Video marketing – content i treści wideo (youtube, tiktok, instagram, facebook i inne)

Viral marketing
Viral marketing wirusowy, jaka treść aby zarażać ideami i tworzyć wirusowe treści
20 sierpnia, 2021
Uczenie maszynowe
Czym jest Uczenie Maszynowe Machine Learning (sztuczna inteligencja)
20 sierpnia, 2021
Video marketing
Video marketing

Podstawy video marketingu

Nietrudno zrozumieć, dlaczego obecnie wideo jest tak popularne — po pierwsze, jest to format łatwy do przyswojenia, który daje naszym oczom odpocząć od nadmiaru informacji tekstowych w Internecie. To dlatego świat podobno ogląda miliard godzin filmów społecznościowych dziennie.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Dodatkowo Ci z was, którzy zmierzają w kierunku kariery w marketingu cyfrowym, powinni mieć pełne zrozumienie siły wideo jako narzędzia marketingowego. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że możecie być zainteresowani robieniem niesamowitych filmów, ale dlatego, że prawdopodobnie będziecie musieli nauczyć się włączać video do swoich treści, aby pozostać konkurencyjnymi.

W tym miejscu przedstawimy kilka najlepszych praktyk dla marketerów cyfrowych w zakresie tworzenia i udostępniania wideo oraz podkreślimy 5 głównych powodów, dla których video marketing jest tak ważny dla Twojej strategii.

Dlaczego warto wybrać video?

Filmy video to wszechstronny i wciągający format treści, który nie tylko daje nam rzeczywisty obraz tego, co się dzieje. Łatwo jest również udostępniać na wielu platformach. Konsumenci lubią ją, ponieważ jest łatwa do przyswojenia, dostarcza rozrywki i angażuje a marketerom podoba się, ponieważ może zapewnić potencjalnie ogromny zwrot z inwestycji za pośrednictwem wielu kanałów. Wideo jest również dostępne dla każdego, kto ma dostęp do Internetu, zarówno do oglądania, jak i produkcji. Chociaż z pewnością istnieje trend w kierunku wyższej jakości wideo na profesjonalnym poziomie, jednak każdy może włączyć laptopa i stworzyć własny film w niecałą godzinę.

Rodzaje filmów video

Istnieje wiele różnych rodzajów filmów, a częścią tworzenia skutecznej strategii marketingowej jest solidne zrozumienie swojego celu zanim usiądziesz i stworzysz film (lub jakikolwiek inny rodzaj treści). W tym celu musisz się upewnić, że zarówno typ filmu, jak i cel kanału (jeśli publikujesz w mediach społecznościowych) pasują do celu samego filmu.
Oto zestawienie miejsc, w których możesz używać różnych rodzajów filmów:

 1. Objaśnienia – mogą pomóc edukować ludzi na temat Twojego produktu i mogą być używane w połączeniu z instrukcjami, działaniami obsługi klienta i całym szeregiem innych zastosowań.
 2. Wywiady – mogą pomóc w zachęceniu do rozmowy między stronami lub zaprezentować gościa specjalnego lub influencera. Jeśli na przykład tworzysz filmy z gościnnymi ekspertami, zawsze możesz ponownie wykorzystać dźwięk i sprzedać go jako podcast.
 3. Recenzje produktów i filmy demonstracyjne – mogą być tworzone przez ambasadorów marki w zamian za bezpłatne produkty. Jeśli możesz znaleźć osoby w Twojej branży, które chcą zwiększyć liczbę swoich obserwatorów w mediach społecznościowych, może to być świetny sposób na uzyskanie bezpłatnej reklamy. Może to również pomóc w uzyskaniu informacji o produkcie, jeśli osoby wykonujące recenzje wideo mają dużo zaangażowania i komentarzy. W pewnym sensie może więc funkcjonować jak badania rynku.
 4. Filmy video na żywo – to z całą pewności najlepsza okazja, aby zbliżyć się do swoich odbiorców i sprawdza się szczególnie dobrze w kanałach społecznościowych. Można śmiało powiedzieć, że z dnia na dzień zyskuje na popularności.

Statystyki


Oto pięć statystyk, które dowodzą, że marketerzy potrzebują video marketingu:

 1. Informowanie i kształcenie
  97% marketerów twierdzi, że filmy pomagają klientom zrozumieć produkty. Obecnie marketerzy w większości nie stosują już podejścia typu pitching – dlaczego? Po prostu jest zbyt duży wybór. Konsumenci robią szybkie wyszukiwanie w Internecie, aby znaleźć najlepszy produkt w swojej okolicy a nawet na świecie po czym zamówią go online.
  W tym celu marketerzy z wielu dziedzin (być może nie wszystkich) muszą zwracać się do odbiorców z ofertą opartą na wartości zamiast „wyprzedaży”. A filmy doskonale nadają się do tego, aby klienci mogli z bliska przyjrzeć się produktowi, usłudze a nawet osobie mającej wpływ na ich decyzję o zakupie.
 2. Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek
  Do końca 2021 roku ponad 80% całego ruchu w Internecie będzie stanowić wideo. Wyszukiwarki uwielbiają filmy, ponieważ widzą je jako treści wysokiej jakości, więc w tym celu korzystanie z filmów w różnych rodzajach treści, a także na głównych stronach internetowych może zdziałać cuda dla SEO – o ile same filmy są zoptymalizowane prawidłowo. Oznacza to uwzględnienie odpowiednich słów kluczowych, solidnego opisu a także mocnego tytułu.
 3. Pozostanie konkurencyjnym
  81% firm korzysta obecnie z wideo w celach marketingowych. Filmy są niesamowite, jeśli chodzi o przekazywanie wszelkiego rodzaju wiadomości, a jeśli myślimy w kategoriach praktyczności to krótki, wyjątkowy film instruktażowy może zrobić ogromną różnicę, jeśli chodzi o edukację ludzi na temat tajników konkretnego produktu. Korzystając z opowiadania historii i unikalnych rodzajów mediów możesz łatwo przyciągnąć uwagę ludzi.
  W zależności od tego jaki rodzaj pasuje do Twojego produktu możesz użyć animowanego lub ilustrowanego filmu wyjaśniającego, aby wyróżnić się z tłumu.
 4. Stawanie się osobistym
  Wideo na żywo będzie stanowić 13% ruchu do końca 2021 roku.
  Czy kiedykolwiek chciałeś sprawdzić historie na żywo na Facebooku lub Instagramie? Jeśli zajmujesz się karierą w marketingu cyfrowym lub zmierzasz w tym kierunku, musisz nauczyć się tworzyć podstawowe filmy i je optymalizować. Instagram Stories i Snapchat są niesamowite, ponieważ oferują ludziom intymne przebłyski lub krótkie, osobiste spojrzenia na to co robisz i są świetne do kreatywnych narzędzi. Ciekawą rzeczą w tych filmach jest to, że są dostępne tylko przez 24 godziny, dzięki czemu można poczuć się bardziej w czasie rzeczywistym. Daje to również marketerom możliwość tworzenia reklam, które koncentrują się na promocjach w których liczy się czas. Ulotne treści w czasie rzeczywistym doskonale nadają się do:
  -oferowania poczucia interakcji twarzą w twarz,
  -budowania zaufania do marki
  -oferowanie widzom swobodnych, interesujących aktualizacji (np. za kulisami).
 5. Zwiększanie konwersji
  90% konsumentów twierdzi, że film pomoże im w podjęciu decyzji o zakupie.
  Badania dowodzą, że 74% osób, które będą miały okazję zobaczyć produkt na filmie wideo, kupi go. Strony docelowe to także świetne miejsca do umieszczania filmów. Należy pamiętać, aby wyłączyć autoodtwarzanie, aby nie odstraszyć klienta głośnym dźwiękiem.
  Innym powodem dla którego wideo świetnie nadaje się do konwersji w witrynach jest to, że faktycznie utrzymują ludzi wystarczająco długo, aby rozejrzeć się po witrynie. Jest to szczególnie ważne dla tych, którzy nie są dużymi czytelnikami (dobrą zasadą jest założenie, że oczy ludzi mogą być zmęczone patrzeniem na ekran przez cały dzień). Podobno ludzie oglądający wideo pozostają na stronie około dwóch minut dłużej, jeśli jest video.

Wskazówki dotyczące najlepszych praktyk marketingu wideo

Przedstawiliśmy już kilka dobrych powodów, aby włączyć wideo do swoich działań marketingowych lub nauczyć się tworzyć niesamowite filmy, jeśli jesteś zainteresowany karierą w marketingu cyfrowym. Ale jak właściwie zrobić film, który jest angażujący i zoptymalizowany? Oto kilka porad.

Po pierwsze, dowiedz się, jaka jest idealna długość wideo dla Twojej platformy – oto co zaleca Hubspot:

 • Instagram: 30 sekund,
 • Twitter: 45 sekund,
 • Facebook: 1 minuta,
 • YouTube: 2 minuty.


Inne rzeczy, które musisz zapewnić, aby zapewnić osiągnąć najlepsze zaangażowanie i dostępność, a także poprawić SEO, to używanie napisów do autoodtwarzania i wyciszanie filmu, jeśli znajduje się na stronie docelowej. Filmy na stronach docelowych mogą być bardzo skuteczne, ale tylko pod warunkiem, że nie odstraszą widzów. Upewnij się również, że Twój film wideo będzie przyjazny dla wszystkich urządzeń mobilnych.

Aby zrozumieć, jak radzą sobie Twoje filmy, stosuj dobre standardy SEO i zawsze sprawdzaj swoje dane. Możesz opracować standardową bibliotekę różnych filmów i uporządkować je w YouTube, a następnie włączyć je do różnych form treści takich jak blogi i e-maile. I nie zapomnij o wezwaniach do działania, które w YouTube zazwyczaj składają się z niewielkiej adnotacji sugerującej, że użytkownicy subskrybują Twój kanał.

Bardziej niezawodnym podejściem do zarządzania treścią wideo i śledzenia jej pełnego zwrotu z inwestycji jest skorzystanie z dedykowanej usługi hostingu wideo, na przykład takiej jak Cincopa.

Jak opracować kampanię marketingową video

Opracowanie kampanii video marketingowej najczęściej odbywa się poprzez przeprowadzenie badań rynku, analizy konkurencji i zebranie informacji o rynku docelowym. Gdy masz te informacje to w kolejnym kroku będziesz mógł ukształtować swoją strategię oraz możesz określić przesłanie dla potencjalnych konsumentów.

Zastanów się co chcesz, aby Twoi widzowie usłyszeli, zobaczyli i poczuli? Jakie przesłanie próbujesz przekazać? Jakie jest wezwanie do działania?

Po opracowaniu strategii i opracowaniu przekazu powinieneś wybrać firmę produkcyjną, która urzeczywistni Twoją wizję. Jasne, każdy może wyciągnąć kamerę i spróbować nakręcić krótki film, ale jak już wspomnieliśmy wcześniej tutaj kluczowa okazuje się jakość. Dobrze nagrany i zmontowany film jest najlepszym wyborem i z pewnością stanie na szczycie ogromnej liczby filmów dostępnych obecnie w Internecie.

Strategia video i content marketing

Przekaz reklamowy i treści video muszą sprzedawać. Sam wideo marketing to przyszłość. Doskonale buduje świadomość marki w stosunku do grupy docelowej. Możesz zdobywać potencjalnych klientów nagrywając ciekawe materiały video. Wpływasz wtedy dosyć mocno na wizerunek marki i budujesz status eksperta w danej dziedzinie. Tworzenie treści video content marketing może być w dodatku bardzo przyjemne. Forma przekazu pozwala na wiele, warto wykorzystać potencjał jaki nam daje. Poza tym youtube jest druga wyszukiwarką na świecie, zaraz po google.

Na naszym blogu możesz znaleźć praktycznie poradnik na każdy temat związany z seo i social media. Forma video contentu skutecznie może zmienić wizerunek firmy.

Podsumowanie

Filmy video to na dzień dzisiejszy jedna z najpopularniejszych form treści na świecie. Konsumenci w bezosobowym cyfrowym świecie coraz bardziej pragną więzi i osobowości. Chcemy widzieć i słyszeć ludzi w kontekście prawdziwego życia – to ma sens.

Film musi być nie tylko zabawny, ale również ciekawy i angażujący. Jest to naprawdę jeden z najlepszych sposobów, aby zbliżyć się do odbiorców i dać im prawdziwy wgląd w to co robisz Ty i Twoja firma lub Twoi klienci. Kluczem do sukcesu jest tutaj myślenie o czymś więcej niż o zysku i produkcie – pokaż im coś o swojej filozofii, podziel się informacjami o interesującym wydarzeniu lub zaoferuj cenne informacje, których do tej pory nigdzie nie było. Im więcej wiedzą o Twoich pozytywnych praktykach, tym bardziej prawdopodobne jest, że zostaną z Tobą na dłużej.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie, pozycjonowanie, SEO i całą strategię internet marketing. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)