Outsourcing czym jest i na czym polega (wykorzystywanie źródeł zewnętrznych, przykłady, definicja)

Outsourcing
Outsourcing

Outsourcing czym jest i na czym polega (wykorzystywanie źródeł zewnętrznych)

Wraz z rozwojem firmy coraz więcej przedsiębiorstw rozpoczyna współpracę z firmą zewnętrzną i oddaje jej część obowiązków. Jest to tak zwany outsourcing.

🥇POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM PRZECZYTA GO KONKURENCJA

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży.💸💸💸

🔐 Twoje dane są bezpieczne.🔐 (sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu).

darmowy newsletter marketingowy i SEO SEM Reklamy PPC

Outsourcing – definicja

Dosłownie outsourcing to wykorzystywanie źródeł zewnętrznych. Praktycznie rzecz ujmując jest to przekazanie przez firmę części zadań i obowiązków innemu podmiotowi, na podstawie zawartej miedzy nimi umowy.

Zjawisko to jest szczególnie popularne w firmach związanych z księgowością, szkoleniami, audytem, czy IT. Outsourcing to skupienie się na danym projekcie i oddanie go w ręce specjalistów.

Dzięki temu przedsiębiorstwo może w znacznym stopniu zredukować koszty, gdyż nie musi zatrudniać dodatkowych osób ani inwestować w bazę techniczną. Po prostu oddaje umówioną część obowiązków specjalistom i płaci im określoną w umowie kwotę.

Nie bez znaczenia jest także odciążenie pracowników firmy, którzy nie muszą zajmować się konkretnym projektem i mogą skuteczniej załatwiać inne sprawy wewnętrzne firmy.

Przed podpisaniem umowy outsourcingu właściciele firm muszą zadać sobie pytanie jakiego rodzaju outsourcingu potrzebują.

diagram marketingowy jak budować świadomość za pomocą reklam social media, Google Ads i SEO


REKLAMA

agencja seo social media reklama google ads facebook marketing
Sprawdź naszą ofertę

KONIEC REKLAMY

Outsourcing – rodzaje

Właściciele firm mogą wybierać spośród outsourcingu pełnego oraz selektywnego. Pierwszy to kompleksowa obsługa działu firmy, drugi natomiast dotyczy wskazanych obszarów, które zostaną oddane zewnętrznej firmie.

Innym podziałem outsourcingu jest kryterium miejsca oddelegowania zadań. Wyróżnić można:

  • outsourcing zewnętrzny – to oddelegowanie zadań innemu, zewnętrznemu podmiotowi gospodarczemu,
  • outsourcing wewnętrzny – to założenie spółki – córki.

Zjawisko outsourcingu jest niezwykle popularne w przypadku dużych firm i korporacji, gdzie widać znaczący wzrost obowiązków i skorzystanie z usług zewnętrznej firmy jest dużym odciążeniem pracowników.

Outsourcing
Outsourcing

Outsourcing – historia

Przyjmuje się, że początki outsourcingu wiążą się z branżą motoryzacyjną i datuje się je na 1923 rok, gdy Henry Ford uznał, że jeśli czegoś nie potrafi zrobić lepiej niż konkurencja, należy do tego zadania zatrudnić kogoś, kto zrobi to lepiej.

Jednak samo pojęcie zostało użyte dopiero w 1979 roku, kiedy w brytyjskiej branży motoryzacyjnej projekty przemysłowe były wykonywane przez zespoły niemieckie.

Początkowo outsourcingu stosowano tylko do usług produkcyjnych i dzięki temu pozyskiwano wszelkie półfabrykaty od zewnętrznych dostawców. Współcześnie zjawisko to obejmuje już niemal wszystkie dziedziny życia i z każdym rokiem przybiera na sile.

Outsourcing – jakie usługi obejmuje?

Współcześnie z outsourcingu korzystają niemal wszystkie firmy. Właściciele zauważyli, że warto zlecać zadania zewnętrznym firmom. Obecnie to zjawisko można zauważyć w następujących usługach:

  • księgowość i obsługa kadrowo-płacowa – nawet mniejsze firmy stawiają teraz na niezależne biura rachunkowe, które jako jednostka zewnętrzna rzetelnie prowadzą pełną księgowość firmy,
  • usługi prawne – w przypadku sporów i potrzeby skorzystania z usług prawnych firmy zlecają to specjalistycznym kancelariom prawnym, które znają się na przepisach prawnych najlepiej,
  • usługi informatyczne i internetowe – takie działania zewnętrzne, jak założenie strony internetowej, czy budowa skomplikowanego systemu w przedsiębiorstwie jest zlecana firmom specjalizującym się w branży IT. Właściciele mają pewność, że zadanie zostanie wykonane zgodnie z najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi,
  • usługi szkoleniowe – współczesna firma to przedsiębiorstwo, które stale musi podnosić kwalifikacje swoich pracowników, by jak najlepiej realizować wewnętrzne zadania firmy. Dlatego też częstym zadaniem, które jest powierzane firmom zewnętrznym są wszelkiego rodzaju usługi szkoleniowe,
  • controlling i informacja zarządcza – niezwykle częstym zjawiskiem jest wynajmowanie firmy zewnętrznej do wszelkich działań związanych z controllingiem. Dzięki temu przedstawiany raport jest rzetelny i obiektywny,
  • ochrona mienia – zjawisko ochrony nieruchomości przez profesjonalne agencje ochrony jest zjawiskiem niezwykle często spotykanym. Jest to sposób bezpieczniejszy i tańszy, niż zatrudnianie pracowników ochrony w ramach własnej działalności,
  • logistyka – firmy nie posiadające własnej floty pojazdów stosują to zjawisko, by zapewnić sobie kompleksowe usługi logistyczne bez zbędnych kosztów zakupu aut.

Jak widać outsourcing jest popularnym zjawiskiem praktycznie w każdej dziedzinie działalności przedsiębiorstw.

🥇POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM PRZECZYTA GO KONKURENCJA

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży.💸💸💸

🔐 Twoje dane są bezpieczne.🔐 (sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu).

darmowy newsletter marketingowy i SEO SEM Reklamy PPC

Outsourcing – zalety

Podstawową zaletą outsourcingu jest oszczędność. Przedsiębiorstwa korzystając z usług zewnętrznych firm mogą w znacznym stopniu zredukować koszty. Firma nie musi ponosić wydatków związanych z nakładami na tworzenie miejsc pracy i wynagrodzeniem pracowników.

Oprócz tego ekonomicznego aspektu outsourcing może pomóc firmie w skupieniu się na celach strategicznych. Zlecając niektóre działania zewnętrznej firmie, pracownicy mogą bez nadmiernego obciążenia obowiązkami skupić się i koncentrować swoje wysiłki na rozwijaniu biznesu.

Dzięki temu, że outsourcing jest tak powszechnym zjawiskiem firmy mają łatwy dostęp do wiedzy profesjonalnej i eksperckiej.

Właściciel zyskuje natomiast pewność, że działania są prowadzone zgodnie z wszystkimi standardami. Dzięki temu, że zjawisko powierzania działań firmom zewnętrznym z każdym rokiem zyskuje na popularności, świadczone usługi stają się coraz bardziej rzetelne i profesjonalne.

Mimo istniejących zagrożeń utraty kontroli, czy tożsamości, warto rozważyć taką opcję w przedsiębiorstwie z uwagi na duże korzyści.

Jakie są rodzaje outsourcingu?

Istnieją różne rodzaje outsourcingu, w tym:

  1. Outsourcing usług księgowych i finansowych: przeniesienie usług księgowych i finansowych do zewnętrznej organizacji.
  2. Outsourcing IT: przeniesienie funkcji związanych z informatyką, takich jak zarządzanie infrastrukturą, oprogramowaniem i bezpieczeństwem danych, do zewnętrznej organizacji.
  3. Outsourcing produkcji: przeniesienie produkcji do zewnętrznego dostawcy, aby zwiększyć efektywność i zaoszczędzić koszty.
  4. Outsourcing procesów biznesowych: przeniesienie pewnych funkcji biznesowych, takich jak księgowość, HR, call center, do zewnętrznej organizacji.
  5. Outsourcing usług pomocniczych: przeniesienie usług pomocniczych, takich jak sprzątanie, ochrona, do zewnętrznej organizacji.

W zależności od potrzeb i celów organizacji, outsourcing może być stosowany w różny sposób i w różnych formach. Ważne jest, aby wybrać odpowiedniego dostawcę i odpowiednie rodzaj outsourcingu, aby osiągnąć pożądane rezultaty.

Co to jest outsourcing przykłady?

Outsourcing to praktyka polegająca na przeniesieniu pewnych funkcji lub procesów biznesowych do zewnętrznej organizacji lub dostawcy usług.

Przykłady outsourcingu to:

  • Outsourcing usług IT: firmy często zlecają zewnętrznej firmie zarządzanie swoją infrastrukturą informatyczną, oprogramowaniem i bezpieczeństwem danych.
  • Outsourcing produkcji: wiele firm zleca produkcję swoich produktów zewnętrznym dostawcom, aby zaoszczędzić koszty i zwiększyć efektywność.
  • Outsourcing kadrowo-płacowy: wiele firm zleca zewnętrznej firmie zarządzanie swoimi kadr i płacami, aby zaoszczędzić czas i zasoby.
  • Outsourcing usług księgowych i finansowych: wiele firm zleca zewnętrznej firmie usługi księgowe i finansowe, aby skupić się na swoich kluczowych działaniach biznesowych.

W każdym z tych przykładów firma przenosi pewne funkcje lub procesy biznesowe do zewnętrznego dostawcy usług, aby zaoszczędzić koszty, zwiększyć efektywność i skupić się na swoich kluczowych działaniach.

Co sądzisz o wpisie pt. Outsourcing czym jest i na czym polega (wykorzystywanie źródeł zewnętrznych)? Daj znać w komentarzu.

Z nami każda firma może się rozwijać. Tworzymy firmy i rozwijamy istniejące w internecie, a nasz marketing=WYNIKI. Z resztą zobacz co możemy osiągnąć w kilka miesięcy:

Czy warto inwestować w seo: dlaczego pozycjonowanie się opłaca

Zacznij współpracę z partnerem godnym zaufania!

Marketing w internecie, reklama i rozwijanie firm to nasza pasja i chleb powszedni. Na bieżąco jesteśmy zawsze z najnowszymi trendami, po to aby dawać Tobie to co najlepiej działa. Konkretny wynik, bez przepalania budżetu. Dla każdego zadania posiadamy wyszkolonych specjalistów, którzy dowiozą obiecane wyniki.

Skontaktuj się z nami:

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy
Nasza oferta: pozycjonowanie, seo, reklama google ads, facebook, szeroko pojęty marketing internetowy

Na czym polega outsourcing?

Outsourcing to praktyka polegająca na przeniesieniu pewnych funkcji lub procesów biznesowych poza firmę, do zewnętrznej organizacji lub dostawcy usług. Celem outsourcingu jest zazwyczaj obniżenie kosztów, zwiększenie efektywności i skupienie się na kluczowych działaniach biznesowych.
Outsourcing może dotyczyć różnych obszarów biznesowych, takich jak produkcja, usługi IT, finanse i księgowość, marketingu, kadry i płace, a nawet całych procesów biznesowych.
W outsourcingu dostawca usług zobowiązuje się do realizacji określonych zadań za wynagrodzenie, dając firmie możliwość skupienia się na swoich kluczowych działaniach i lepszego wykorzystania swoich zasobów. Ważne jest jednak, aby dobrze przemyśleć decyzję o outsourcingu i wybrać odpowiedniego dostawcę usług, aby zagwarantować jak najlepsze wyniki.

Co to jest outsourcing pracowników?

Outsourcing pracowników to rozwiązanie, polegające na powierzeniu części lub całości procesów zarządzania zasobami ludzkimi konkretnej firmie zewnętrznej – outsourcingowej. Zadaniem tej firmy jest zarządzanie procesem rekrutacji, płacą, sporządzeniem GR C i innymi zadaniami z zakresu kadr, aż do zakończenia stosunku pracy. Dzięki współpracy z zewnętrznym partnerem, przy użyciu odpowiednio skonfigurowanego systemu zarządzania zasobami ludzkimi, firma może skutecznie zarządzać procesami rekrutacji i osobami zatrudnionymi.

Jak bardzo spodobała Ci się ta strona?

Kliknij na gwiazdki aby ocenić! (dobre opinie sprawiają, że piszemy więcej)

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 555

Jeszcze nie ma głosów. Bądź pierwszą osobą.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!