Outsourcing czym jest i na czym polega (wykorzystywanie źródeł zewnętrznych)

Grafika wektorowa
Grafika wektorowa – obrazy, które powstają z figur geometrycznych
29 marca, 2022
Content Delivery Network CDN
Content Delivery Network (CDN) – sieć dostarczania treści
29 marca, 2022
Outsourcing
Outsourcing

Outsourcing czym jest i na czym polega (wykorzystywanie źródeł zewnętrznych)

Wraz z rozwojem firmy coraz więcej przedsiębiorstw rozpoczyna współpracę z firmą zewnętrzną i oddaje jej część obowiązków. Jest to tak zwany outsourcing.

Jak poprawic dostarczalnosc wiadomosci e mail

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM Go SKASUJEMY

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam…

(sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu)

Outsourcing – definicja

Dosłownie outsourcing to wykorzystywanie źródeł zewnętrznych. Praktycznie rzecz ujmując jest to przekazanie przez firmę części zadań i obowiązków innemu podmiotowi, na podstawie zawartej miedzy nimi umowy.

Zjawisko to jest szczególnie popularne w firmach związanych z księgowością, szkoleniami, audytem, czy IT. Outsourcing to skupienie się na danym projekcie i oddanie go w ręce specjalistów.

Dzięki temu przedsiębiorstwo może w znacznym stopniu zredukować koszty, gdyż nie musi zatrudniać dodatkowych osób ani inwestować w bazę techniczną. Po prostu oddaje umówioną część obowiązków specjalistom i płaci im określoną w umowie kwotę.

Nie bez znaczenia jest także odciążenie pracowników firmy, którzy nie muszą zajmować się konkretnym projektem i mogą skuteczniej załatwiać inne sprawy wewnętrzne firmy.

Przed podpisaniem umowy outsourcingu właściciele firm muszą zadać sobie pytanie jakiego rodzaju outsourcingu potrzebują.

Outsourcing – rodzaje

Właściciele firm mogą wybierać spośród outsourcingu pełnego oraz selektywnego. Pierwszy to kompleksowa obsługa działu firmy, drugi natomiast dotyczy wskazanych obszarów, które zostaną oddane zewnętrznej firmie.

Innym podziałem outsourcingu jest kryterium miejsca oddelegowania zadań. Wyróżnić można:

  • outsourcing zewnętrzny – to oddelegowanie zadań innemu, zewnętrznemu podmiotowi gospodarczemu,
  • outsourcing wewnętrzny – to założenie spółki – córki.

Zjawisko outsourcingu jest niezwykle popularne w przypadku dużych firm i korporacji, gdzie widać znaczący wzrost obowiązków i skorzystanie z usług zewnętrznej firmy jest dużym odciążeniem pracowników.

Outsourcing
Outsourcing

Outsourcing – historia

Przyjmuje się, że początki outsourcingu wiążą się z branżą motoryzacyjną i datuje się je na 1923 rok, gdy Henry Ford uznał, że jeśli czegoś nie potrafi zrobić lepiej niż konkurencja, należy do tego zadania zatrudnić kogoś, kto zrobi to lepiej.

Jednak samo pojęcie zostało użyte dopiero w 1979 roku, kiedy w brytyjskiej branży motoryzacyjnej projekty przemysłowe były wykonywane przez zespoły niemieckie.

Początkowo outsourcingu stosowano tylko do usług produkcyjnych i dzięki temu pozyskiwano wszelkie półfabrykaty od zewnętrznych dostawców. Współcześnie zjawisko to obejmuje już niemal wszystkie dziedziny życia i z każdym rokiem przybiera na sile.

Outsourcing – jakie usługi obejmuje?

Współcześnie z outsourcingu korzystają niemal wszystkie firmy. Właściciele zauważyli, że warto zlecać zadania zewnętrznym firmom. Obecnie to zjawisko można zauważyć w następujących usługach:

  • księgowość i obsługa kadrowo-płacowa – nawet mniejsze firmy stawiają teraz na niezależne biura rachunkowe, które jako jednostka zewnętrzna rzetelnie prowadzą pełną księgowość firmy,
  • usługi prawne – w przypadku sporów i potrzeby skorzystania z usług prawnych firmy zlecają to specjalistycznym kancelariom prawnym, które znają się na przepisach prawnych najlepiej,
  • usługi informatyczne i internetowe – takie działania zewnętrzne, jak założenie strony internetowej, czy budowa skomplikowanego systemu w przedsiębiorstwie jest zlecana firmom specjalizującym się w branży IT. Właściciele mają pewność, że zadanie zostanie wykonane zgodnie z najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi,
  • usługi szkoleniowe – współczesna firma to przedsiębiorstwo, które stale musi podnosić kwalifikacje swoich pracowników, by jak najlepiej realizować wewnętrzne zadania firmy. Dlatego też częstym zadaniem, które jest powierzane firmom zewnętrznym są wszelkiego rodzaju usługi szkoleniowe,
  • controlling i informacja zarządcza – niezwykle częstym zjawiskiem jest wynajmowanie firmy zewnętrznej do wszelkich działań związanych z controllingiem. Dzięki temu przedstawiany raport jest rzetelny i obiektywny,
  • ochrona mienia – zjawisko ochrony nieruchomości przez profesjonalne agencje ochrony jest zjawiskiem niezwykle często spotykanym. Jest to sposób bezpieczniejszy i tańszy, niż zatrudnianie pracowników ochrony w ramach własnej działalności,
  • logistyka – firmy nie posiadające własnej floty pojazdów stosują to zjawisko, by zapewnić sobie kompleksowe usługi logistyczne bez zbędnych kosztów zakupu aut.

Jak widać outsourcing jest popularnym zjawiskiem praktycznie w każdej dziedzinie działalności przedsiębiorstw.

Outsourcing – zalety

Podstawową zaletą outsourcingu jest oszczędność. Przedsiębiorstwa korzystając z usług zewnętrznych firm mogą w znacznym stopniu zredukować koszty. Firma nie musi ponosić wydatków związanych z nakładami na tworzenie miejsc pracy i wynagrodzeniem pracowników.

Oprócz tego ekonomicznego aspektu outsourcing może pomóc firmie w skupieniu się na celach strategicznych. Zlecając niektóre działania zewnętrznej firmie, pracownicy mogą bez nadmiernego obciążenia obowiązkami skupić się i koncentrować swoje wysiłki na rozwijaniu biznesu.

Dzięki temu, że outsourcing jest tak powszechnym zjawiskiem firmy mają łatwy dostęp do wiedzy profesjonalnej i eksperckiej.

Właściciel zyskuje natomiast pewność, że działania są prowadzone zgodnie z wszystkimi standardami. Dzięki temu, że zjawisko powierzania działań firmom zewnętrznym z każdym rokiem zyskuje na popularności, świadczone usługi stają się coraz bardziej rzetelne i profesjonalne.

Mimo istniejących zagrożeń utraty kontroli, czy tożsamości, warto rozważyć taką opcję w przedsiębiorstwie z uwagi na duże korzyści.

Co sądzisz o wpisie pt. Outsourcing czym jest i na czym polega (wykorzystywanie źródeł zewnętrznych)znych? Daj znać w komentarzu.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)