Wysoki współczynnik odrzuceń -co to? (optymalizacja bounce rate, przykłady, definicja)

Wysoki współczynnik odrzuceń -co to? (optymalizacja bounce rate, przykłady, definicja)

Mapa ciepła w analityce internetowej heatmap
Wysoki współczynnik odrzuceń optymalizacja bounce rate

Wysoki współczynnik odrzuceń (optymalizacja bounce rate)

Najważniejszym wskaźnikiem, który powinieneś śledzić w swojej witrynie, jest jej współczynnik odrzuceń.

Świadczy o tym czy odwiedzający są zadowoleni z wrażeń jakie zapewnia im Twoja strona i czy odpowiada na pytania, które wpisali w google.

Więc czym jest bounce rate i jak zoptymalizować wysoki współczynnik odrzuceń?

Odpowiedzi poniżej:

agencja seo social media reklama google ads facebook marketing

Co to jest współczynnik odrzuceń?

Współczynnik odrzuceń to wskaźnik stosowany w dziedzinie marketingu, który określa procent osób, które nie wykonują pożądanej akcji, takiej jak dokonanie zakupu, po wejściu na stronę internetową lub obejrzeniu reklamy. Innymi słowy, jest to stosunek liczby osób, które nie wykonały pożądanej akcji do liczby wszystkich osób, które weszły w interakcję z danym elementem kampanii marketingowej.

Współczynnik odrzuceń jest ważnym wskaźnikiem skuteczności kampanii marketingowej, ponieważ pomaga zidentyfikować elementy kampanii, które mogą być nieefektywne lub nieprawidłowo dopasowane do grupy docelowej. Dzięki tej informacji marketerzy mogą wdrożyć odpowiednie działania, aby zoptymalizować kampanię i zwiększyć jej skuteczność.

🥇POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM PRZECZYTA GO KONKURENCJA

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży.💸💸💸

🔐 Twoje dane są bezpieczne.🔐 (sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu).

darmowy newsletter marketingowy i SEO SEM Reklamy PPC

Współczynnik odrzuceń jest to liczba, która mówi, jaki procent odwiedzających opuszcza Twoją witrynę po przejrzeniu tylko jednej strony lub w ciągu pierwszych 10 sekund (dokładna definicja bounce rate zależy w głównej mierze od narzędzia do analityki internetowej, którego używasz).

Im wyższy współczynnik odrzuceń, tym wyższa liczba potencjalnych klientów, których tracisz, ponieważ użytkownicy uważają, że Twoja witryna nie ma dla nich nic do zaoferowania i wychodzą bez dalszej interakcji.

Dzięki stale zmniejszającej się koncentracji uwagi i stale poszerzającym się opcjom czy viralowym tiktokom, Twoi odwiedzający mają bardzo małą motywację do aktywnego przeklikiwania Twojej witryny pod kątem tego, co oferujesz i jakie korzyści płyną dla nich. Tak więc obowiązkiem strony, na którą trafia odwiedzający, staje się przekonanie go, że warto spędzić u Ciebie czas.

Optymalizacja (zmniejszenie) współczynnika odrzuceń jest zatem niezwykle ważna dla Twojej firmy. Istnieje wiele powodów, dla których odwiedzający opuszczają natychmiast Twoją stronę.

diagram marketingowy jak budować świadomość za pomocą reklam social media, Google Ads i SEO


REKLAMA

agencja seo social media reklama google ads facebook marketing
Sprawdź naszą ofertę

KONIEC REKLAMY

Co wpływa na wysoki współczynnik odrzuceń?

Najważniejsze z nich to:

Strona o niewłaściwej tematyce, lub nie odpowiadająca na pytanie użytkownika

Czyli „nietrafność” wyszukiwania organicznego. Wyszukiwarki stają się coraz lepsze w znajdowaniu odpowiednich treści dla zapytania użytkownika, ale nadal nie są doskonałe.

Jeśli lubisz przeglądać statystyki search console, analytics, czy google ads (dawniej adwords) na pewno nieraz zastanawiasz się „jak to się w ogóle stało, że ktoś wszedł na stronę w mojej witrynie na takie zapytanie”.

Odwiedzający również czują to samo. Spróbuj porównać współczynnik odrzuceń dla użytkowników z organika (tych, którzy weszli przez wyszukiwarki) z użytkownikami z reklam płatnych. Zobaczysz jak te dane różnią się pomiędzy sobą.

Inne oczekiwania

Niezgodność oczekiwań, czyli odwiedzający spodziewają się zobaczyć „coś” w Twojej witrynie, podczas gdy Twoja strona mówi o czymś innym. Zdarza się to często, zwłaszcza gdy masz reklamę dla określonej oferty i kierujesz ludzi na swoją stronę główną.

Bardzo ważne jest dopasowanie do oczekiwań odwiedzających. Twoja witryna może mówić o wielu różnych rzeczach, ale odwiedzający odwiedza ją tylko po to, aby dowiedzieć się więcej o tym, co oferujesz.

Na przykład jeśli masz sklep zoologiczny i ustawiasz reklamę na „budy dla psów”, to nie kieruj odwiedzających na stronę główną, aby sami „sobie poszukali”/

Słaby projekt strony

Przyoszczędziłeś na designie? Użyłeś darmowego szablonu albo studenta z allegro i w efekcie Twoja strona internetowa jest do bani? Twoi odwiedzający oczekują atrakcyjnej wizualnie, przyjemnej dla oka strony internetowej.

Oni już mają dość tandetnych reklam z canvy, czy kiepsko wykonanych witryn , a jeśli Twoja nie jest lepsza, nie będą z tego powodu zbytnio zadowoleni. Spraw swoim odwiedzającym miłą niespodziankę, mając stronę internetową o odpowiednim kontraście, właściwej typografii, odpowiednim układzie i odpowiedniej kolorystyce. Zatrudnij najwyższej klasy projektanta i zapłać mu, ile możesz, ale upewnij się, że Twoja witryna wygląda dobrze.

Słabe CTA

Bardzo częsty błąd jakim jest brak wezwania do działania. Użytkownicy nie będą się domyślać o co Ci chodzi. Dobrze zaprojektowane i opracowane banery czy przyciski wezwania do działania (CTA) mogą mieć ogromny wpływ na współczynnik konwersji.

Brakujące lub źle zaprojektowane wezwania do działania mogą być głównym powodem, dla którego użytkownicy odbijają się od Twojej witryny.

Gdy odwiedzający przejdą przez stronę, na której wylądowali, nie pozwól im zmagać się z tym, co powinni robić dalej.

Poprowadź ich do działań, które Twoim zdaniem są optymalne.

Jeśli jest to blog, chcesz, aby subskrybowali newsletter. Możesz chcieć, aby pobrali raport lub case study.

Krótko mówiąc, nie pozwól im się zbytnio zastanawiać nad tym, jaka jest ich kolejna akcja na tej stronie. Prowadź ich delikatnie, używając wezwań do działania umieszczonych w widocznym miejscu w odpowiednich miejscach w witrynie.

Zbyt wiele opcji

Posiadanie zbyt wielu opcji dla odwiedzającego może również prowadzić do wyższego współczynnika odrzuceń. Jest to częściowo powód, dla którego bounce rate na Twojej stronie głównej jest prawdopodobnie wyższy niż na podstronach witryny. Zbyt wiele linków/wezwań do działania zabiegających o uwagę odwiedzających może zwiększać niepokój i prowadzić do opuszczania witryny w poszukiwaniu lepszej alternatywy.

Doświadczone firmy zajmujące się optymalizacją konwersji (takie jak nasza) i dobrzy projektanci stron internetowych pomagają w stworzeniu odpowiedniego układu z różnymi wezwaniami do działania, atrakcyjnymi dla różnych użytkowników, zmniejszając w ten sposób współczynnik odrzuceń.

Jaki powinien być współczynnik odrzuceń?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Na przykład dla ecommerce (źródło https://www.searchenginejournal.com/website-bounce-rate/332439/#close ):

  • 25% lub mniej: prawdopodobnie coś jest zepsute
  • 26-40%: Doskonały
  • 41-55%: Średni
  • 56-70%: wyższy niż normalnie, ale może mieć sens w zależności od strony internetowej
  • 70% lub więcej: Źle i/lub prawdopodobnie coś jest zepsute

Natomiast osobiście nie brałbym tego za wytyczne ponieważ dla większości blogów jest to ponad 90%.

Dla przykładu zobacz do jakich wniosków doszedł hubspot:

bounce rate współczynnik odrzuceń

Wg nich współczynnik odrzuceń powinien wynosić:

  • 70-98% dla blogów,
  • 10-30% dla stron usługowych,
  • 20-40% dla stron sprzedażowych.

Jak obliczyć współczynnik odrzuceń?

Współczynnik odrzuceń jest obliczany na podstawie dzielenia odrzuceń (tj. łącznej liczby sesji z wyświetleniem 1 podstrony) przez całkowitą liczbę sesji w witrynie.

Jak poprawić wysoki współczynnik odrzuceń?

Możliwe jest znaczne zmniejszenie wysokiego współczynnika odrzuceń. Różne witryny służą różnym celom i są przeznaczone dla różnych odbiorców, więc nie ma jednego pewnego sposobu na zmniejszenie współczynnika odrzuceń.

Ale na szczęście istnieje kilka ogólnych technik, które możesz wypróbować w celu zmniejszenia współczynnika odrzuceń:

  • Posegmentuj współczynnik odrzuceń według strony docelowej/wejściowej: ogólny współczynnik odrzuceń Twojej witryny nie zawiera żadnych przydatnych informacji; jest niejasny i nieprecyzyjny. Najlepszym sposobem na uzyskanie prawdziwego obrazu współczynnika odrzuceń witryny jest sprawdzenie współczynnika odrzuceń dla każdej strony docelowej/landing page.
  • Ankiety: istnieje wiele narzędzi, które umożliwiają ankietowanie odwiedzających, tuż przed opuszczeniem witryny.
  • Ruchy odwiedzających i mapy popularności (heatmap): pomagają one rejestrować ruchy myszy, kliknięcia, aktywność gałek ocznych (eye tracking), scrollowanie/przewijanie i naciśnięcia klawiszy przez odwiedzających. Dzięki temu możesz dowiedzieć się, co dokładnie robią odwiedzający po dotarciu na Twoje strony docelowe. Może to być świetny sposób, aby dowiedzieć się, że na przykład większość odwiedzających nie zauważa przycisku „pobierz case study” na pasku bocznym. Podobnie zalecam abyś sprawdził heatmapy, aby dowiedzieć się, gdzie dokładnie na stronie użytkownicy klikają.
  • Testy AB: zwykle jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, co działa, jest przetestowanie tego. Powinieneś skonfigurować test dzielony (split test), aby wypróbować wiele różnych projektów stron internetowych, układów, stylizacji, wezwań do działania itp. Zatrudnij naszą agencję, aby zmniejszyć współczynnik odrzuceń.
pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy
Nasza oferta: pozycjonowanie, seo, reklama google ads, facebook, szeroko pojęty marketing internetowy

Jaki powinien być współczynnik odrzuceń?

Nie ma określonego, uniwersalnego poziomu współczynnika odrzuceń, który byłby odpowiedni dla wszystkich rodzajów kampanii marketingowych i branż. Współczynnik odrzuceń zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj kampanii, grupa docelowa, branża, a także poziom konkurencji w danym sektorze.

Jednakże, w większości przypadków niższy współczynnik odrzuceń oznacza lepszą skuteczność kampanii marketingowej, ponieważ oznacza to, że większa liczba osób wykonała pożądaną akcję, taką jak dokonanie zakupu lub rejestracja na stronie internetowej. Wysoki współczynnik odrzuceń może wskazywać na problemy z elementami kampanii, takimi jak źle dopasowane przekazy reklamowe, nieodpowiednie nagłówki czy zbyt skomplikowany proces zakupowy, które powinny zostać poprawione w celu zwiększenia skuteczności kampanii.

Warto zaznaczyć, że w niektórych przypadkach wysoki współczynnik odrzuceń może być naturalnym zjawiskiem, na przykład w przypadku stron internetowych, które oferują informacje, a nie sprzedają produkty. W takim przypadku wysoki współczynnik odrzuceń niekoniecznie oznacza nieefektywność kampanii, ale raczej zwykłe zachowanie użytkowników, którzy szukają konkretnych informacji i szybko opuszczają stronę.

Czy wysoki współczynnik odrzuceń jest zły?

Wysoki współczynnik odrzuceń nie jest zawsze zły, ale może wskazywać na problemy z elementami kampanii marketingowej, takimi jak nieodpowiednio dopasowane przekazy reklamowe, nieodpowiednie nagłówki lub zbyt skomplikowany proces zakupowy. W takim przypadku wysoki współczynnik odrzuceń może wskazywać na potrzebę wprowadzenia zmian w kampanii marketingowej w celu poprawy jej skuteczności.

Jednakże, w niektórych przypadkach wysoki bounce rate może być naturalnym zjawiskiem, na przykład w przypadku stron internetowych, które oferują informacje, a nie sprzedają produkty. W takim przypadku wysoki współczynnik odrzuceń niekoniecznie oznacza nieefektywność kampanii, ale raczej zwykłe zachowanie użytkowników, którzy szukają konkretnych informacji i szybko opuszczają stronę.

Warto zaznaczyć, że współczynnik odrzuceń to tylko jeden z wielu wskaźników skuteczności kampanii marketingowej i nie powinien być traktowany jako jedyny wyznacznik efektywności działań marketingowych. Inne ważne wskaźniki to między innymi średni czas spędzony na stronie, ilość interakcji z reklamami lub poziom zaangażowania użytkowników na stronie lub w mediach społecznościowych.

Jaki bounce rate jest dobry?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ „dobry” współczynnik odrzuceń zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj strony internetowej, branża, grupa docelowa, źródło ruchu oraz cel, jakiego chcemy osiągnąć poprzez daną stronę internetową.

Na przykład, jeśli strona internetowa skupia się na przyciąganiu nowych odwiedzających, a jej celem jest przekazanie informacji o produkcie lub usłudze, to współczynnik odrzuceń poniżej 40% może być uznawany za dobry. Z drugiej strony, w przypadku sklepu internetowego lub strony z ofertami pracy, gdzie celem jest konwersja, czyli dokonanie zakupu lub rejestracja na stronie, niższy współczynnik odrzuceń jest bardziej pożądany, a wartości powyżej 50% mogą wskazywać na problemy z kampanią marketingową.

Należy pamiętać, że współczynnik odrzuceń nie jest jedynym wskaźnikiem skuteczności strony internetowej lub kampanii marketingowej. Innymi ważnymi wskaźnikami są między innymi średni czas spędzony na stronie, liczba interakcji z treścią strony oraz wskaźniki konwersji. Dlatego warto analizować współczynnik odrzuceń w kontekście innych wskaźników, aby uzyskać pełny obraz skuteczności kampanii marketingowej.

Podsumowanie

Jakie są twoje strategie obniżania współczynnika odrzuceń? Czy uważasz, że wykonujesz dobrą robotę na swojej stronie (jeśli chodzi o optymalizację współczynnika odrzuceń)? Czy jesteś zadowolony ze swojego obecnego bounce rate?

Odpowiedzi na te pytania można znaleźć tylko poprzez systematyczne i ciągłe testowanie. Gdy już będziesz mieć wyniki, upewnij się, że skoncentrujesz swoje wysiłki w zakresie optymalizacji witryny najpierw na współczynniku odrzuceń, a następnie na innych wskaźnikach.

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy

A jak jest u Ciebie?

Przy okazji, daj znać co sądzisz o dzisiejszym wpisie pt. Wysoki współczynnik odrzuceń (optymalizacja bounce rate)?

Napisz w komentarzu.

Z nami każda firma może się rozwijać. Tworzymy firmy i rozwijamy istniejące w internecie, a nasz marketing=WYNIKI. Z resztą zobacz co możemy osiągnąć w kilka miesięcy:

Czy warto inwestować w seo: dlaczego pozycjonowanie się opłaca

Zacznij współpracę z partnerem godnym zaufania!

Marketing w internecie, reklama i rozwijanie firm to nasza pasja i chleb powszedni. Na bieżąco jesteśmy zawsze z najnowszymi trendami, po to aby dawać Tobie to co najlepiej działa. Konkretny wynik, bez przepalania budżetu. Dla każdego zadania posiadamy wyszkolonych specjalistów, którzy dowiozą obiecane wyniki.

Skontaktuj się z nami:

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy
Nasza oferta: pozycjonowanie, seo, reklama google ads, facebook, szeroko pojęty marketing internetowy

Jak bardzo spodobała Ci się ta strona?

Kliknij na gwiazdki aby ocenić! (dobre opinie sprawiają, że piszemy więcej)

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 111

Jeszcze nie ma głosów. Bądź pierwszą osobą.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!