Domena najwyższego poziomu TLD (top-level-domain) – definicja, lista, wpływ na SEO

Marketing rekomendacyjny
Marketing salonu samochodowego -skuteczna reklama
3 czerwca, 2022
FAQ Frequently Asked Questions
Marketing terytorialny dla urzędu gminy, regionu, miasta
3 czerwca, 2022
Domena najwyższego poziomu TLD

Czym tak naprawdę jest domena najwyższego poziomu TLD?

Więc odpowiadając na pytanie co to jest TLD (Top-Level Domain), oto prosta definicja:

Domena najwyższego poziomu TLD jak sama nazwa wskazuje jest domeną, która nad sobą nie ma żadnych innych domen. Pamiętać należy o tym, że to właśnie domeny TLD znajdują się zawsze najwyżej w hierarchii DNS (ang. domain name system).

Jak powszechnie wiadomo administrowaniem domen najwyższego poziomu zajmuje się IANA (ang. The Internet Assigned Numbers Authority).

agencja seo social media reklama google ads facebook marketing

Jakie są najpopularniejsze rodzaje domen najwyższego poziomu?

W dzisiejszych czasach wyróżnić można dwa rodzaje domen najwyższego poziomu. Mowa tutaj oczywiście o domenach GTLD (ang. generic top level domain) i CCTLD (ang. country code top level domain). GTLD najprościej rzecz mówiąc to domeny wskazujące na funkcję. Mowa tutaj między innymi o domenach typu: .biz, .edu, .org, .gov. CCTLD to z kolei domeny krajowe takie jak np.: .pl, .uk, .ru. Warto wspomnieć o tym, że domeny CCTLD są zawsze dwuznakowe i wskazują na konkretny kraj.

Jak poprawic dostarczalnosc wiadomosci e mail

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM Go SKASUJEMY

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam…

(sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu)

Co oznaczają poszczególne domeny?

Jeszcze kilka lat temu istniało wyłącznie kilkanaście rozszerzeń domen. W dzisiejszych czasach sytuacja wygląda zupełnie inaczej, dlatego też można wyróżnić setki rozszerzeń. Warto wspomnieć o tym, że rejestracja poszczególnych domen dostępna jest nie tylko dla firm, ale również dla osób prywatnych.

W sieci największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście domeny komercyjne .com i domeny informacyjne .info. Dla firm zarezerwowane są z kolei domeny biznesowe .biz i domeny. org, które z kolei wskazują na organizację.

Wyróżnić należy również sponsorowane domeny, które zazwyczaj obsługiwane są przez organizacje prywatne. Aby zarejestrować domeny tego typu, należy spełnić określone wymagania.

Mowa tutaj między innymi o domenach edukacyjnych .edu, które jak sama nazwa wskazuje są zarezerwowane wyłącznie dla placówek edukacyjnych. Jeżeli chodzi o domeny .gov to są one zarezerwowane dla rządu, a domeny .mil zastrzeżone są dla wojska.

Nową domeną jest .dev, która zarezerwowana jest dla developerów, a jej właścicielem jest Google.

Czy domena najwyższego poziomu TLD ma wpływ na SEO?

Końcówka domen może mieć wpływ na działania SEO, dlatego też warto przemyśleć swój wybór. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, ale wybór konkretnej domeny ma olbrzymi wpływ na klikalność. Większa liczba użytkowników może przełożyć się oczywiście na wyższe pozycje w wyszukiwarce Google.

Końcówka domeny w mniejszym lub większym stopniu wpływa na postrzeganie danej marki przez odbiorców. Jeżeli wybierzemy niestandardową domenę to trzeba liczyć się również z tym, że użytkownicy mogą popełniać błędy przy wpisywaniu.

Specjaliści od marketingu internetowego zalecają korzystanie z najpopularniejszych domen najwyższego poziomu.

Na polskim rynku królują oczywiście domeny .pl i .com. Warto wspomnieć również o tym, że niektóre domeny mogą podnieść prestiż danej strony. W branży technologicznej dużym zainteresowaniem cieszą się domeny .io oraz .tech.

Na co zwrócić uwagę wybierając domenę?

Aby wybrać najlepszą domenę najwyższego poziomu TLD warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów. W pierwszej kolejności należy wspomnieć o tym, że poszczególne domeny różnią się między sobą ceną.

Warto zwrócić uwagę nie tylko na koszty wykupienia domeny, ale również na koszty jej przedłużenia i przeniesienia do innego usługodawcy. Ogromną rolę odgrywa również długość domeny.

Jak powszechnie wiadomo im krótsza domena, tym lepiej. Krótsze nazwy łatwiej podyktować, zapisać i zapamiętać. Krótsze domeny oferują więcej miejsca w wynikach wyszukiwania. Jeżeli istnieje taka możliwość to warto wybierać jedynie domeny najwyższego poziomu TLD.

Wynika to oczywiście z tego, że spora część internautów uznaje je za właściwe i bezpieczne. Jeżeli dany użytkownik zna wyłącznie nazwę marki, to intuicyjnie wpisze marka + .pl lub .com.

Na samym końcu należy wspomnieć o tym, aby unikać domen, które łatwo pomylić z istniejącymi już adresami. Jeżeli chodzi o działania SEO, to bardzo trudno będzie przeskoczyć serwis, który istnieje na rynku od kilku lat. Przy wykupieniu domen warto zwrócić uwagę również na ich historię.

Lista domen najwyższego poziomu

Poniżej przykładowa lista. Pełna to kilkaset wyników.

Ogólne domeny najwyższego poziomu (gTLD)

 • .info (informacyjna)
 • .com (komercyjna)
 • .name (nazwa/imię)
 • .biz (biznesowa)
 • .org (organizacja)
 • .net (sieć)

Sponsorowane domeny najwyższego poziomu (sTLD)

 • .gov (rządowe)
 • .edu (edukacja)
 • .dev (developerzy)
 • .mil (wojskowe)
 • .jobs (zatrudnienie)

Domeny najwyższego poziomu z kodem kraju (ccTLD)

 • .de (Niemcy)
 • .pl (Polska)
 • .fr (Francja)
 • .jp (Japonia)
 • .nl (Holandia)
 • .us (USA)
 • .ru (Rosja)
pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy
Nasza oferta: pozycjonowanie, seo, reklama google ads, facebook, szeroko pojęty marketing internetowy
pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy

A jak jest u Ciebie?

Przy okazji, daj znać co sądzisz o dzisiejszym wpisie pt. Domena najwyższego poziomu TLD (top-level-domain) – definicja, lista, wpływ na SEO?

Napisz w komentarzu.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)