Czym jest marketing internetowy? Digital marketing

Real time marketing czyli marketing czasu rzeczywistego rtm (szybka reakcja pozwala wykorzystać zasięgi)
6 sierpnia, 2021
Reklama za darmo. Ja się promować w internecie za free, czyli darmowa reklama firmy
6 sierpnia, 2021
Szkolenia marketing internetowy i reklama e-commerce

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Czym jest Digital Marketing?

Digital Marketing to obecnie główne źródło pozyskiwania klientów i sposób, który wyprzedza tradycyjne opcje reklamowania się ze świata rzeczywistego. Dzieje się tak z wielu powodów, a jednymi z nich jest szybki rozwój internetu czy korzystanie przez klientów z internetu w bardziej intensywny sposób na rzecz tradycyjnego zamawiania produktów i usług. Digital marketing daje bardzo wiele możliwości reklamy dla praktycznie każdej marki i możliwość pozyskiwania dużych ilości nowych klientów. Czym zatem jest ten świat cyfrowej reklamy? Wszystkie najważniejsze informacje o marketingu internetowym prezentujemy w tym tekście.

Czym jest marketing internetowy

Marketing internetowy jest jedną z najpopularniejszych i najszybciej rozwijających się gałęzi marketingu ogólnego. Zakłada on różnego rodzaju działania promocyjne w internecie, które mają na celu promowanie naszej marki. Digital marketing polega na określeniu strategii reklamowej, wybraniu odpowiednich sposobów promocji, a następnie wdrażaniu, modyfikowaniu i prowadzeniu ich. Marketing internetowy ma budować więź marki i klienta. Potencjalny odbiorca ma też dużo większe możliwości interakcji z naszą marką, aniżeli w przypadku marketingu tradycyjnego, gdzie jest jedynie biernym odbiorcom przekazu reklamowego.

Marketing internetowy może mieć wiele celów. Z pewnością jednym z nich jest pozyskiwanie klientów dla naszego biznesu lub projektu. Celem marketingu internetowego są też kwestie wizerunkowe takie jak zwiększanie świadomości marki czy budowanie pozytywnego i profesjonalnego wizerunku. Marketing internetowy umożliwia promowanie się zarówno krótkotrwałe jak i długofalowe.

Digital marketing posiada wiele rodzajów strategii i działań promocyjnych. Trudno je określić wszystkie z uwagi na to, że zmieniają się w bardzo szybkim tempie i często płynnie ewoluują. Jest to również cecha wyróżniająca marketing internetowy na tle tego tradycyjnego.

Najpopularniejszymi sposobami promocji w internecie są posiadanie strony internetowej i pozycjonowanie, prowadzenie profili w social mediach, content marketing, inbound marketing, działania influencerskie i blogowe, płatne systemy reklamowe czy marketing szeptany. Oprócz tych najpopularniejszych istnieją też bardziej zaawansowane takie jak real time marketing czy marketing wirusowy.

Jak przebiega promocja w internecie w praktyce

Chcąc reklamować się internetowo mamy do wyboru dwie główne opcje. Możemy robić to samodzielnie lub przy pomocy agencji marketingowej. Promowanie się samodzielnie będzie wymagało od nas pewnej wiedzy oraz przeznaczenia sporej ilości czasu. Na rynku działa również wiele agencji marketingowych, interaktywnych i SEO, które zajmują się odpowiednim zakresem marketingu internetowego, choć najczęściej świadczą kompleksowe usługi i oferują wszystkie najpopularniejsze strategie digital marketingu swoim klientom. Promocja przy pomocy agencji marketingowej polega na analizie potrzeb i sytuacji klienta, a także dobraniu odpowiedniej strategii reklamowej. Następnie jest ona wdrażana przez specjalistów danej agencji w zamian za opłatę, a agencja przedstawia raporty z działalności i efektów, jakie osiągnęła. Współpraca może odbywać się na podstawie podpisanej umowy długofalowej lub po prostu polegać na wykupieniu realizacji pewnych usług. Marketing internetowy posiada również wiele korzyści. Możemy zaliczyć do nich:

 • możliwość personalizacji przekazu reklamowego
 • zbieranie statystyk i danych analitycznych o klientach
 • możliwość docierania do bardzo dużej grupy odbiorców
 • możliwość targetowania
 • mierzalność działań promocyjnych
 • elastyczność pod względem formy i budżetu reklamowego
 • możliwość realizacji wielu celów

Kto może korzystać z digital marketingu

Z marketingu internetowego może korzystać praktycznie każda osoba czy marka bez względu na wielkość projektu, tematykę czy posiadany budżet. Digital marketing daje możliwości promowania się zarówno za darmo i niskokosztowo jak i przy pomocy sporych budżetów. Z tego rodzaju promocji mogą korzystać również osoby nieznające się na internecie, a także osoby prywatne prowadzące projekty niekomercyjne. Marketing internetowy przede wszystkim jest jednak skierowany do osób prowadzących np. biznesy lokalne czy swoją własną firmę dając im bardzo dużo możliwości. Z digital marketingu warto również korzystać jeśli chcemy budować globalną dużą markę, gdyż internet jest do tego idealnym miejscem.

Czy warto korzystać z marketingu internetowego

Odpowiedź na to pytanie jest jak najbardziej twierdząca. Digital marketing daje wiele możliwości, a także posiada sporo korzyści. Możemy reklamować się przy jego pomocy w internecie, niezależnie od tego, kim jesteśmy i jaki cel chcemy osiągnąć. Marketing internetowy posiada również różne typy promocji różniące się od siebie pod względem ryzyka czy wymagań finansowych. Działania digital marketingu można wdrażać elastycznie i niezależnie, a także korzystać z pomocy specjalistów. Marketing internetowy daje wiele możliwości sprawdzenia skuteczności działań reklamowych w praktyce w małej skali, które następnie możemy rozszerzać. Wszystkie te zalety najlepiej potwierdzają, iż marketing internetowy jest skuteczny oraz korzystny i jest szansą dla wielu marek na wybicie się na rynku — o co trudno w świecie realnym z tradycyjnymi metodami reklamy.

Dlaczego marketing internetowy jest skuteczny?

Marketing internetowy w wielu sytuacjach jest obecnie najskuteczniejszym sposobem promowania się, a dzięki swojej charakterystyce często korzystając z niego, możemy osiągnąć bardzo wysokie współczynniki opłacalności, zwrotu czy skuteczności reklamy. Chcąc poznać kompleksowo tematykę marketingu internetowego warto odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego jest on aż tak skuteczny i co stoi za rosnącym wciąż sukcesem digital marketingu na tle innych działań tradycyjnych. Dlaczego zatem marketing internetowy jest skuteczny? Odpowiedzi przedstawiamy poniżej.

Praktycznie nieskończona liczba odbiorców

Pierwszym powodem, dla którego marketing internetowy jest aż tak skuteczny, jest praktycznie nieskończona liczba odbiorców. Z internetu korzysta zdecydowana większość ludzi na świecie i robią to w różnych celach. Mając do dyspozycji dużą ilości sposobów reklamy, jesteśmy w stanie docierać do niebotycznie dużych grup odbiorców i budować bardzo szerokie zasięgi. Już siłą rzeczy pewna część osób z dużej grupy odbiorców stanie się naszymi klientami, a więc nie musimy obawiać się, że wyemitujemy reklamę w małej grupie i nie sprzedamy naszego produktu – gdyż zawsze istnieją różne dodatkowe opcje na dotarcie do kolejnych odbiorców o pożądanych parametrach. Do bardzo dużej liczby potencjalnych klientów możemy docierać również bardzo prosto i często bardzo szybko. Wpływa na komfort i wyłapywanie nawet małej ilości klientów z dużej grupy osób, które zobaczyły naszą reklamą.

Możliwość targetowania reklamy

Drugim bardzo ważnym czynnikiem, który decyduje o tym, że marketing internetowy jest skutecznym sposobem reklamy jest targetowanie. Jest to możliwość określenia konkretnych cech u osób jakie mogą zobaczyć naszą reklamę. Zarówno systemy reklamowe dające możliwość dokładnego targetowania jak i inne sposoby reklamowe posiadające naturalne targetowanie np. ze względu na ustalone frazy pozycjonowania sprawiają, że nasza reklama wyświetla się w jedynie tym osobom, które z dużym prawdopodobieństwem skorzystają z naszej usługi. Reklamowanie się w takiej grupie osób z pewnością będzie dużo skuteczniejsze niż w grupie przypadkowych osób jak poprzez rozdawanie ulotek na ulicy. Targetowanie przy marketingu internetowym jest również stosunkowo łatwe.

Targetowanie reklam internetowych będzie przekładało się również na efektywne wydawanie budżetu reklamowego, gdzie koszt pozyskania klienta będzie dużo niższy niż z dużo obszerniejszej nieweryfikowanej grupy odbiorców. Dzięki temu będziemy mogli przeznaczać jeszcze większą ilość środków na promocję i reklamować się jeszcze skuteczniej.

Różne formy reklamy i możliwość korzystnego przedstawienie oferty

Reklama internetowa to przede wszystkim wiele form promocji. Do dyspozycji otrzymujemy różnego rodzaju strategie i systemy reklamowe, reklamy tekstowe, graficzne czy wideo, a także multimedialne i interaktywne oraz bardzo dużą ilość miejsc, gdzie możemy publikować nasz przekaz reklamowy. Wszystko to pomnożone przez niezliczoną ilość opcji sprawia, że możemy naszą ofertę przedstawić w bardzo korzystny sposób.

Często pewne produkty trudno przedstawić jedynie tekstowo lub jedynie graficznie, a wykorzystując odpowiednią formę i umiejscowienie reklamy, możemy skutecznie zaciekawić klienta i przekonać go już samą reklamą, iż produkt jest warty uwagi. Dużym plusem jest również możliwość połączenia wszystkich form reklamy i sprawdzenia, która będzie dawała najkorzystniejsze rezultaty. Niezależnie zatem od produktu lub usługi jaką promujemy, będziemy mogli przedstawić ją w korzystnym świetle oraz najlepiej jak tylko się da.

Marketing internetowy jest zoptymalizowany

Jednym z najważniejszych powodów, dla których marketing internetowy jest aż tak skuteczny, jest fakt optymalizacji. Wybierając konkretną formę reklamy, otrzymujemy jeszcze przeważnie wiele innych opcji do wyboru, które możemy dostosować do naszych działań promocyjnych. Wszystko to przekłada się na wyemitowanie dokładnie dopasowanej oraz zoptymalizowanej reklamy odbiorcom, których chcemy pozyskać jako klientów. Nie możemy tego zrobić np. przy rozdawaniu ulotek na ulicy lub emisji reklamy w radiu.

Internetowe sposoby promocji są bardzo dobrze dopasowane i zoptymalizowane dla danego typu odbiorców, a więc gwarantują wyższą skuteczność niż ogólne tradycyjne sposoby reklamy takie jak np. plakaty czy billboardy — których siłą rzeczy nie można dostosować do poszczególnych odbiorców. Przy internetowym promowaniu marki w formie banerów reklamowych, będą one wyglądały zupełnie inaczej dla konkretnych grup docelowych i będą różniły się np. treścią, kolorem, formą, wielkością czy umiejscowieniem. Dopasowanie reklamy internetowej wpływa zatem na jej skuteczności i pozwala zadowolić wielu użytkowników.

Korzyści i zalety digital marketingu

Promowanie się przy pomocy marketingu internetowego niesie ze sobą wiele korzyści i zalet dla marki, która się na to decyduję. Sporo osób chce poznać — co jest uzasadnione jak najdokładniej tylko się da wszystkie plusy związane z digital marketingiem przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu promowania się w taki sposób. W tym tekście staramy się przedstawić wszystkie zalety dla marek chcących reklamować się w taki sposób, aby ułatwić podjęcie im decyzji, oraz udowadniamy, iż marketing internetowy naprawdę jest korzystnym sposobem reklamy.

Nowe możliwości szczególnie dla marek lokalnych

Pierwszą i jedną z największych zalet w marketingu internetowego są duże możliwości, jakie daje ten sposób reklamy. Przeważnie nie dostrzegamy ich, skupiając się na poznaniu podstawowych zasad działania marketingu internetowego.

Chcąc promować się w sieci, zyskujemy możliwość stania się liderem branżowym, a także pozyskiwania bardzo dużej liczby klientów czy budowania profesjonalnej marki. Wszystkie te możliwości są dostępne dla każdej osoby, firmy czy marki, jaka zdecyduje się na promowanie w sieci. Duża ilość odbiorców, możliwość reinwestycji środków czy spora skuteczność reklamy internetowej sprawiają, że niezależnie od branży w jakiej działamy, możemy rozwijać naszą markę dużo szybciej, niż reklamując się jedynie w świecie realnym.

Zaleta ta dotyczy szczególnie marek lokalnych, które są ograniczone zasięgiem i często nie docierają skutecznie do większości potencjalnych odbiorców. W internecie jest to dużo łatwiejsze zarówno pod kątem reklamy jak i bezpośredniej sprzedaży. Każda marka chcąc reklamować się w internecie, może zatem zyskać wielu nowych klientów i spory zarobek, a dzięki temu rozbudowywać się i rozwijać dużo szybciej niż inne konkurencyjne marki. Przed wieloma firmami otworzą się zatem nowe możliwości biznesowe, handlowe czy sprzedażowe.

Bardzo duża elastyczność budżetowa

Jednym z najważniejszych plusów marketingu internetowego jest spora elastyczność budżetowa. Możemy korzystać z niego zarówno nie posiadając środków w ogóle na reklamę i wdrażać pewne działania promocyjne samodzielnie jak i przeznaczać różne sumy na promocję. Nie musimy również w większości sposobów reklamowych zobowiązywać się do opłacania stałego abonamentu, a na promocję możemy przekazywać od kilkuset złotych miesięcznie nawet do kilkuset tysięcy.

Pozostając przy finansach, sporą zaletą jest również sprawiedliwa skuteczność działań marketingowych, która nie zależy od wysokości przeznaczonego budżetu a jest taka sama w skali zarówno dla małych jak i dużych budżetów reklamowych. Oznacza to, że przeznaczając środki na reklamę np. w systemie reklamowym Google Ads, koszt pozyskania jednego klienta będzie podobny, jak dla globalnej marki przeznaczającej setki tysięcy złotych miesięcznie na emitowanie takich samych reklam. W zdecydowanej większości sposobów reklam, możemy również edytować budżet w trakcie trwania kampanii lub wstrzymywać go jeśli uznamy, że nie chcemy już dalej promować się w taki sposób. Podsumowując, elastyczność budżetowa to:

 • efektywne wydawanie środków
 • możliwość edycji budżetu w trakcie trwania kampanii
 • sprawiedliwe uzyskiwanie profitów niezależnie od wysokości budżetu
 • możliwość reklamowania się z budżetami o różnej wysokości

Możliwość decydowania o ryzyku działań promocyjnych

Zaletą promowania się w internecie jest również możliwość decydowania o ryzyku działań promocyjnych i tylko my sami decydujemy, jakie środki przeznaczamy na promocję. Możemy również wybierać spośród mniej lub bardziej ryzykownych sposobów promocji, albo wybierać jedynie takie, które będą miały gwarancję uzyskania efektu. Może to być np. stworzenie wizytówki na Google Maps czy skorzystanie z systemu Google Ads i rozliczanie się w modelu za kliknięcie w naszą reklamę.

Również stworzenie i prowadzenie profilu w social mediach czy opublikowanie wpisów polecających naszą markę w sieci będzie konkretnym działaniem agencji za konkretną sumę. Nie musimy zatem ryzykować utraty budżetu jak np. przy pozycjonowaniu strony internetowej, który jest nieprzewidywalnym procesem i możemy samodzielnie decydować o tym, na jakie ryzyko jesteśmy skłonni sobie pozwolić. Jest to dla wielu osób spora zaleta, gdyż zastanawiając się nad promowaniem w sieci, obawia się, że będzie musiała wydać spore środki na działania, których nie rozumie i które mogą nie przynieść żadnego rezultatu.

Jest to po części prawda, gdyż istnieją bardziej ryzykowne sposoby reklamy internetowej takie jak influencer marketing czy viral marketing opierające się na trendach i nastrojach fanów, ale zazwyczaj posiadają bardzo duże potencjalne zyski, a korzystać z nich możemy dobrowolnie dopiero wtedy kiedy dobrze poznamy zasadę działania marketingu internetowego.

Duża liczba agencji marketingowych i specjalistów na rynku

Bardzo dużą zaletą digital marketingu jest fakt, że na rynku działa spora ilość agencji marketingowych, interaktywnych czy SEO. Działają one praktycznie w każdym mieście, a więc zlecenie pracy specjalistom jest łatwe jeśli samodzielnie nie znamy się na internecie. Możemy również wybrać najkorzystniejszą naszym zdaniem agencję, która oferuje odpowiednie ceny lub zakresie usług, a także często możemy współpracować z wieloma agencjami online bez konieczności osobistego spotykania się. Dzięki temu nawet nie znając się na marketingu internetowym, możemy poprosić specjalistów o reklamę w sieci naszej marki.

MEGA SKUTECZNY KURS, dzięki któremu nauczysz się pisać CIEKAWE teksty i reklamy, dzięki czemu zwiększysz zyski.

Jak napisać reklamę

Link do kursu jak napisać reklamę i ofertę.

Kampania działań digital marketingowych i strategie seo

Marketing cyfrowy to nie tylko e-mail marketing (który wciąż działa świetnie). Każdy kanał, czy to seo, pozycjonowanie czy reklama google ads (dawniej google adwords), facebook ads, lub media społecznościowe musi pasować do Twojej firmy i strategii.

Konsument Twojego online marketingu musi mieć poczucie że jesteś najwłaściwszym wyborem. A Twoim długoterminowym celem jest to aby wyszukiwarka google pokazywała Ciebie pierwszego na branżowe hasła.

Ty jako szef firmy posiadasz swoje zadanie, czyli zarządzanie. My mamy swoje, czyli wyszukiwać dla Ciebie nowych klientów.

Całość działań skupia się na wielu płaszczyznach. Łączymy m.in. google analytics, google search console, social media marketing, badany jak wygląda konwersja w e-commerce, marketing automation, pozyskujemy mobilny ruch, Tworzymy wartościowy newsletter… nie chcemy Ciebie zanudzać i wymieniać ale całościowo przeprowadzamy sem w wynikach wyszukiwania.

Digital marketing pozwala na marketing treści i rozwój Twojej firmy w sieci. Starannie dobieramy narzędzia analityczne i kanały online.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie, pozycjonowanie, SEO i całą strategię internet marketing. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)