FTP – co to jest (najpopularniejszy protokół przesyłania plików, serwer)

Menedżer haseł
Menedżer haseł, dlaczego warto zarządzać hasłami (i jak to zrobić najlepiej)
4 kwietnia, 2022
Autenti podpis kwalifikowany
Autenti, jak podpisać dokument w formie elektronicznej? (jak działa podpis kwalifikowany)
4 kwietnia, 2022
serwer ftp

FTP – najpopularniejszy protokół przesyłania plików

FTP jest jednym z najstarszych i najpopularniejszych protokołów przesyłania plików przez sieci IT i jest używany zarówno w sieciach lokalnych, jak i globalnych sieciach rozległych, takich jak internet.

Jest to niezawodny i skuteczny protokół, który można elastycznie dostosowywać do różnych potrzeb i infrastruktury dzięki długiemu rozwojowi i regularnemu wdrażaniu nowych procesów. Pomimo pewnych wad jest jednym z niezbędnych narzędzi i nadal jest szeroko stosowany, zwłaszcza do administrowania hostingiem WWW oraz serwerami głównymi lub wirtualnymi.

Jak poprawic dostarczalnosc wiadomosci e mail

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM Go SKASUJEMY

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam…

(sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu)

Czym jest FTP?

Protokół przesyłania plików FTP jest jednym z najstarszych protokołów w internecie. Technologia przesyłania całych plików jest stosowana od 1974 roku. FTP został ostatecznie dokładnie zdefiniowany w 1985 roku.

FTP jest protokołem, umożliwiającym przesyłanie plików z jednego komputera na drugi przez internet za pośrednictwem bezpiecznego połączenia. FTP może być używany zarówno przez dostawców usług hostingowych, jak i przez użytkowników prywatnych. FTP to protokół lub zestaw reguł i wytycznych używanych do wymiany plików między dwoma komputerami przez internet.

Ai marketing

Jak działa FTP?

Protokół jest przeznaczony do uruchamiania pobierania i wysyłania za pomocą poleceń. Można przesyłać pliki z własnego urządzenia (komputera, smartfona itp.) na serwer i odwrotnie — pliki można również pobierać z serwera na urządzenie przez FTP.

Dla użytkownika dostępny jest system zarządzania plikami znany również z systemu operacyjnego. Pliki mogą być przechowywane w folderach, które z kolei mogą znajdować się w innych folderach. Powoduje to hierarchiczną strukturę katalogów.

Protokół przesyłania plików jest często używany podczas tworzenia witryn internetowych. Pliki HTML można przesyłać na serwer za pośrednictwem dostępu FTP. Ponadto operatorzy witryn internetowych mogą udostępniać pliki multimedialne odwiedzającym stronę główną.

Protokół przesyłania plików działa w warstwie aplikacji stosu protokołów TCP/IP. To stawia go na tej samej warstwie, co HTTP lub POP. Protokoły te charakteryzują się tym, że współpracują z programami, takimi jak przeglądarki lub klienci poczty e-mail, aby wykonywać swoje usługi. Istnieją również specjalne programy FTP dla protokołu transferu plików.

Z reguły programy te składają się z dwóch obszarów: Z jednej strony wyświetlana jest lokalna struktura katalogów ze wszystkimi plikami na dysku twardym.

Druga strona pokazuje obszar przechowywania serwera, znajdujące się tam pliki i foldery. Oprogramowanie pozwala użytkownikowi przenosić pliki tam i z powrotem między dwoma obszarami. W praktyce jednak przeglądarki lub wiersz poleceń systemu operacyjnego mogą być teraz również używane do FTP.

Co odróżnia FTP od innych protokołów?

W przeciwieństwie do innych protokołów FTP działa bardzo wydajnie i wykorzystuje niewielką przepustowość do przesyłania danych do hermetyzacji i poleceń sterujących.

Umożliwia to bardzo szybką transmisję, która jednak odbywa się wyłącznie za pośrednictwem jednego kanału. FTP nie obsługuje nawiązywania wielu równoległych połączeń. Integracja zdalnych systemów plików jest możliwa tylko w ograniczonym zakresie.

Korzystanie z FTP wymaga zatem odpowiedniego oprogramowania i tylko w wyjątkowych przypadkach może być wykonywane bezpośrednio za pośrednictwem programów zewnętrznych, takich jak lokalny menedżer plików.

Jak bezpieczny jest transfer plików przez FTP?

Jednym z problemów z FTP jest to, że protokół nie ma wbudowanego szyfrowania i przesyła komunikację w postaci zwykłego tekstu.

Dotyczy to plików i kanału kontrolnego oraz obejmuje poufne dane, w tym nazwy użytkowników i hasła. Poza godną zaufania lokalną siecią LAN, taką jak sieć domowa, FTP musi zatem jawnie aktywować szyfrowanie, aby zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo.

W tym celu można wykorzystać protokół Transport Layer Security, który jest również używany w witrynach internetowych, jako FTPS, lub SSH jako SFTP, który jest zintegrowany z systemami Unix i Linux. Zaletą tego ostatniego rozwiązania jest to, że SFTP wykorzystuje dostęp użytkownika systemu operacyjnego, który jest uważany za bezpieczny, oraz bezpieczne szyfrowanie serwera SSH, który służy do administrowania.

Dzięki temu SFTP nie wymaga żadnej dodatkowej konfiguracji po stronie serwera lub klienta, aby nadal zapewniać wysoki poziom bezpieczeństwa danych.

Ponadto, korzystanie z publicznych serwerów FTP tworzy ukryte IT, które jest praktycznie niekontrolowane — nie można zobaczyć, kto wysyła jakie pliki do kogo i gdzie mogą być publicznie dostępne.

Założenie nowego konta może zająć nawet kilka dni. Nie ma również możliwości śledzenia, czy transmisja danych zakończyła się pomyślnie, czy nie.

serwer ftp
serwer ftp

Jakie są najlepsze programy FTP?

W przypadku programu tego typu należy najpierw dokonać rozróżnienia między serwerem a klientem. Większość serwerów działa bez graficznego interfejsu użytkownika i koncentruje się na bezpieczeństwie, takim jak vsftpd, lub na wysokiej funkcjonalności, takiej jak ProFTPD i PureFTPD.

Z drugiej strony klienci mają oprogramowanie, które ma na celu przejrzystą, intuicyjną obsługę i jest łatwe w obsłudze. Należą do nich na przykład FileZilla, który jest kompatybilny ze wszystkimi popularnymi systemami operacyjnymi oraz WinSCP, który działa pod Microsoft Windows.

Co sądzisz o wpisie pt. FTP – co to jest (najpopularniejszy protokół przesyłania plików, serwer)? Daj znać w komentarzu.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)