Co to jest serwer www hosting (ftp, vps, dedykowany, wirtualny cloud w chmurze)

Co to jest YouTube
Co to jest YouTube + premium, music i abonament wideo red
23 sierpnia, 2021
cms
CMS System Zarządzania Treścią (content management system)
23 sierpnia, 2021
Co to jest serwer
Co to jest serwer

Jak działa serwer?

W celu odpowiedzenia na pytanie co to jest serwer, warto najlepiej zajrzeć do słownika języka angielskiego. Słowo to pochodzi od czasownika „serve”, który oznacza służyć, usługiwać.

Więc co to jest serwer…

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Czym jest serwer?

Serwerem jest urządzenie, które udostępnia zasoby innym użytkownikom. To właśnie za pomocą serwerów uruchamiasz pocztę, wykonujesz przelewy bankowe oraz korzystasz z mediów społecznościowych. Z serwerów korzysta się przede wszystkim w firmach, ponieważ większa liczba osób obsługuje tam te same dane. Dobry serwer jest gwarancją płynnej pracy i zabezpieczeniem danej firmy.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że tak naprawdę każdy komputer może być serwerem, ale jest to mało opłacalne rozwiązanie. Komputer przekształcony w serwer musiałby cały czas pozostawać włączony, a to generuje bardzo duże zużycie energii, co przekłada się z kolei na wysokie koszty eksploatacyjne. Pliki, które znajdują się na takim serwerze powinny być właściwie zabezpieczone przed awarią oraz cyberatakami, które zdarzają się coraz częściej. Dlatego zdecydowanie lepiej jest zakupić profesjonalny serwer.

Urządzenia wysokiej jakości

Na rynku można znaleźć wiele urządzeń wysokiej jakości, które z pewnością posłużą przez długi czas i będą działać bez zarzutów. Hosting musi być przede wszystkim sprawny i szybki, ponieważ im dłużej ładuje się strona, tym większe zniechęcenie internauty. Dlatego niezbędna jest szybka pamięć RAM oraz kilka procesorów wielordzeniowych, które zapewnią dużą wydajność układowi. Szczególnie istotne jest profesjonalne wsparcie techniczne, które przyda się niezależnie od tego, jaki serwer wybierzesz.

Możesz zatrudnić informatyka lub skorzystać z outsourcing IT. Takie rozwiązanie sprawi, że będziesz miał dostęp do całego zespołu techników, którzy na bieżąco monitorują działanie serwera. W ten sposób zapewnione jest maksymalne bezpieczeństwo każdego procesu. Jeżeli wystąpi jakaś awaria, to firma może liczyć na natychmiastową i bezpośrednią pomoc.

Czas pracy jest tym, co odróżnia serwer od zwykłego komputera. Domowy sprzęt nie jest przystosowany do tego, żeby działać w sposób ciągły, bez przerwy. Serwer może pracować nieprzerwanie, nawet przez wiele lat. Różnią się także budową, ponieważ serwery profesjonalne, które są regularnie eksploatowane muszą też posiadać awaryjne zasilacze, rozbudowaną pamięć RAM oraz właściwą wentylację. Serwery wyposażone są też w liczne systemy bezpieczeństwa, które zapewniają ochronę przed utratą danych.

Budowa serwera

Ze względu na obudowę, można wymienić serwery tower, obudowę rack oraz obudowę kasetową. Serwery tower przypominają w pewnym stopniu te, które używane są w komputerach domowych. Mają jednak trochę większe rozmiary, ponieważ muszą zmieścić pamięć RAM oraz dyski twarde i systemy chłodzenia.

Na szczególną uwagę zasługuje obudowa kasetowa, ponieważ można w niej umieścić nawet oddzielne serwery. W takiej obudowie znajduje się wbudowany zasilacz oraz serwery. Osoby, które prowadzą niedużą firmę i potrzebują prostego serwera, powinny wybrać serwer tower. Jeżeli nie będzie on wystarczający, ponieważ potrzebujesz bardziej zaawansowanej technologii to dobrym wyborem jest serwer w obudowie rack.

Obudowa kasetowa jest wykorzystywana głównie w dużych zakładach przemysłowych. Jeżeli chodzi o klasyczne serwery to trzeba pamiętać o przygotowaniu na nie miejsca w firmie. W tym celu tworzy się czasami nawet serwerownię, czyli specjalne pomieszczenie, w którym znajdują się jedynie serwery. Wybór serwera musi być dostosowany do twoich potrzeb i odpowiednio przemyślany.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że serwer musi być nie tylko wydajny, ale również funkcjonalny oraz niezawodny. Szczególnie istotny jest wybór firmy, której produkty zamierzasz zakupić. Na rynku jest dostępnych wiele sprzętów wysokiej jakości, dlatego każdy bez większych problemów powinien znaleźć coś dla siebie.

Koszty serwera

Lepiej oczywiście zapłacić więcej pieniędzy i mieć pewność, że dany sprzęt posłuży przez wiele lat. Przydatne są również komentarze i oceny użytkowników, które można znaleźć w internecie. Serwer oprócz dużej wydajności, powinien też mieć kompaktowe wymiary. Musi być także wyposażony w nowoczesną technologię.

Niektóre serwery są tak ciche, że praktycznie nie słychać jak pracują. Są to produkty najwyższej jakości, które jednocześnie są energooszczędne. Wiele czynników ma wpływ na finalną cenę zakupu serwera. Kluczowe są przede wszystkim parametry, producent, typ serwera oraz konfiguracja sprzętowa. Osoby mało doświadczone mogą mieć problem z przeprowadzeniem konfiguracji, dlatego powinna to zrobić raczej wyspecjalizowana osoba.

Obecnie technologia rozwinęła się bardzo mocno, więc ceny serwerów nie są już tak wysokie jak kiedyś i większość firm może spokojnie sobie pozwolić na taki wydatek. Przemyślany zakup serwera jest niezwykle ważny, ponieważ można w ten sposób zaoszczędzić naprawdę dużo pieniędzy.

Przed zakupem warto jeszcze sprecyzować swoje realne potrzeby i określić dokładnie, do czego serwer będzie potrzebny. Jeśli chodzi tylko o przechowywanie lub udostępnianie plików to nie ma sensu kupować serwera w pełni kompatybilnego z systemem operacyjnym.

Serwer wirtualny, ftp, vps i inne

Każda strona www musi działać płynnie. Administrator czuwa aby oprogramowanie można było podłączyć i skonfigurować bez najmniejszych problemów.

Serwer ftp to dom dla Twojej strony. Domena określa Twoją firmę. W niektórych przypadkach warto rozważyć serwer dedykowany, lub serwer vps. Własny serwer to wiele plusów ale też cena, która działa na minus.

Pamiętaj aby wybrać rodzaj serwera który najlepiej zadba aby baza danych była bezpieczna i szybko dostępna.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie, pozycjonowanie, SEO i całą strategię internet marketing. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)