FTP – co to jest (najpopularniejszy protokół przesyłania plików, serwer, przykłady, definicja)

serwer ftp

FTP – najpopularniejszy protokół przesyłania plików

FTP jest jednym z najstarszych i najpopularniejszych protokołów przesyłania plików przez sieci IT i jest używany zarówno w sieciach lokalnych, jak i globalnych sieciach rozległych, takich jak internet.

Jest to niezawodny i skuteczny protokół, który można elastycznie dostosowywać do różnych potrzeb i infrastruktury dzięki długiemu rozwojowi i regularnemu wdrażaniu nowych procesów. Pomimo pewnych wad jest jednym z niezbędnych narzędzi i nadal jest szeroko stosowany, zwłaszcza do administrowania hostingiem WWW oraz serwerami głównymi lub wirtualnymi.

🥇POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM PRZECZYTA GO KONKURENCJA

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży.💸💸💸

🔐 Twoje dane są bezpieczne.🔐 (sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu).

darmowy newsletter marketingowy i SEO SEM Reklamy PPC

Czym jest FTP?

Protokół przesyłania plików FTP jest jednym z najstarszych protokołów w internecie. Technologia przesyłania całych plików jest stosowana od 1974 roku. FTP został ostatecznie dokładnie zdefiniowany w 1985 roku.

FTP jest protokołem, umożliwiającym przesyłanie plików z jednego komputera na drugi przez internet za pośrednictwem bezpiecznego połączenia. FTP może być używany zarówno przez dostawców usług hostingowych, jak i przez użytkowników prywatnych. FTP to protokół lub zestaw reguł i wytycznych używanych do wymiany plików między dwoma komputerami przez internet.

Ai marketing

Jak działa FTP?

Protokół jest przeznaczony do uruchamiania pobierania i wysyłania za pomocą poleceń. Można przesyłać pliki z własnego urządzenia (komputera, smartfona itp.) na serwer i odwrotnie — pliki można również pobierać z serwera na urządzenie przez FTP.

Dla użytkownika dostępny jest system zarządzania plikami znany również z systemu operacyjnego. Pliki mogą być przechowywane w folderach, które z kolei mogą znajdować się w innych folderach. Powoduje to hierarchiczną strukturę katalogów.

diagram marketingowy jak budować świadomość za pomocą reklam social media, Google Ads i SEO


REKLAMA

agencja seo social media reklama google ads facebook marketing
Sprawdź naszą ofertę

KONIEC REKLAMY

Protokół przesyłania plików jest często używany podczas tworzenia witryn internetowych. Pliki HTML można przesyłać na serwer za pośrednictwem dostępu FTP. Ponadto operatorzy witryn internetowych mogą udostępniać pliki multimedialne odwiedzającym stronę główną.

Protokół przesyłania plików działa w warstwie aplikacji stosu protokołów TCP/IP. To stawia go na tej samej warstwie, co HTTP lub POP. Protokoły te charakteryzują się tym, że współpracują z programami, takimi jak przeglądarki lub klienci poczty e-mail, aby wykonywać swoje usługi. Istnieją również specjalne programy FTP dla protokołu transferu plików.

Z reguły programy te składają się z dwóch obszarów: Z jednej strony wyświetlana jest lokalna struktura katalogów ze wszystkimi plikami na dysku twardym.

Druga strona pokazuje obszar przechowywania serwera, znajdujące się tam pliki i foldery. Oprogramowanie pozwala użytkownikowi przenosić pliki tam i z powrotem między dwoma obszarami. W praktyce jednak przeglądarki lub wiersz poleceń systemu operacyjnego mogą być teraz również używane do FTP.

Co odróżnia FTP od innych protokołów?

W przeciwieństwie do innych protokołów FTP działa bardzo wydajnie i wykorzystuje niewielką przepustowość do przesyłania danych do hermetyzacji i poleceń sterujących.

Umożliwia to bardzo szybką transmisję, która jednak odbywa się wyłącznie za pośrednictwem jednego kanału. FTP nie obsługuje nawiązywania wielu równoległych połączeń. Integracja zdalnych systemów plików jest możliwa tylko w ograniczonym zakresie.

Korzystanie z FTP wymaga zatem odpowiedniego oprogramowania i tylko w wyjątkowych przypadkach może być wykonywane bezpośrednio za pośrednictwem programów zewnętrznych, takich jak lokalny menedżer plików.

Jak bezpieczny jest transfer plików przez FTP?

Jednym z problemów z FTP jest to, że protokół nie ma wbudowanego szyfrowania i przesyła komunikację w postaci zwykłego tekstu.

Dotyczy to plików i kanału kontrolnego oraz obejmuje poufne dane, w tym nazwy użytkowników i hasła. Poza godną zaufania lokalną siecią LAN, taką jak sieć domowa, FTP musi zatem jawnie aktywować szyfrowanie, aby zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo.

W tym celu można wykorzystać protokół Transport Layer Security, który jest również używany w witrynach internetowych, jako FTPS, lub SSH jako SFTP, który jest zintegrowany z systemami Unix i Linux. Zaletą tego ostatniego rozwiązania jest to, że SFTP wykorzystuje dostęp użytkownika systemu operacyjnego, który jest uważany za bezpieczny, oraz bezpieczne szyfrowanie serwera SSH, który służy do administrowania.

Dzięki temu SFTP nie wymaga żadnej dodatkowej konfiguracji po stronie serwera lub klienta, aby nadal zapewniać wysoki poziom bezpieczeństwa danych.

Ponadto, korzystanie z publicznych serwerów FTP tworzy ukryte IT, które jest praktycznie niekontrolowane — nie można zobaczyć, kto wysyła jakie pliki do kogo i gdzie mogą być publicznie dostępne.

Założenie nowego konta może zająć nawet kilka dni. Nie ma również możliwości śledzenia, czy transmisja danych zakończyła się pomyślnie, czy nie.

serwer ftp
serwer ftp

Jakie są najlepsze programy FTP?

W przypadku programu tego typu należy najpierw dokonać rozróżnienia między serwerem a klientem. Większość serwerów działa bez graficznego interfejsu użytkownika i koncentruje się na bezpieczeństwie, takim jak vsftpd, lub na wysokiej funkcjonalności, takiej jak ProFTPD i PureFTPD.

Z drugiej strony klienci mają oprogramowanie, które ma na celu przejrzystą, intuicyjną obsługę i jest łatwe w obsłudze. Należą do nich na przykład FileZilla, który jest kompatybilny ze wszystkimi popularnymi systemami operacyjnymi oraz WinSCP, który działa pod Microsoft Windows.

Co sądzisz o wpisie pt. FTP – co to jest (najpopularniejszy protokół przesyłania plików, serwer)? Daj znać w komentarzu.

Z nami każda firma może się rozwijać. Tworzymy firmy i rozwijamy istniejące w internecie, a nasz marketing=WYNIKI. Z resztą zobacz co możemy osiągnąć w kilka miesięcy:

Czy warto inwestować w seo: dlaczego pozycjonowanie się opłaca

Zacznij współpracę z partnerem godnym zaufania!

Marketing w internecie, reklama i rozwijanie firm to nasza pasja i chleb powszedni. Na bieżąco jesteśmy zawsze z najnowszymi trendami, po to aby dawać Tobie to co najlepiej działa. Konkretny wynik, bez przepalania budżetu. Dla każdego zadania posiadamy wyszkolonych specjalistów, którzy dowiozą obiecane wyniki.

Skontaktuj się z nami:

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy
Nasza oferta: pozycjonowanie, seo, reklama google ads, facebook, szeroko pojęty marketing internetowy

Co to znaczy FTP?

FTP to skrót od angielskiego File Transfer Protocol, co oznacza protokół transferu plików. FTP jest standardowym protokołem internetowym, który umożliwia przesyłanie plików pomiędzy komputerami poprzez sieć internetową lub inne połączenie sieciowe.
FTP jest często używane do przesyłania plików między serwerem a klientem, np. w celu publikacji strony internetowej na serwerze lub pobierania plików z serwera. FTP umożliwia również przesyłanie dużych plików, takich jak filmy, muzyka i zdjęcia, oraz udostępnianie plików wiele osobom jednocześnie.
FTP wymaga uwierzytelnienia użytkownika, aby zapewnić bezpieczeństwo przesyłanych plików i chronić je przed nieautoryzowanym dostępem. Istnieją również bardziej zaawansowane wersje protokołu FTP, takie jak SFTP i FTPS, które zapewniają dodatkowe funkcje bezpieczeństwa i wsparcie dla protokołów szyfrowania.

Czym się różni http Od FTP?

Hyper Text Transfer Protocol i serwery FTP zostały stworzone do przesyłania danych z jednego miejsca do drugiego z tym, że http działa jednostronnie i przesyła pliki z serwera do przeglądarki. Tak, aby klient mógł przeglądać witryny internetowe po wpisaniu adresu strony internetowej.

Do czego służą serwery FTP?

FTP to metoda przesyłania plików przez Internet, pomiędzy Twoim komputerem a serwerem, hostingiem strony WWW.

Jak bardzo spodobała Ci się ta strona?

Kliknij na gwiazdki aby ocenić! (dobre opinie sprawiają, że piszemy więcej)

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 555

Jeszcze nie ma głosów. Bądź pierwszą osobą.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!