypowanie, konstruować i zarządzać adresowalnymi bazami danych oraz udostępniać i promować informacje z dostępnych źródeł.

🥇POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM PRZECZYTA GO KONKURENCJA

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży.💸💸💸

🔐 Twoje dane są bezpieczne.🔐 (sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu).

darmowy newsletter marketingowy i SEO SEM Reklamy PPC

Po ukończeniu architektury informacji można wykorzystać wiedzę do tworzenia lub ulepszania systemów informatycznych, projektowania stron internetowych, rozwijania strategii informacyjnych, tworzenia interfejsów użytkownika i ulepszania doświadczenia użytkownika.

7p marketing mix

Można również wykorzystać wiedzę do tworzenia i wdrażania procesów informacyjnych, wprowadzania nowych technologii, wykorzystywania i analizowania danych oraz projektowania i tworzenia oprogramowania.

Organizacja architektury informacji

Architektura informacji to proces planowania, tworzenia i portretowania informacji. Ten proces skupia się na koncepcji w jaki sposób użytkownicy odbiorą informacje z systemu. Podczas tworzenia architektury informacji konieczne jest zastanowienie się, jak zorganizować, zaprezentować i ułatwić dostęp do informacji.

  • Wybór właściwych form informacji. Używane narzędzia i techniki, takie jak grafika, charakterystyczny układ strony, tekst, multimedialne aplikacje i animacje, mogą być użyte do przekazania informacji w jak najbardziej atrakcyjny sposób, aby wspomóc użytkownika w ich przyswajaniu.
  • Stworzenie hierarchii informacji. Hierarchia informacji to sposób w jaki informacje mogą być zorganizowane i podzielone na działy, aby zapewnić łatwy dostęp i przegląd. Zastanowić się trzeba także, które informacje są najważniejsze i jakie właściwości powinny być w nich wyraźnie podkreślone.
  • Określenie nawigacji. Nawigacja to element, bez którego trudno wyobrazić sobie skuteczne wykorzystywanie systemu. Trzeba się zastanowić nad najlepszym sposobem przedstawienia i dostępu do informacji, opisując drogę prowadzącą od deklaracji użytkownika do ostatecznych zasobów, z którymi może się zapoznać.
  • Tworzenie interfejsu użytkownika. Interfejs użytkownika może wpływać na sposób doświadczania informacji oraz na to jak szybko i skutecznie zostaną przez użytkownika przyswojone. Interfejs powinien być atrakcyjny i łatwy w nawigacji, dostarczający praktycznych rozwiązań dla problemów użytkowników.
  • Przeanalizowanie specyficznych wymagań. Należy zrozumieć szczególne potrzeby i zdolności użytkowników systemu, takie jak wiek, lokalizacja, preferencje i upodobania. Te informacje pomogą w określeniu najlepszego sposobu prezentacji informacji i ich dostępności.

Jaka jest rola architektury informacji w kontekście projektowania stron www?

Architektura informacji to proces tworzenia struktury strony internetowej, która pomaga użytkownikom łatwo znaleźć informacje, których szukają. Jest to proces tworzenia systemu kategorii i podkategorii, które są łatwe do zrozumienia i nawigacji.

Projektowanie stron internetowych opiera się na architekturze informacji, aby umożliwić użytkownikom w łatwy sposób znalezienie interesujących informacji. Zastosowanie architektury informacji pomaga zwiększyć użyteczność strony internetowej, a także zapewnia, że użytkownikom łatwiej będzie zorientować się w strukturze portalu.

Elementy architektury informacji

  • Ujednolicone opisy informacji – specyfikacje z zestawem zasad i standardów służących do opisywania informacji w sposób jednolity.
  • Klucze tematyczne to słowa kluczowe, które są powiązane z głównymi tematami.
  • Nadrzędna struktura: to główna hierarchia informacji, która określa, jak całość jest uporządkowana.
  • Mapy mentalne to wizualizacje, które pomagają użytkownikom w łatwym i szybkim zapamiętywaniu informacji.
  • Kategorie są grupami informacji, które są powiązane ze sobą i które dzielą się na podkategorie.
  • Zbiory informacji- to metoda wizualizacji informacji, która pozwala szybko zidentyfikować ważne punkty i związki między nimi.
  • Skróty informacji to słowa kluczowe, które mogą być użyte do szybkiego zrozumienia zawartości.
  • Wykresy przedstawiające relacje są to wizualizacje, które pokazują, jak poszczególne elementy są powiązane ze sobą w celu wyjaśnienia ich związków.
  • Metadane – dane opisujące informacje, takie jak autor, daty utworzenia i modyfikacji, prawa dostępu itp.
  • Struktura informacji – to sposób organizacji informacji, aby uczynić ją łatwiej dostępną, zrozumiałą i nawigowaną.
  • Ścieżka nawigacji – ścieżka, którą użytkownik musi przejść, aby dotrzeć do konkretnych informacji.
  • Interfejs – sposób komunikowania się między ludźmi a systemem lub systemami informacyjnymi, przetwarzającymi informacje.
  • Przechowywanie informacji – wiele sposobów przechowywania informacji, takich jak bazy danych, usługi archiwizacji, interfejsy pamięci masowej i trwałych źródeł danych.
  • Wyszukiwarki i indeksowanie – mechanizmy, które wspomagają wyszukiwanie określonych informacji przy użyciu przeglądarek internetowych lub specjalnych narzędzi.
  • Zabezpieczenia informacji – różne środki ostrożności w celu ochrony i bezpieczeństwa informacji.
  • Przesyłanie informacji – rozwiązania technologiczne umożliwiające przesyłanie i przechowywanie informacji w sieci lub poza nią.

Projektowanie zorientowane na użytkownika

Projektowanie zorientowane na użytkownika lub projektowanie użytkownika dotyczy skupienia się na potrzebach, oczekiwaniach i ograniczeniach użytkowników swoich produktów, usług i procesów. Dzięki temu projektanci są w stanie dostosować do preferencji użytkowników, skuteczniej rozwiązywać powstające problemy i tworzyć lepsze produkty i usługi. W miarę możliwości projektanci starają się dotrzeć do użytkowników i zrozumieć ich kontekst, zachowania i potrzeby. Zachęca się do współpracy i wymiany innowacji z użytkownikami, aby uzyskać większy wpływ i lepszą efektywność. Projektowanie orientowane na użytkownika przyśpiesza tworzenie lepszych produktów i usług, które są odpowiednie dla konkretnych użytkowników.

Z nami każda firma może się rozwijać. Tworzymy firmy i rozwijamy istniejące w internecie, a nasz marketing=WYNIKI. Z resztą zobacz co możemy osiągnąć w kilka miesięcy:

Czy warto inwestować w seo: dlaczego pozycjonowanie się opłaca

Zacznij współpracę z partnerem godnym zaufania!

Marketing w internecie, reklama i rozwijanie firm to nasza pasja i chleb powszedni. Na bieżąco jesteśmy zawsze z najnowszymi trendami, po to aby dawać Tobie to co najlepiej działa. Konkretny wynik, bez przepalania budżetu. Dla każdego zadania posiadamy wyszkolonych specjalistów, którzy dowiozą obiecane wyniki.

Skontaktuj się z nami:

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy
Nasza oferta: pozycjonowanie, seo, reklama google ads, facebook, szeroko pojęty marketing internetowy

Jak bardzo spodobała Ci się ta strona?

Kliknij na gwiazdki aby ocenić! (dobre opinie sprawiają, że piszemy więcej)

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jeszcze nie ma głosów. Bądź pierwszą osobą.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!
Architektura informacji UX -co to? [przykłady, definicja, grafika, projektowanie, UX design]
Używamy plików cookie na naszej stronie internetowej, aby zapewnić Ci najbardziej odpowiednie wrażenia, zapamiętując Twoje preferencje. Klikając „Akceptuję”, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.
Czytaj więcej