Marketing definicja i pojęcie marketingu (encyklopedia i znaczenie)

Sprawny marketing
Sprawny marketing (portal i magazyn sprawny.marketing)
3 stycznia, 2022
Google partner
Google partner premium (jak uzyskać status partnera google ads)
3 stycznia, 2022
Marketing definicja
Marketing definicja

Definicja marketingu

Marketing to termin biznesowy, który eksperci zdefiniowali na dziesiątki różnych sposobów. W rzeczywistości nawet na poziomie firmy ludzie mogą postrzegać to słowo inaczej. Zasadniczo jest to proces zarządzania, w ramach którego produkty i usługi przechodzą od koncepcji do klienta. Obejmuje identyfikację produktu, określenie popytu, ustalenie jego ceny oraz wybór kanałów dystrybucji. Obejmuje to również opracowanie i wdrożenie strategii promocyjnej obejmującej zarówno marketing wychodzący, jak i przychodzący.
Wśród różnych oficjalnych definicji słownikowych możemy wyróżnić niektóre:

Marketing definicja przykład 1: Marketing to organizacja sprzedaży produktu, na przykład decydowanie o jego cenie, obszarach, do których powinien być dostarczany i jak powinien być reklamowany.

Marketing definicja przykład 2: Marketing to działalność, zestaw instytucji i procesów tworzenia, komunikowania się, dostarczania i wymiany ofert, które mają wartość dla klientów, klientów, partnerów i ogółu społeczeństwa.

Marketing odnosi się do działalności firmy związanej z kupnem i sprzedażą produktu lub usługi. Polega na ustaleniu, czego chcą konsumenci i ustaleniu, czy można to wyprodukować w odpowiedniej cenie. Firma następnie produkuje i sprzedaje.

Marketing definicja Kotler

Jeśli chodzi o guru w tej dziedzinie to jest wciąż nim Philip Kotler.

Według KotleraMarketing jest procesem społecznym i zarządczym, dzięki któremu jednostki i grupy otrzymują to, czego potrzebują i pragną, poprzez tworzenie, oferowanie i wymianę z innymi jednostkami i grupami produktów posiadających wartość” [Kotler, 1994]

Zakres i pojęcie marketingu

Definicja pojęcia marketingu obejmuje szeroki obszar działalności, w tym:

  • jak się komunikujesz
  • marka
  • projektowanie
  • cennik
  • badania rynku
  • psychologia konsumenta
  • pomiar efektywności

U podstaw marketingu leży zrozumienie potrzeb i wartości klientów. Długofalowy sukces firmy zależy od poznania potrzeb jej klientów. Następnie znajduje sposoby na zwiększenie wartości poprzez różne podejścia.

Definicja Marketing B2B

Wiąże się to z ukierunkowaniem na inne firmy. Nazywamy to również marketingiem business-to-business lub B2B. Polega na dostarczaniu innym firmom produktów lub usług.

Produkty fizyczne, które firmy sprzedają innym firmom, to „towary przemysłowe”. Towary przemysłowe mogą obejmować np. surowce dla firm produkujących tworzywa.

W rzeczywistości termin „towary przemysłowe” odnosi się do wszystkiego, czego firma lub organizacja potrzebuje i kupuje.Usługi B2B mogą obejmować doradztwo prawne, doradztwo w zakresie zarządzania, doradztwo podatkowe lub prowadzenie szkoleń. Usługi informatyczne i zapewnienie personelu tymczasowego to również przykłady usług B2B. IT oznacza technologię informacyjną.
Jeśli interesuje Cię marketing B2B, potrzebujesz konta na LinkedIn.

Definicja marketingu bezpośrednio do konsumentów

Nazywamy to również B2C. Termin ten odnosi się do kierowania do poszczególnych osób, które kupują produkty i korzystają z usług. W szczególności osoby, które kupowały na własne potrzeby.

Może to obejmować produkty FMCG (szybko zbywalne towary konsumpcyjne), takie jak żywność, napoje i przybory toaletowe, lub towary trwałego użytku. Na przykład samochody, telewizory, lodówki i inne sprzęty AGD to dobra trwałe.

Marketing B2B + B2C

Większość dużych korporacji ma zintegrowane podejście marketingowe. Innymi słowy, skupiają się jednocześnie zarówno na indywidualnych konsumentach, jak i na biznesie.

Na przykład firma Coca-Cola wie, że jej marketing B2C musi odnieść sukces. Mówiąc prościej; musi przekonać supermarkety i mniejsze sklepy – B2B – do udostępnienia miejsca na półkach.

Większość producentów dóbr trwałego użytku stosuje również zintegrowane podejście marketingowe.

Definicja: Marketing rekrutacyjny

Marketing rekrutacyjny obejmuje wszystkie narzędzia i strategie, których pracodawcy używają do angażowania, przyciągania i ostatecznie zatrudniania utalentowanych ludzi. Celem jest zachęcenie ludzi do przyłączenia się do organizacji.

Praktyka wykorzystuje analitykę danych, komunikację wielokanałową, platformy mediów społecznościowych i inne strategie marketingu cyfrowego.

Marketing rekrutacyjny to proces przyciągania i zatrudniania utalentowanych ludzi. Obejmuje strategie i taktyki, które pracodawcy stosują, aby przyciągnąć, zaangażować i pielęgnować utalentowany personel przed złożeniem wniosku o pracę.

Definicja Strategia marketingowa

Strategia marketingowa firmy powinna łączyć wszystkie jej cele w jeden zintegrowany i kompleksowy plan. Innymi słowy, nie powinna skupiać się na jednej strategii kosztem innych.

Powinna wykorzystywać dane z badań rynkowych do tworzenia swojej strategii. Firma powinna skupić się na idealnej mieszance produktów, aby osiągnąć optymalny potencjał zysku. Właściwy zestaw produktów ma również kluczowe znaczenie dla utrzymania firmy.

Proces strategii marketingowej

Najlepszy proces strategii marketingowej pozwala na specjalne kierowanie produktów i usług do idealnych nabywców, którzy z największym prawdopodobieństwem kupią.

Skuteczny plan marketingowy zależy od dobrej strategii. Strategia firmy powinna zaczynać się od ustalenia celów, które będą wspierać jej ogólne cele.

Następnie musi opracować strategię, która pozwoli mu osiągnąć te cele.
Strategia może obejmować badania nad rozwojem produktu lub usługi, w jaki sposób produkt lub usługa dotrze na rynek (kanały) i jak klienci się o tym dowiedzą (komunikacja).

Będzie również próbował zdefiniować unikalne pozycjonowanie produktu lub firmy, aby odróżnić go od konkurencji.

Marketing kontra sprzedaż – obraz wyjaśniający różnicę

Zasadniczo sprzedaż i marketing próbują osiągnąć to samo. Innymi słowy, starają się zdobyć więcej klientów i przychodów. Jednak patrzą na sprawy nieco inaczej. Mówiąc prościej; marketing koncentruje się na rynku, podczas gdy sprzedaż koncentruje się na produkcie. Sprzedaż skupia się również na tym, jak przekonać konsumentów do polubienia i zakupu. Niektórzy menedżerowie sprzedaży nie zgadzają się z powyższym obrazem, twierdząc, że sprzedaż jest kontynuowana po sprzedaży produktu.

Typowe działy marketingu (rodzaje marketingu)

Jest wiele działów marketingu. Nie wszystkie firmy mają te same nazwy dla każdej z nich. Poniżej znajduje się lista najpopularniejszych:

Reklama

Reklama polega na promowaniu pomysłu lub produktu na rynku poprzez umieszczanie reklam w mediach.

Zaangażowanie społeczne

Termin oznacza pracę z lokalną społecznością. Jest to korzystne nie tylko dla lokalnej pozycji firmy oraz jako sposób na zwiększenie lojalności klientów, ale także poprawia morale w firmie.

Przykłady obejmują sponsorowanie lokalnych wydarzeń, przewodniczenie spotkaniom, wolontariat w szkołach lub lokalnych ośrodkach młodzieżowych oraz przynależność do lokalnych stowarzyszeń.

Obsługa klienta

Zasadniczo polega to na udzielaniu pomocy i porad osobom, które zakupiły produkt. W wielu firmach sprzedawcy również świadczą tę usługę klientom przed, w trakcie i po sprzedaży.

Dobra obsługa klienta daje zadowolonych klientów. Innymi słowy, ich doświadczenie spełnia lub przekracza ich oczekiwania. Jeśli twoi konkurenci mają dobrą obsługę klienta, a tynie, prawdopodobnie stracisz dla nich udział w rynku.

Marketing bezpośredni

Takie podejście polega na dotarciu z Twoim przekazem bezpośrednio do konsumentów za pośrednictwem ulotek, formularzy, ulotek, katalogów, a także promocji ulicznej.

Dystrybucja

Dystrybucja jest częścią łańcucha zarządzania. Polega na przetransportowaniu jednego produktu z magazynu do sklepu lub supermarketu.

Badania rynku

Badanie rynku to proces zbierania i analizowania informacji. Dane sprawią, że firma będzie bardziej świadoma tego, jak ludzie zareagują na jej obecne i przyszłe produkty.
Właściciele firm cały czas prowadzą badania rynkowe. Kiedy rozmawiają z klientami o swojej działalności, przeprowadzają badania rynkowe. Ilekroć ktoś próbuje dowiedzieć się, co robi konkurencja, przeprowadza badania rynkowe.
Dobre badania rynku mogą dostarczyć wielu danych o produktach firmy, klientach i rynku.

Planowanie mediów

Planowanie mediów jest ściśle związane z reklamą. Jest to strategia reklamowa, którą stosujemy w celu dotarcia do konsumentów za pomocą szeregu punktów informacyjnych.

Tego rodzaju prace zwykle wykonują agencje reklamowe. Znajdują najlepsze media, aby dotrzeć do rynku docelowego.
Przykłady mediów obejmują internet, plakaty, telewizję, radio, fizyczne gazety i czasopisma itp.

Cena produktu

Przy ustalaniu ceny należy wziąć pod uwagę, ile kosztuje wyprodukowanie i dostarczenie czegoś. Należy również zastanowić się, za ile sprzedają go konkurenci, jego jakość, markę itp.

Ceny większości produktów rzadko pozostają takie same przez długi czas. Koszty produkcji mogą ulec zmianie, wynagrodzenia mogą wzrosnąć, a konkurenci mogą nagle zaoferować zniżki lub podnieść ceny. Musisz być cały czas świadomy każdego czynnika, który wpływa na cenę.

Public Relations

Jest to strategiczny proces komunikacji, który buduje wzajemnie korzystne relacje między organizacjami i ich publicznością.

Obroty

Sprzedaż obejmuje planowanie i wspieranie zespołu sprzedaży poprzez realizowanie celów sprzedażowych. Polega również na sformułowaniu planu dotarcia do potencjalnych i obecnych klientów. Sprzedawcy dążą do osiągnięcia tych celów.

Marketing indywidualny

Marketing jeden na jeden polega na bezpośredniej komunikacji z każdym klientem. Następnie firma dostosowuje podejście do gustów i preferencji każdego klienta.

Zarządzanie wrażeniem (istota marketingu)

Zarządzanie wrażeniem to proces kształtowania postrzegania rzeczy, innych osób, miejsc i wydarzeń przez ludzi.
W marketingu i sprzedaży oznacza to, że konsumenci postrzegają Twoje produkty lub usługi w dobrym świetle.

Marketing internetowy i social media

Wraz z pojawieniem się Internetu i oprogramowania do blokowania reklam, marketing przychodzący stał się coraz bardziej popularny. Polega na wykorzystywaniu treści – biuletynów, blogów, podcastów, recenzji itp. – które lubią internauci, aby ich zachęcić do odwiedzin.
W przeszłości handlowcy firmy byli ekspertami. Jednak dziś ekspertami są konsumenci.

Czym jest marketing

Termin, którego specjaliści od marketingu internetowego używają cały czas, to „współczynnik odrzuceń”. Współczynnik odrzuceń odnosi się do odsetka osób, które opuszczają witrynę po odwiedzeniu strony.

Innymi słowy, zamiast przejść na inną stronę w tej samej witrynie, opuszczają – odbijają się. Im niższy współczynnik odrzuceń, tym lepiej.

Marketing globalny odnosi się do planowania, tworzenia, umieszczania i promowania towarów lub usług firmy na rynku światowym. Jest to umiejętność specjalistyczna. Menedżerowie, którym uda się wdrożyć skuteczną strategię, mogą przenieść swoje przedsiębiorstwo i firmę na wyższy poziom.

W latach 60. i 70. pojawiło się wiele japońskich praktyk biznesowych, które później rozprzestrzeniły się na cały świat. W niektórych przypadkach inżynieria i marketing nakładały się na siebie.

Zasady marketingu

Zasady marketingowe to uzgodnione pomysły marketingowe, które sprzedawcy wykorzystują do skutecznej strategii marketingowej. Nazywamy to również zasadami marketingu.

Niektóre firmy stosują strategię 4P dotyczącą produktu, ceny, miejsca i promocji. Nazywamy to również 4P Marketing Mix. Z drugiej strony inni mogą kierować się strategią 7Psdotyczącą produktu, miejsca, ceny, promocji, ludzi, środowiska fizycznego i procesu. Pamiętać musisz że działania marketingowe nie działają uniwersalnie ponieważ sporo zależy od towarów i usług jakie maja zaspokajać potrzeby potencjalnego klienta. Ale skoro wiesz już czym jest definicja merketingowa to poprzez tworzenie działania w ramach swojej organizacji jesteś w stanie osiągnąć sukces w biznesie.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie, pozycjonowanie, SEO i całą strategię internet marketing. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)