Domena najwyższego poziomu TLD (top-level-domain) – definicja, lista, wpływ na SEO i przykłady

Domena najwyższego poziomu TLD (top-level-domain) – definicja, lista, wpływ na SEO i przykłady

Domena najwyższego poziomu TLD

Czym tak naprawdę jest domena najwyższego poziomu TLD?

Więc odpowiadając na pytanie co to jest TLD (Top-Level Domain), oto prosta definicja:

Domena najwyższego poziomu TLD jak sama nazwa wskazuje jest domeną, która nad sobą nie ma żadnych innych domen. Pamiętać należy o tym, że to właśnie domeny TLD znajdują się zawsze najwyżej w hierarchii DNS (ang. domain name system).

Jak powszechnie wiadomo administrowaniem domen najwyższego poziomu zajmuje się IANA (ang. The Internet Assigned Numbers Authority).

agencja seo social media reklama google ads facebook marketing

Jakie są najpopularniejsze rodzaje domen najwyższego poziomu?

W dzisiejszych czasach wyróżnić można dwa rodzaje domen najwyższego poziomu. Mowa tutaj oczywiście o domenach GTLD (ang. generic top level domain) i CCTLD (ang. country code top level domain). GTLD najprościej rzecz mówiąc to domeny wskazujące na funkcję. Mowa tutaj między innymi o domenach typu: .biz, .edu, .org, .gov. CCTLD to z kolei domeny krajowe takie jak np.: .pl, .uk, .ru. Warto wspomnieć o tym, że domeny CCTLD są zawsze dwuznakowe i wskazują na konkretny kraj.

🥇POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM PRZECZYTA GO KONKURENCJA

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży.💸💸💸

🔐 Twoje dane są bezpieczne.🔐 (sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu).

darmowy newsletter marketingowy i SEO SEM Reklamy PPC

Co oznaczają poszczególne domeny?

Jeszcze kilka lat temu istniało wyłącznie kilkanaście rozszerzeń domen. W dzisiejszych czasach sytuacja wygląda zupełnie inaczej, dlatego też można wyróżnić setki rozszerzeń. Warto wspomnieć o tym, że rejestracja poszczególnych domen dostępna jest nie tylko dla firm, ale również dla osób prywatnych.

W sieci największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście domeny komercyjne .com i domeny informacyjne .info. Dla firm zarezerwowane są z kolei domeny biznesowe .biz i domeny. org, które z kolei wskazują na organizację.

Wyróżnić należy również sponsorowane domeny, które zazwyczaj obsługiwane są przez organizacje prywatne. Aby zarejestrować domeny tego typu, należy spełnić określone wymagania.

Mowa tutaj między innymi o domenach edukacyjnych .edu, które jak sama nazwa wskazuje są zarezerwowane wyłącznie dla placówek edukacyjnych. Jeżeli chodzi o domeny .gov to są one zarezerwowane dla rządu, a domeny .mil zastrzeżone są dla wojska.

Nową domeną jest .dev, która zarezerwowana jest dla developerów, a jej właścicielem jest Google.

Czy domena najwyższego poziomu TLD ma wpływ na SEO?

Końcówka domen może mieć wpływ na działania SEO, dlatego też warto przemyśleć swój wybór. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, ale wybór konkretnej domeny ma olbrzymi wpływ na klikalność. Większa liczba użytkowników może przełożyć się oczywiście na wyższe pozycje w wyszukiwarce Google.

Końcówka domeny w mniejszym lub większym stopniu wpływa na postrzeganie danej marki przez odbiorców. Jeżeli wybierzemy niestandardową domenę to trzeba liczyć się również z tym, że użytkownicy mogą popełniać błędy przy wpisywaniu.

Specjaliści od marketingu internetowego zalecają korzystanie z najpopularniejszych domen najwyższego poziomu.

Na polskim rynku królują oczywiście domeny .pl i .com. Warto wspomnieć również o tym, że niektóre domeny mogą podnieść prestiż danej strony. W branży technologicznej dużym zainteresowaniem cieszą się domeny .io oraz .tech.

diagram marketingowy jak budować świadomość za pomocą reklam social media, Google Ads i SEO


REKLAMA

agencja seo social media reklama google ads facebook marketing
Sprawdź naszą ofertę

KONIEC REKLAMY

Na co zwrócić uwagę wybierając domenę?

Aby wybrać najlepszą domenę najwyższego poziomu TLD warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów. W pierwszej kolejności należy wspomnieć o tym, że poszczególne domeny różnią się między sobą ceną.

Warto zwrócić uwagę nie tylko na koszty wykupienia domeny, ale również na koszty jej przedłużenia i przeniesienia do innego usługodawcy. Ogromną rolę odgrywa również długość domeny.

Jak powszechnie wiadomo im krótsza domena, tym lepiej. Krótsze nazwy łatwiej podyktować, zapisać i zapamiętać. Krótsze domeny oferują więcej miejsca w wynikach wyszukiwania. Jeżeli istnieje taka możliwość to warto wybierać jedynie domeny najwyższego poziomu TLD.

Wynika to oczywiście z tego, że spora część internautów uznaje je za właściwe i bezpieczne. Jeżeli dany użytkownik zna wyłącznie nazwę marki, to intuicyjnie wpisze marka + .pl lub .com.

Na samym końcu należy wspomnieć o tym, aby unikać domen, które łatwo pomylić z istniejącymi już adresami. Jeżeli chodzi o działania SEO, to bardzo trudno będzie przeskoczyć serwis, który istnieje na rynku od kilku lat. Przy wykupieniu domen warto zwrócić uwagę również na ich historię.

Lista domen najwyższego poziomu

Poniżej przykładowa lista. Pełna to kilkaset wyników.

Ogólne domeny najwyższego poziomu (gTLD)

 • .info (informacyjna)
 • .com (komercyjna)
 • .name (nazwa/imię)
 • .biz (biznesowa)
 • .org (organizacja)
 • .net (sieć)

Sponsorowane domeny najwyższego poziomu (sTLD)

 • .gov (rządowe)
 • .edu (edukacja)
 • .dev (developerzy)
 • .mil (wojskowe)
 • .jobs (zatrudnienie)

Domeny najwyższego poziomu z kodem kraju (ccTLD)

 • .de (Niemcy)
 • .pl (Polska)
 • .fr (Francja)
 • .jp (Japonia)
 • .nl (Holandia)
 • .us (USA)
 • .ru (Rosja)
pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy
Nasza oferta: pozycjonowanie, seo, reklama google ads, facebook, szeroko pojęty marketing internetowy

Czym są domeny najwyższego poziomu?

Domeny najwyższego poziomu (ang. top-level domains, TLD) to najwyższa kategoria domen w systemie nazw domen internetowych (DNS). Są to końcówki adresów internetowych po prawej stronie ostatniej kropki, np. .com, .org, .net, .edu, .gov, .pl itp.

Domeny najwyższego poziomu są podzielone na dwa rodzaje: domeny ogólne (gTLD) i domeny narodowe (ccTLD). Domeny ogólne to TLD, które nie są powiązane z żadnym konkretnym krajem lub terytorium, np. .com, .org, .net, .edu, .gov. Domeny narodowe, z kolei, odnoszą się do konkretnych krajów lub terytoriów, np. .pl dla Polski, .uk dla Wielkiej Brytanii, .fr dla Francji.

Istnieją również specjalne domeny najwyższego poziomu, np. .mil dla sił zbrojnych USA, .int dla organizacji międzynarodowych, .museum dla muzeów, .pro dla zawodów prawniczych itp.

Domeny najwyższego poziomu są kontrolowane przez Internet Assigned Numbers Authority (IANA), która zarządza globalnym systemem DNS. IANA deleguje zarządzanie poszczególnymi TLD organizacjom, które są nazywane rejestrami. Rejestry TLD zarządzają danymi o domenach, kontrolują ich rejestrację i obsługę techniczną.

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy

A jak jest u Ciebie?

Przy okazji, daj znać co sądzisz o dzisiejszym wpisie pt. Domena najwyższego poziomu TLD (top-level-domain) – definicja, lista, wpływ na SEO?

Napisz w komentarzu.

Z nami każda firma może się rozwijać. Tworzymy firmy i rozwijamy istniejące w internecie, a nasz marketing=WYNIKI. Z resztą zobacz co możemy osiągnąć w kilka miesięcy:

Czy warto inwestować w seo: dlaczego pozycjonowanie się opłaca

Zacznij współpracę z partnerem godnym zaufania!

Marketing w internecie, reklama i rozwijanie firm to nasza pasja i chleb powszedni. Na bieżąco jesteśmy zawsze z najnowszymi trendami, po to aby dawać Tobie to co najlepiej działa. Konkretny wynik, bez przepalania budżetu. Dla każdego zadania posiadamy wyszkolonych specjalistów, którzy dowiozą obiecane wyniki.

Skontaktuj się z nami:

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy
Nasza oferta: pozycjonowanie, seo, reklama google ads, facebook, szeroko pojęty marketing internetowy

Jak bardzo spodobała Ci się ta strona?

Kliknij na gwiazdki aby ocenić! (dobre opinie sprawiają, że piszemy więcej)

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 111

Jeszcze nie ma głosów. Bądź pierwszą osobą.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!