Mapa ciepła w analityce internetowej (heatmap)-co to jest, ustawienia krok po kroku+[przykłady, definicja]

Mapa ciepła w analityce internetowej heatmap
Mapa ciepła w analityce internetowej heatmap

Mapa ciepła w analityce internetowej (heatmap)

Więc czy mapa ciepła w analityce internetowej może się przydać?

Otóż mapa ciepła w analityce internetowej odgrywa bardzo ważną rolę, dlatego też warto dowiedzieć się o niej nieco więcej. Nowoczesne witryny internetowe generować będą ruch tylko wtedy, gdy spełniać będą potrzeby użytkowników. Mało czytelne i mało użyteczne witryny niestety nie będą pozyskiwać konwersji. Osoby, które chcą sprawdzić oczekiwania użytkowników powinny jak najszybciej skorzystać z pomocy mapy ciepła.

agencja seo social media reklama google ads facebook marketing

Skuteczny sposób na śledzenie zachowania użytkowników

Mapy ciepła najprościej rzecz mówiąc to jedna z najpopularniejszych metod graficznej prezentacji danych, które dotyczą zachowania użytkowników na wybranych stronach internetowych. Za pomocą odpowiednich odcieni kolorów można sprawdzić najczęściej odwiedzane obszary, które wywołują klikanie.

Najpopularniejsze elementy na witrynie przedstawiane są najczęściej za pomocą czerwonego koloru. Niebieski i zielony kolor odpowiada z kolei za elementy, które nie wzbudzają żadnego zainteresowania.

Za pomocą mapy ciepła można nie tylko analizować kliknięcia myszką, ale również można śledzić przewijanie strony przez użytkowników, czyli tzw. scrolltracking. W ten prosty sposób można dowiedzieć się do którego miejsca najdalej docierają internauci.

Przy analityce internetowej wielu przydatnych danych dostarcza także attentiontracking.

diagram marketingowy jak budować świadomość za pomocą reklam social media, Google Ads i SEO


REKLAMA

agencja seo social media reklama google ads facebook marketing
Sprawdź naszą ofertę

KONIEC REKLAMY

Rodzaje map ciepła w analityce internetowej

Mapy ciepła (ang. heat maps) to popularne narzędzie w analityce internetowej, które służy do wizualizacji zachowań użytkowników na stronie internetowej lub aplikacji mobilnej. Istnieją trzy główne rodzaje map ciepła w analityce internetowej:

  1. Mapy ciepła kliknięć: pokazują miejsca na stronie, na które użytkownicy klikają najczęściej. Pozwalają one na zidentyfikowanie popularnych obszarów na stronie, które przyciągają uwagę użytkowników, a także na zidentyfikowanie obszarów, które nie są widoczne lub wzbudzają małe zainteresowanie użytkowników.
  2. Mapy ciepła przewijania: pokazują jak daleko użytkownicy przewijają stronę. Pozwalają one na zidentyfikowanie obszarów na stronie, które są mniej lub bardziej interesujące dla użytkowników.
  3. Mapy ciepła czasu spędzonego na stronie: pokazują obszary, w których użytkownicy spędzają najwięcej czasu. Pozwalają one na zidentyfikowanie obszarów na stronie, które są szczególnie interesujące dla użytkowników, a także na zidentyfikowanie obszarów, które mogą wymagać poprawy.

Każdy rodzaj mapy ciepła może dostarczyć cenne informacje na temat zachowań użytkowników, co pozwala na usprawnienie projektowania stron internetowych i aplikacji mobilnych oraz poprawienie doświadczenia użytkownika.

O czym należy pamiętać?

W pierwszej kolejności należy wyraźnie zaznaczyć, że mapy ciepła nie mają nic wspólnego z eye trackingiem. Mowa tutaj oczywiście o śledzeniu ruchów gałek ocznych.

Głównym celem badania jak łatwo się domyślić jest sprawdzenie, na które elementy witryny najczęściej zerkają nasi użytkownicy.

Aby przeprowadzić eyetracking należy skorzystać z pomocy specjalnego sprzętu, a dokładniej mówiąc z odpowiednio przystosowanych okularów i monitora. Jeżeli chodzi o mapę ciepła to w tym konkretnym przypadku śledzony jest wyłącznie ruch kursora.

🥇POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM PRZECZYTA GO KONKURENCJA

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży.💸💸💸

🔐 Twoje dane są bezpieczne.🔐 (sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu).

darmowy newsletter marketingowy i SEO SEM Reklamy PPC

Z jakich narzędzi warto skorzystać?

Aby skorzystać z dobrodziejstwa mapy ciepła wystarczy na swojej witrynie internetowej zamieścić specjalny kod śledzący. To właśnie odpowiednie skrypty odpowiedzialne będą za zbierane przydatnych danych, które dotyczą zachowania poszczególnych użytkowników.

W dzisiejszych czasach bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się na przykład narzędzie o nazwie HotJar. Do wyboru jest płatna i darmowa wersja, która ma niestety dość duże ograniczenia co do funkcjonalności. Na szczęście przez pierwsze 15 dni można przetestować cały potencjał programu.

mapy ciepła gorąca heatmap hotjar

HotJar jest doskonałym narzędziem dla tych osób, które chcą przygotować mapy kliknięć, czy też sprawdzić proces wypełniania formularza. Pamiętać należy o tym, że HotJar jak i wiele innych narzędzi tego typu może obciążać stronę, dlatego też znacząco wydłuża się czas jej ładowania. Wiele przydanych informacji można uzyskać również za pomocą aplikacji Crazy EGG i Smartlook.

Jak wykorzystać dane z map ciepła?

Heatmapsy są bardzo pomocne w analityce internetowej, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się jak wykorzystać zgromadzone dane.

Po dokładnym przeanalizowaniu mapy ciepła można poznać zachowania poszczególnych użytkowników, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej jest poprawić współczynnik konwersji.

Dzięki mapie ciepła można dowiedzieć się na przykład, kiedy użytkownicy klikają w button subskrypcji, czy też w ikonę koszyka zakupowego. Jeżeli zauważymy, że użytkownicy w pierwszej kolejności zwracają uwagę na inne elementy, to warto właśnie tam przenieść kluczowe dla nas elementy.

W wielu sytuacjach wystarczy wyróżnienie wybranych elementów albo ich powiększenie. Mapa ciepła jest również bardzo użyteczna przy analizowaniu długości treści.

Dzięki scrollmapie można dowiedzieć się do którego elementu na stronie docierają nasi użytkownicy. Jeżeli na naszym serwisie umieszczamy dużą ilość tekstów, to warto sprawdzić, czy użytkownicy czytają je do końca. W ramach testów można dodać kilka krótszych tekstów i porównać konwersję.

Dzięki mapie ciepła można wykryć miejsca problemów na stronie.

Mowa tutaj przede wszystkim o linkach i przyciskach, które z różnych powodów nie działają.

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy
Nasza oferta: pozycjonowanie, seo, reklama google ads, facebook, szeroko pojęty marketing internetowy

Co oznaczają kolory w mapie ciepła?

Natężenie jest przedstawiane na kolorowej mapie cieplnej, gdzie kolor zielony wskazuje najniższe, a czerwony najwyższe. Obszary wyświetlane na czerwono pokazują obszary na których użytkownik skupiał najczęściej kursor i wzrok, a zielone najmniej.

Podsumowanie

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy

A jak jest u Ciebie?

Przy okazji, daj znać co sądzisz o dzisiejszym wpisie pt. Mapa ciepła w analityce internetowej (heatmap)?

Napisz w komentarzu.

Z nami każda firma może się rozwijać. Tworzymy firmy i rozwijamy istniejące w internecie, a nasz marketing=WYNIKI. Z resztą zobacz co możemy osiągnąć w kilka miesięcy:

Czy warto inwestować w seo: dlaczego pozycjonowanie się opłaca

Zacznij współpracę z partnerem godnym zaufania!

Marketing w internecie, reklama i rozwijanie firm to nasza pasja i chleb powszedni. Na bieżąco jesteśmy zawsze z najnowszymi trendami, po to aby dawać Tobie to co najlepiej działa. Konkretny wynik, bez przepalania budżetu. Dla każdego zadania posiadamy wyszkolonych specjalistów, którzy dowiozą obiecane wyniki.

Skontaktuj się z nami:

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy
Nasza oferta: pozycjonowanie, seo, reklama google ads, facebook, szeroko pojęty marketing internetowy

Jak bardzo spodobała Ci się ta strona?

Kliknij na gwiazdki aby ocenić! (dobre opinie sprawiają, że piszemy więcej)

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 555

Jeszcze nie ma głosów. Bądź pierwszą osobą.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!