Jak zbudować sklep internetowy? -co to jest, ustawienia krok po kroku+[Poradnik, przykłady]

Jak zbudować sklep internetowy? -co to jest, ustawienia krok po kroku+[Poradnik, przykłady]

Sklep internetowy
Najlepszy sklep internetowy

Jak zbudować sklep internetowy? Poradnik dla początkujących

Rozpoczęcie biznesu w Internecie wymaga dobrego planu działania. Konkurencja w sieci jest już bardzo duża. Planowanie obecności w sieci dobrze jest zacząć już na wczesnym etapie powstawania strony internetowej.

Dzięki zainwestowaniu w odpowiednią infrastrukturę internetową start biznesu będzie dużo łatwiejszy. Najpopularniejszą formą biznesu w sieci jest założenie sklepu internetowego. Co jest potrzebne do założenia sklepu?

Przede wszystkim hosting oraz domena. Jednak jest to dopiero początek. Przyda się również certyfikat SSL i odpowiednie działania z zakresu promocji. Jak zacząć planowanie i budowę sklepu internetowego? Na co trzeba zwrócić uwagę? W tym artykule przyjrzymy się dostępnym opcjom.

🥇POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM PRZECZYTA GO KONKURENCJA

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży.💸💸💸

🔐 Twoje dane są bezpieczne.🔐 (sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu).

darmowy newsletter marketingowy i SEO SEM Reklamy PPC

Jak założyć sklep internetowy?

Aby zbudować sklep internetowy, należy wykonać następujące kroki:

  1. Określenie celu i targetu: należy określić, jaki jest główny cel sklepu i do jakiej grupy odbiorców jest on skierowany.
  2. Wybór platformy e-commerce: istnieje wiele platform, takich jak Shopify, Magento, WooCommerce, itd., które umożliwiają łatwe budowanie sklepów internetowych. Należy wybrać tę, która najlepiej spełnia potrzeby sklepu.
  3. Rejestracja domeny i hostingu: należy zarejestrować nazwę domeny i znaleźć hosta, który udostępni miejsce na serwerze dla sklepu.
  4. Projektowanie i konfiguracja sklepu: należy zaprojektować i skonfigurować sklep, wybierając szablon, ustawiając kategorie produktów i dodając produkty do sklepu.
  5. Integracja z systemami płatności i dostawy: należy wybrać i zintegrować system płatności, taki jak PayPal lub Stripe, oraz system dostawy, taki jak UPS lub paczkomaty inpost.
  6. Testowanie i uruchomienie sklepu: należy przetestować sklep i upewnić się, że wszystko działa poprawnie, a następnie uruchomić go dla klientów.
  7. Marketing i promocja: należy zaplanować i wdrożyć strategię marketingową i promocyjną, aby zwiększyć ruch na sklepie i przyciągnąć klientów.

Pamiętaj, że budowa sklepu internetowego może wymagać wiedzy technicznej i czasochłonnej pracy, więc warto rozważyć zatrudnienie specjalisty, jeśli nie jesteś doświadczonym programistą.

Czym jest domena internetowa?

Ważną rzeczą podczas zakładania sklepu internetowego jest wykupienie odpowiedniej domeny. Domena jest ciągiem znaków, który wpisujemy do paska przeglądarki. Adres domeny wywołuje żądaną stronę internetową.

Drugą częścią składową domeny jest jej rozszerzenie. Jaką domenę wybrać? Najpopularniejsze rozwiązanie to domena składająca się z nazwy sklepu wraz z rozszerzeniem pl. Dlatego ważne jest sprawdzenie dostępności odpowiedniego adresu w Internecie przed zarejestrowaniem nazwy działalności gospodarczej. Dostępność domeny można sprawdzić na stronie głównej jednego z rejestratorów, np. CyberFolks. Ile kosztuje domena? Wspomniany rejestrator oferuje domeny pl w pierwszym roku już za 9,90 złotych netto.

Zobacz ranking hostingów:

SEOhost:

→ Kliknij tutaj, aby dostać ekskluzywną zniżkę SEOhost

Hostinger:

→ Kliknij tutaj, aby dostać ekskluzywną zniżkę Hostinger

CyberFolks:

→ Kliknij tutaj, aby dostać ekskluzywną zniżkę CyberFolks ←

Jaki skrypt sklepu internetowego?

Na początku obecnego stulecia budowa sklepu internetowego wymagała napisania kilkunastu tysięcy linijek kodu. Było to zadanie dla osób, które dobrze znały języki programowania. Wraz z rosnącą popularnością systemów zarządzania treścią zakładanie sklepu stało się znacznie łatwiejsze.

System zarządzania treścią to gotowy program, który wystarczy wgrać na serwer. Jest on trzonem sklepu internetowego. Należy go po instalacji dostosować do własnych wymagań. Wgranie szaty graficznej czy też instalacja dodatkowych funkcjonalności sprowadza się do kilku kliknięć myszą.

Obsługa systemu zarządzania treścią podobna jest do korzystania z edytorów tekstu. Popularne systemy zarządzania treścią umożliwiają założenie rozbudowanego sklepu internetowego. Do najbardziej znanych z nich możemy zaliczyć PrestaShop oraz WooCommerce. Co ważne, systemy udostępniane są bez żadnych opłat.

Ai marketing

Czym jest hosting?

Sama domena i skrypt sklepu to jeszcze nie wszystko. Niezbędny jest również hosting. Czym jest hosting? Jest to maszyna, na której przechowywane są pliki naszego sklepu internetowego. Internauta po wpisaniu adresu łączy się z hostingiem w celu wywołania witryny. Na co należy zwracać uwagę podczas wyboru hostingu?

Oferty wyświetlają różne parametry. Najważniejsze z nich to pojemność oraz dostępny transfer. Wielu dostawców hostingu oferuje rozwiązania dedykowane do budowy sklepów. Taki hosting jest w pełni zoptymalizowany pod jeden ze skryptów sklepowych. W ofercie Cyberfolks znajdziemy hosting PrestaShop i hosting WooCommerce.

Umożliwiają one łatwe i szybkie założenie sklepu internetowego. Instalator wybranego skryptu pomoże uruchomić gotowy sklep w ciągu trzech minut. Obecnie w promocji operatora dostępny jest hosting WooCommerce bez limitu transferu już od 29 złotych netto w pierwszym roku.

diagram marketingowy jak budować świadomość za pomocą reklam social media, Google Ads i SEO


REKLAMA

agencja seo social media reklama google ads facebook marketing
Sprawdź naszą ofertę

KONIEC REKLAMY

Jak zadbać o bezpieczeństwo sklepu?

We współczesnym Internecie wszyscy jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo. Zwykli internauci i właściciele sklepów mogą paść ofiarą hakerów. Dlatego ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa transakcji.

Niezbędny do tego będzie certyfikat SSL. Za co odpowiada certyfikat SSL? Szyfruje on połączenie pomiędzy internautą a serwerem. Jest to szczególnie ważne. Tym połączeniem przesyłane są wrażliwe dane, na przykład numer karty kredytowej. Strony zabezpieczone certyfikatem SSL można poznać po przedrostku https przed nazwą domeny.

W większości przeglądarek poznamy takie strony po charakterystycznej kłódce w pasku adresu. Ile kosztuje certyfikat SSL? We wspomnianej wyżej ofercie hostingu dla sklepu taki certyfikat otrzymujemy za darmo.

Niezbędny jest marketing w Internecie

Domena, hosting z zainstalowanym skryptem oraz certyfikat SSL to składniki, które wystarczą do założenia sklepu internetowego. Jednak założenie sklepu to dopiero początek drogi do sukcesu. Sklep w początkowej fazie rozwoju może nie być dostatecznie widoczny w wyszukiwarce. Ważne są więc dodatkowe działania z zakresu SEO.

Pod tym skrótem kryją się czynności prowadzące do zwiększenia widoczności strony w wyszukiwarce. Sklep powinien posiadać mapę strony zgłoszoną w Google. Niezbędna może okazać się też reklama w wyszukiwarkach czy też porównywarkach cenowych. Dlatego dobrze, żeby dostawca hostingu posiadał usługę pomagającą w promocji biznesu w Internecie.

Microsoft Azure
Jak zbudować sklep internetowy? Poradnik dla początkujących

Jaki jest koszt stworzenia sklepu internetowego?

Koszt stworzenia sklepu internetowego może się znacznie różnić w zależności od wielu czynników, takich jak:

  1. Platforma e-commerce: cena różnych platform e-commerce może się znacznie różnić, od darmowych opcji, takich jak WooCommerce, do bardziej zaawansowanych opcji, takich jak Magento, które mogą kosztować kilkaset dolarów miesięcznie.
  2. Projekt i funkcjonalność: koszt projektu i funkcjonalności sklepu może się znacznie różnić w zależności od tego, jakie elementy i funkcje są potrzebne.
  3. Integracje i dodatkowe usługi: cena integracji z systemami płatności i dostawy, kurierzy oraz dodatkowych usług, takich jak opcje dostawy i zwrotów, może się różnić w zależności od wybranej platformy i potrzeb sklepu.
  4. Wdrożenie i obsługa: cena wdrożenia i obsługi sklepu może się różnić w zależności od tego, czy sklep jest wdrożony przez właściciela, czy przez zewnętrznego specjalistę.

Ogólnie rzecz biorąc, koszt stworzenia prostego sklepu internetowego z darmową platformą i niewielką liczbą produktów może wynosić kilkaset dolarów, podczas gdy bardziej zaawansowane sklepy z większą liczbą produktów i dodatkowymi funkcjami mogą kosztować kilka tysięcy dolarów lub więcej.

Jak założyć własny sklep internetowy za darmo?

Można założyć własny sklep internetowy za darmo, korzystając z następujących kroków:

  1. Wybierz platformę e-commerce: Istnieją darmowe platformy e-commerce, takie jak WooCommerce i Shopify Lite, które pozwalają na stworzenie prostego sklepu internetowego bez dodatkowych kosztów.
  2. Załóż konto i konfiguruj swój sklep: Po wybraniu platformy e-commerce, należy założyć konto i skonfigurować swój sklep, wybierając szablon, dodając produkty i ustawiając opcje płatności i dostawy.
  3. Dodaj produkty: Aby założyć sklep, trzeba dodawać produkty, opisy i zdjęcia, aby umożliwić klientom ich zakup.
  4. Skonfiguruj opcje płatności i dostawy: Należy skonfigurować opcje płatności i dostawy, aby umożliwić klientom dokonywanie zakupów i otrzymywanie produktów.
  5. Promuj swój sklep: Aby rozpocząć sprzedaż, trzeba promować swój sklep, korzystając z darmowych narzędzi marketingu internetowego, takich jak social media i SEO.

Pamiętaj, że darmowe platformy e-commerce mogą mieć ograniczenia funkcjonalności, takie jak ograniczona liczba produktów i niska jakość szablonów, więc może być konieczne dokupienie dodatkowych usług lub rozszerzeń, aby ulepszyć funkcjonalność sklepu.

Podsumowanie

Uruchomienie sklepu z technicznego punktu widzenia nie jest kosztowne. W opisywanym powyżej wariancie założenie sklepu nie powinno być droższe niż 100 złotych. Niezbędna jest jednak wiedza.

Do administrowania sklepem przyda się wiedza z zakresu funkcjonowania Internetu i promowania biznesu w sieci. Warto więc się rozwijać. Dzięki temu można nadążyć za trendami w biznesie online.

Co sądzisz o wpisie pt. Jak zbudować sklep internetowy? Poradnik dla początkujących? Daj znać w komentarzu.

Z nami każda firma może się rozwijać. Tworzymy firmy i rozwijamy istniejące w internecie, a nasz marketing=WYNIKI. Z resztą zobacz co możemy osiągnąć w kilka miesięcy:

Czy warto inwestować w seo: dlaczego pozycjonowanie się opłaca

Zacznij współpracę z partnerem godnym zaufania!

Marketing w internecie, reklama i rozwijanie firm to nasza pasja i chleb powszedni. Na bieżąco jesteśmy zawsze z najnowszymi trendami, po to aby dawać Tobie to co najlepiej działa. Konkretny wynik, bez przepalania budżetu. Dla każdego zadania posiadamy wyszkolonych specjalistów, którzy dowiozą obiecane wyniki.

Skontaktuj się z nami:

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy
Nasza oferta: pozycjonowanie, seo, reklama google ads, facebook, szeroko pojęty marketing internetowy

Czy opłaca się założyć sklep internetowy?

Zależy. Z pewnością należy wziąć pod uwagę wiele czynników, przede wszystkim należy określić, jaki rodzaj sklepu internetowego będzie prowadzony, jaką grupę docelową będą stanowić klienci, jakie są ich wymagania dotyczące obsługi i jaka jest konkurencja na rynku. Innym ważnym czynnikiem jest odpowiednia inwestycja w reklamę i marketingu, aby strona internetowa była widoczna i pozyskiwała klientów. Jednak jeśli podjęte zostaną właściwe i skuteczne działania, sklep internetowy może być dobrym biznesem.

Jak bardzo spodobała Ci się ta strona?

Kliknij na gwiazdki aby ocenić! (dobre opinie sprawiają, że piszemy więcej)

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 555

Jeszcze nie ma głosów. Bądź pierwszą osobą.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!