Wskaźniki KPI -co to? (Key Performance Indicators, kluczowe wskaźniki efektywności) + przykłady, definicja

Wskaźniki KPI Key Performance Indicators kluczowe wskaźniki efektywności
Wskaźniki KPI Key Performance Indicators kluczowe wskaźniki efektywności

Wskaźniki KPI (Key Performance Indicators, kluczowe wskaźniki efektywności)

W dzisiejszych czasach obserwujemy coraz większy rozrost przedsiębiorstw. Coraz więcej ludzi rozkręca własne biznesy tworząc z czasem średnie lub wielkie przedsiębiorstwa. Świadomy rozwój niesie za sobą jednak konieczność stałego monitorowania postępów oraz szukania okazji do jeszcze wydajniejszej pracy. Jednym z bardzo ważnych narzędzi, które mogą pomóc w monitorowaniu pracy przedsiębiorstwa są wskaźniki KPI.

🥇POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM PRZECZYTA GO KONKURENCJA

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży.💸💸💸

🔐 Twoje dane są bezpieczne.🔐 (sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu).

darmowy newsletter marketingowy i SEO SEM Reklamy PPC

Czym są KPI?

KPI to nic innego jak wskaźniki efektywności. Są stosowane w przedsiębiorstwach w celu mierzenia stopnia, w jakim realizowane są założone cele firmy. Dzięki wykorzystaniu wskaźników KPI możliwa jest ocena działań firmy oraz zobaczenie, w których miejscach występuje szansa na poprawę wyników działania. Wskaźniki KPI w znacznym stopniu pomagają ustalić oraz rozliczać różnego rodzaju cele strategiczne, jak i operacyjne.

Ai marketing

Co to KPI przykłady?

KPI (Key Performance Indicators) to wskaźniki kluczowych wyników, które pomagają ocenić efektywność działania organizacji lub konkretnego projektu. Poniżej znajdują się kilka przykładów popularnych KPI:

 1. Współczynnik konwersji: Procent osób, które dokonały konwersji (np. złożyły zamówienie, zapisały się na newsletter itp.) w stosunku do liczby odwiedzających stronę.
 2. Średni czas trwania sesji: Średnia długość czasu, jaką użytkownicy spędzają na stronie.
 3. Współczynnik odrzuceń: Procent osób, które opuściły stronę po wejściu na nią, bez wykonania żadnej interakcji.
 4. Średnia wartość zamówienia: Średnia wartość jednego zamówienia na stronie internetowej.
 5. Współczynnik pozytywnych recenzji: Procent pozytywnych recenzji produktu/usługi.
 6. Współczynnik retencji klienta: Procent klientów, którzy powracają do sklepu/usługi w ciągu określonego czasu.
 7. Współczynnik konwersji na lead: Procent osób, które zostawiły swoje dane kontaktowe (np. e-mail), w stosunku do liczby odwiedzających stronę.
 8. Współczynnik przesyłania: Procent osób, które udostępniły treść/produkt/usługę swoim znajomym.

Te przykłady pokazują tylko kilka z wielu dostępnych KPI. Wskaźniki te powinny być dostosowane do potrzeb i celów danej organizacji.

W jaki sposób powinny być zdefiniowane wskaźniki KPI?

Korzystanie ze wskaźników KPI nie jest oczywiste, kluczowe okazuje się więc poznanie kilku nadrzędnych zasad, którymi należy się kierować przy ich ustalaniu.

Przede wszystkim wskaźniki powinny mieć charakter niepieniężny. Powinny być mierzone regularnie oraz być w pełni zrozumiałe dla wszystkich pracowników.

Dzięki wskaźnikom pracownicy mają bowiem korygować swoje procesy, ważne jest więc aby były dla nich w pełni przejrzyste i czytelne. Wskaźniki powinny być koordynowane przez specjalistę w tej dziedzinie, a wgląd do nich powinno mieć kierownictwo firmy.

Głównym celem wprowadzenia wskaźników KPI jest określenie przyszłych wyników pracy, dlatego należy je wprowadzić z odpowiednim wyprzedzeniem, w pierwszej kolejności dokładnie określać bieżący stan rzeczy.

Kluczową kwestią jest stałe monitorowanie wskaźników, aby na bieżąco móc reagować i ulepszać swoje procesy oraz pracę ludzi.

diagram marketingowy jak budować świadomość za pomocą reklam social media, Google Ads i SEO


REKLAMA

agencja seo social media reklama google ads facebook marketing
Sprawdź naszą ofertę

KONIEC REKLAMY

Rodzaje wskaźników KPI.

Wskaźniki KPI znajdują zastosowanie w wielu odłamach przedsiębiorstwa.

KPI kluczowe wskaźniki efektywności mogą dotyczyć zarówno działów logistyki, produkcji, działu obsługi klienta, marketingu, jak i działu handlowego. Wskaźniki w logistyce określają wszystkie procesy związane z dostawami, jak ich terminowość czy kompletność oraz kwestie związane z fakturowaniem. W dziale obsługi klienta dają natomiast informacje o wszelkiego rodzaju reklamacjach od klientów oraz średnim czasu realizacji zamówień. Mogą także posłużyć do badania poziomu satysfakcji klientów.

W produkcji wskaźniki KPI są także niezwykle ważne, gdyż w prosty i przejrzysty sposób pomagają w ocenie realizacji planów produkcyjnych, pomagają ocenić pracę poszczególnych pracowników, a nawet efektywność wykorzystania maszyn i urządzeń. Wskaźniki KPI przydają się również w marketingu.

Służą do oceny wartości rynku, pomiaru wartości, jakimi kierują się klienci, a także pomagają ustalić rentowność sprzedawanych produktów. Kluczowe wskaźniki efektywności są także istotne z punktu widzenia finansów, gdyż przy ich użyciu możliwe jest określenie płynności finansowej, rentowności czy też kapitału obrotowego.

Jak skutecznie wdrożyć wskaźniki KPI?

Wdrażając do własnego przedsiębiorstwa wskaźniki efektywności KPI należy kierować się zasadą SMART. Jest to zasada, która w znacznym stopniu ułatwia wprowadzenie tego rodzaju narzędzi.

W myśl zasady SMART należy kierować się pięcioma zasadami, które mówią o celach. Według zasady SMART cele powinny być bowiem mierzalne, osiągalne, istotne oraz określone w czasie.

Rozwijając definicję tych pojęć należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, aby postawione cele były jasno sprecyzowane, możliwe do osiągnięcia w konkretnym czasie, a końcowy czas na realizację celów powinien być jasno i konkretnie określony. Cele powinny być także istotne z punktu widzenia przedsiębiorstwa, to znaczy powinny one przynosić przedsiębiorstwu konkretny zysk.

Zalety wprowadzenia wskaźników KPI

Wprowadzenie w obrębie przedsiębiorstwa wskaźników KPI to jedno, należy jednak przekonać do tego jej pracowników. To pracownicy bowiem będą odpowiadać za ich uzupełnianie i analizę, dlatego powinni oni widzieć sens wprowadzenia tego rodzaju narzędzia.

Do głównych zalet wprowadzenia wskaźników KPI należy więc możliwość dostosowania codziennych zadań pracowników do celów założonych przez przedsiębiorstwo, pomoc w realizacji tychże zadań oraz możliwość samodzielnej oceny własnej pracy. Wskaźniki KPI są także pomocne w kwestii podejmowania kluczowych decyzji oraz realnej ocenie pracy.

Wskaźniki w przejrzysty sposób pokazują także wpływ pracy poszczególnych pracowników na cele postawione przez przedsiębiorstwo. Wpływają one także w pozytywny sposób na zwiększenie samodzielności oraz odpowiedzialności pracowników w kwestii wykonywanej przez nich pracy.

Wskaźniki KPI Key Performance Indicators kluczowe wskaźniki efektywności
Wskaźniki KPI Key Performance Indicators kluczowe wskaźniki efektywności

Wskaźniki KPI są więc bardzo ważnym narzędziem, które w prosty i przejrzysty sposób pozwala określić obecny stan przedsiębiorstwa, a także określić miejsca, w których możliwy jest realny rozwój. Prawidłowo wprowadzone wskaźniki KPI pomagają zwiększyć zyski przedsiębiorstwa. Ważne jest jednak, aby były one prowadzone i analizowane regularnie.

Jakie są wskaźniki KPI?

KPI to skrót od Key Performance Indicators, czyli Kluczowe Wskaźniki Wydajności. Są to wskaźniki, które pomagają mierzyć i oceniać wydajność działania biznesu, produktu lub usługi. KPI są używane do określenia, czy biznes osiąga swoje cele i zamierzone rezultaty.

Przykłady KPI to:

 • Współczynnik konwersji
 • Średni czas trwania sesji
 • Stopień zaangażowania użytkownika
 • Średnia wartość zamówienia
 • Liczba unikalnych odwiedzin
 • Współczynnik odrzuceń

Wybór właściwych KPI jest ważny, ponieważ pomaga określić, co jest ważne dla biznesu i skoncentrować się na tym, co rzeczywiście przynosi wartość.

Jak obliczyć wskaźnik KPI?

Obliczanie wskaźnika KPI zależy od tego, jaki wskaźnik jest mierzony. Poniższe są kilka przykładów, jak obliczyć popularne wskaźniki KPI:

 1. Współczynnik konwersji: Oblicza się go, dzieląc liczbę konwersji (np. liczbę złożonych zamówień) przez liczbę wejść na stronę. Współczynnik konwersji = Liczba konwersji / Liczba wejść na stronę
 2. Średni czas trwania sesji: Oblicza się go, dzieląc łączny czas trwania sesji na stronie przez liczbę sesji. Średni czas trwania sesji = Łączny czas trwania sesji / Liczba sesji
 3. Współczynnik odrzuceń: Oblicza się go, dzieląc liczbę odrzuconych stron przez liczbę wejść na stronę. Współczynnik odrzuceń = Liczba odrzuconych stron / Liczba wejść na stronę
 4. Średnia wartość zamówienia: Oblicza się ją, dzieląc łączną wartość zamówień przez liczbę zamówień. Średnia wartość zamówienia = Łączna wartość zamówień / Liczba zamówień

Należy pamiętać, że formuły obliczania KPI mogą się różnić w zależności od kontekstu i branży. Ważne jest, aby dobrze zrozumieć, co KPI mierzy i jakie dane są potrzebne do ich obliczenia.

Jakie są kluczowe wskaźniki efektywności?

Kluczowe wskaźniki efektywności (ang. Key Performance Indicators, KPI) są to wybrane mierniki, które pomagają ocenić osiągnięcie określonych celów biznesowych. Przykładowe KPI mogą obejmować: współczynnik konwersji, współczynnik rentowności, liczbę odwiedzających, czas trwania sesji, średnią wartość zamówienia, liczbę lojalnych klientów i wiele innych. Dostosowanie KPI do konkretnej działalności i branży pozwala na śledzenie postępów i podejmowanie decyzji biznesowych opartych na danych.

Co sądzisz o wpisie pt. Wskaźniki KPI (Key Performance Indicators, kluczowe wskaźniki efektywności)? Daj znać w komentarzu.

Z nami każda firma może się rozwijać. Tworzymy firmy i rozwijamy istniejące w internecie, a nasz marketing=WYNIKI. Z resztą zobacz co możemy osiągnąć w kilka miesięcy:

Czy warto inwestować w seo: dlaczego pozycjonowanie się opłaca

Zacznij współpracę z partnerem godnym zaufania!

Marketing w internecie, reklama i rozwijanie firm to nasza pasja i chleb powszedni. Na bieżąco jesteśmy zawsze z najnowszymi trendami, po to aby dawać Tobie to co najlepiej działa. Konkretny wynik, bez przepalania budżetu. Dla każdego zadania posiadamy wyszkolonych specjalistów, którzy dowiozą obiecane wyniki.

Skontaktuj się z nami:

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy
Nasza oferta: pozycjonowanie, seo, reklama google ads, facebook, szeroko pojęty marketing internetowy

Jak bardzo spodobała Ci się ta strona?

Kliknij na gwiazdki aby ocenić! (dobre opinie sprawiają, że piszemy więcej)

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 555

Jeszcze nie ma głosów. Bądź pierwszą osobą.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!