Nawigacja fasetowa -dlaczego warto wdrożyć dynamiczne sortowanie w sklepie internetowym

Graf wiedzy w Google, czym jest Knowledge Graph
2 maja, 2022
Telemarketing -czym jest (wady i zalety)
2 maja, 2022
Nawigacja fasetowa

Nawigacja fasetowa -dlaczego warto wdrożyć dynamiczne sortowanie w sklepie internetowym

Nawigacja fasetowa jest rodzajem nawigacji opartym na wyszukiwaniu elementów po ich cenach, tak zwanych fasetach. Niektóre serwisy aukcyjne dają możliwość filtrowania aukcji w takich przypadkach jak: przedziały cenowe, lokalizacja oraz inne.

agencja seo social media reklama google ads facebook marketing

Nawigacja fasetowa w sklepie internetowym

Statystycznie 80% konsumentów twierdzi, iż przez niezadowalające wyniki wyszukiwania w sklepie internetowym decydują się na wyjście z niego. Dzięki nawigacji fasetowej sklep zwiększa konwersję oraz wpływa na słupki sprzedaży. Ten rodzaj nawigacji jest rozszerzonym typem wyszukiwarki.

Każdy klient, szukający sprecyzowanego produktu bez problemu odnajdzie to, czego szuka za sprawą opcji zawężenia wyników wyszukiwania. Konsument, zaznaczając konkretne cechy wybranego towaru, znacznie szybciej odnajduje produkt, którego szuka.

Szczególnie przydatne jest to w sklepach z bardzo dużym wyborem asortymentu. Przeszukiwanie całego sklepu mogłoby zniechęcić klienta i spowodować jego wyjście ze sklepu.

Jak poprawic dostarczalnosc wiadomosci e mail

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM Go SKASUJEMY

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam…

(sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu)

Zalety wdrożenia nawigacji fasetowej

Aby przyciągnąć i zatrzymać klienta na dłużej, na stronie internetowej konieczne jest wdrożenie dynamicznego filtrowania. Znacznie skraca to czas wyszukiwania produktu, personalizując ofertę sklepu.

Zawężanie listy towarów powoduje przekazywanie kupującym więcej informacji, niż się spodziewali.

W ten sposób użytkownicy nawigacji dowiadują się o trendach w tematach nie do końca im preferowanych. Określenie widełek cenowych chroni konsumenta przed rozczarowaniem z powodu zbyt drogiego asortymentu.

Za sprawą trafnego wyszukiwania produktów nawigacja fasetowa zwiększa sprzedaż. Kolejnymi zaletami są:

  • trafne zakupy
  • zdecydowanie większa sprzedaż
  • budowanie relacji z klientem
  • spersonalizowana lista zakupów.

Jakie zalety ma nawigacja fasetowa?

Ten typ nawigacji ułatwia użytkownikom poruszanie się po sklepie internetowym, co pośrednio, może mieć wpływ na zwiększenie zamówienia poprzez zyskanie większej sympatii potencjalnych klientów.

Co to jest nawigacja okruszkowa?

inaczej nazywana jako breadcrumbs czyli okruszki chleba. Pomaga użytkownikom jak i botom poruszać się po stronie.

Czego unikać podczas wyszukiwania fasetowego?

Po pierwsze należy unikać przesadnie rozbudowanej listy cech produktów. Lista po prostu nie może być zbyt długa. Wypełnienie jej, a także zmuszanie konsumenta do poświęcenia większej ilości czasu, powoduje zniechęcenie i rezygnację.

Jak pomaga wyszukiwanie fasetowe

Warto zadbać także o automatyczne podpowiedzi oraz sprawdzanie pisowni. Przycisk „wyczyść wszystko” zdecydowanie ułatwia ponowne wyszukiwanie. Wykorzystując słowa kluczowe które najczęściej wybierają klienci lub przeglądając filtry tematyczne konkurencji, należy dostosować cechy do asortymentu.

Ważne jest także łączenie opcji produktu poprzez blokowanie pustych stron, jeśli przy wyborze opcje się wykluczają. Dobrze jest zaproponować klientowi użycie dopasowania „lub”.

Również sprawdza się używanie różnych typów wyboru cech produktu. Suwak bardzo dobrze sprawdzi się przy określaniu widełek cenowych.

Najważniejszą rolą nawigacji fasetowej jest zwiększenie użyteczności strony sklepu. Jej zadaniem jest ułatwianie zapoznawania się z asortymentem poprzez automatyczne podpowiadanie opcji, o których nie wspomniał klient.

Nawigacja fasetowa a SEO

Dla każdego klienta sklepu internetowego najważniejsze jest, aby z łatwością poruszać się po stronie www. Przeglądanie fasetowe wpływa na pozycję strony w wynikach wyszukiwania.

Niejednokrotnie zdarza się, że obecność niektórych podstron z bardzo ciekawymi opisami, które zawierają frazy z drugiego ogona, bardzo często zwiększają widoczność witryny. Zdecydowanie ułatwia to dostęp do osób zainteresowanych zakupem produktu.

Niestety nie dbając o prawidłowe indeksowanie podstron, nawigacja fasetowa może spowodować spadek pozycji strony internetowej w wynikach wyszukiwania.

Dobrym rozwiązaniem jest powierzenie opieki nad nawigacją specjalistom z renomowanej agencji SEO. W takim przypadku możemy mieć pewność, iż zadbają o właściwe pozycjonowanie stron.

Mimo wielu plusów nawigacji fasetowej ma ona także swoje wady. Zbyt duże ilości zestawów filtrów mogą przyczynić się do powstawania wielu adresów URL.

Takie działanie może spowodować powielanie treści, co nie jest dobrze odbierane przez Googleboty. Podczas planowania wprowadzania klasyfikacji fasetowej należy zadbać, aby żaden z filtrów wykorzystanych na stronie www nie doprowadził jej na pustą podstronę.

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy
Nasza oferta: pozycjonowanie, seo, reklama google ads, facebook, szeroko pojęty marketing internetowy

Podsumowanie

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy

A jak jest u Ciebie?

Przy okazji, daj znać co sądzisz o dzisiejszym wpisie pt. Nawigacja fasetowa -dlaczego warto wdrożyć dynamiczne sortowanie w sklepie internetowym?

Napisz w komentarzu.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)