Bread crumbs SEO -czym jest ścieżka strony internetowej (nawigacja okruszkowa)

Piksel Facebook, jak zainstalować pixel fb (co to jest + ustawienia)
4 kwietnia, 2022
Wizytówki NAP
Wizytówki NAP – ważna strategia w pozycjonowaniu lokalnym (lista google)
4 kwietnia, 2022
Breadcrumbs okruszki chleba Bread crumbs
Breadcrumbs okruszki chleba Bread crumbs

Bread crumbs SEO -czym jest ścieżka strony internetowej (nawigacja okruszkowa)

Jedną z metod, które mają za zadanie ułatwić użytkownikowi orientację na stronie internetowej, jest metoda bread crumbs.

Są to tak zwane okruszki chleba, które mają za zadanie zwiększenie użyteczności nawigacyjnej strony. Metoda ta polega na tym, że zazwyczaj na górze strony ukazana jest ścieżka, którą przebył jej użytkownik. Dzięki temu może on w szybki sposób powrócić do podstron, które przeglądał poprzednio.

Jak poprawic dostarczalnosc wiadomosci e mail

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM Go SKASUJEMY

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam…

(sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu)

Strukturę tej nawigacji można łatwo sprawdzić, odwiedzając przeciętny sklep internetowy. Otwierając po kolei kategorie, otrzymuje się rozwiniętą ścieżkę, po której dociera się do produktu końcowego.

Samo działanie okruchów chleba może wydawać się skomplikowane, jednak warto wiedzieć, że umożliwia ono przeciętnemu użytkownikowi szybkie odnalezienie konkretnych informacji na stronie.

Metoda ta jest szczególnie przydatna w przypadku rozbudowanych, skomplikowanych witryn, na których użytkownik może łatwo się zgubić. Dzięki przedstawionej u góry ekranu ścieżce może on w łatwy sposób powrócić do poprzedniej kategorii.

Jak działa metoda bread crumbs?

Osoby, które chcą wprowadzić ścieżkę nawigacji na swojej stronie internetowej, powinny pamiętać o kilku zasadach.

Przede wszystkim, trzeba pamiętać o tym, by nawigacja okruszkowa była wyświetlana w formie krótszych, dopasowanych nazw, a nie zbyt rozwiniętych linków. Wszystko po to, by użytkownik w wygodny i łatwy sposób mógł kliknąć każdy poziom nawigacji strony.

Może okazać się, że wyświetlana ścieżka jest zbyt długa, a miejsce na jej wyświetlanie – ograniczone. W tej sytuacji fragment ścieżki zostanie zastąpiony wielokropkiem. Nie jest to sytuacja pożądana i lepiej zrobić wszystko, by jej uniknąć.

Elastyczne reklamy displayowe

Dlaczego metodę bread crumbs warto stosować na witrynach internetowych?

Głównym zadaniem, jakie stoi przed okruchami chleba jest ukazanie użytkownikowi hierarchii strony. Dzięki temu łatwo może on dowiedzieć się, które elementy witryny następują po sobie.

Warto także wspomnieć, że każdy z tych elementów może zostać przez użytkownika kliknięty, co znacznie ułatwia mu przemieszczanie się po witrynie.

Warto podkreślić, że bread crumbs ma ogromne znaczenie dla pozycjonowania strony. Wszystko dlatego, że okruchy chleba wskazują na słowa kluczowe, które mogą charakteryzować stronę internetową. Roboty wyszukiwarki mają więc łatwiejsze zadanie, jeśli chodzi o łączenie podstron wchodzących w skład danej strony.

Dzięki temu użytkownik, który wprowadzi w wyszukiwarkę Google konkretne zapytanie, może uzyskać na nie odpowiedź.

Narzędzie bread crumbs umożliwia również linkowanie wewnętrzne w obrębie strony internetowej. Dzięki temu typowi nawigacji można ulepszyć strukturę linków strony, a także ją wzmocnić.

Warto także podkreślić, że zastosowanie nawigacji okruszkowej może bezpośrednio przełożyć się na zwiększenie sprzedaży. Wszystko dlatego, że użytkownik, który znajdzie produkt niespełniający jego oczekiwań, może przenieść się do kategorii wyżej i sprawdzić inne oferty, które w niej występują.

Jakie zalety ma nawigacja bread crumbs?

Metoda okruszkowa wiąże się z wieloma zaletami. Przede wszystkim, jej zadaniem jest przyspieszenie poruszania się po witrynie internetowej, a także ułatwienie przeciętnemu użytkownikowi znalezienia interesujących go rzeczy.

Okruszki chleba umożliwiają również rozpoznanie hierarchii panującej na stronie poprzez wyszczególnienie kolejnych sekcji.

Użytkownik, który ma przed sobą ścieżką nawigacyjną, w łatwy sposób może przenieść się pomiędzy poszczególnymi sekcjami strony – przy pomocy zaledwie jednego kliknięcia.

Badania wykazują, że metoda okruszkowa wzmacnia także linkowanie wewnętrzne w obrębie danej witryny internetowej. Dodatkowo bread crumbs uznawane jest jako wspomaganie w pozycjonowaniu stron, przekładające się na uzyskanie lepszej pozycji w wynikach wyszukiwania.

Błędy popełniane przy nawigacji okruszkowej

Te osoby, które chcą wprowadzić nawigację okruszkową na swojej stronie, muszą wystrzegać się pewnych błędów.

Przede wszystkim, strona internetowa musi posiadać ściśle określoną hierarchię. Nie chodzi tutaj o historię konkretnego użytkownika strony, ale o wyraźny podział witryny na poszczególne sekcje.

Nie wolno również dopuścić do tego, by nawigacja okruszkowa zastąpiła główną nawigację na stronie. Ma być ona jedynie jej uzupełnieniem, nie powinna zaś funkcjonować samodzielnie.

Zdarza się, że niektóre witryny internetowe wcale nie wymagają wprowadzenia bread crumbs. Jeśli menu główne strony oraz podstawowa nawigacja są wystarczające, by wskazać użytkownikowi interesującą go drogę, okruszki chleba mogą okazać się zbyteczne.

Wskaźniki KPI Key Performance Indicators kluczowe wskaźniki efektywności
Bread crumbs -czym jest ścieżka strony internetowej (breadcrumbs)

Dlaczego warto stosować metodę breadcrumbs seo?

Przede wszystkim, choćby z tego względu, że charakteryzuje się ona bardzo niskimi wymaganiami. Okruszki chleba to niewielkich rozmiarów tekst, który nie zajmuje dużo miejsca na stronie. Dzięki temu można wyodrębnić dodatkową przestrzeń na treść.

Nawigacja okruszkowa w żaden sposób nie spowalnia komputera użytkownika, a jej wprowadzenie nie generuje wysokich kosztów. Jednocześnie wyraźnie przekłada się ona na wyższą ilość odwiedzin konkretnej witryny internetowej.

Co sądzisz o wpisie pt. Bread crumbs -czym jest ścieżka strony internetowej (nawigacja okruszkowa)? Daj znać w komentarzu.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)