Zawartość strony
Korzystając z powszechnie dostępnych i utylitarnych narzędzi, wiele osób chce sobie ułatwić pracę. Takim ułatwieniem wykonywania rozmaitych cyfrowych projektów jest gotowy design system.
W dużym uproszczeniu można powiedzieć, iż działa on jak dziecięca układanka lub klocki, które można złożyć w całość za pomocą instrukcji lub też dowolnie skomponować, korzystając ze swej wyobraźni. Dlatego też system do designu pozwala tworzyć powtarzalną lub zupełnie nową jakość z gotowych pomniejszych form.
Design system to kompleksowe zestawienie komponentów przydatnych do tworzenia produktów, które mogą być podobne do wielu innych tego typu lub też zupełnie unikatowe, w zależności kreatywności twórcy. Zespół narzędzi, rozwiązań i wzorów pozwala na stworzenie spójnych projektów, które będą prezentować się fachowo i estetycznie.
Do systemu mogą należeć logotypy, elementy graficzne i kolorystyczne, nawigacje, szablony stron i podstron, interfejsy, menu lub formularze. Dzięki takiemu systemowi można np. w prosty sposób tworzyć strony www, blogi tematyczne, prezentacje multimedialne i wiele innych projektów. Systemy wykorzystywane są najczęściej w dużych korporacjach i firmach IT.
Korzystają z nich także graficy komputerowi, programiści, content writerzy, specjaliści od sprzedaży i marketingu, oraz wszystkie osoby, które nie chcą tracić czasu na tworzenie projektów od podstaw.
Design System jest zbiorem:
🥇POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM PRZECZYTA GO KONKURENCJA
Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży.💸💸💸
🔐 Twoje dane są bezpieczne.🔐 (sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu).
Design System, podobnie jak Brand Book, Księga Znaku, jest zbiorem elementów i wytycznych standardowych do projektowania i rozwijania produktu onlineowego. Jest to odpowiedź na pytania osób, które są zaangażowane w powstawanie i produkcję tego produktu produktu.
Powstawanie design systemu jest dość żmudnym i pracochłonnym procesem, ale jego zakończenie daje ogromną satysfakcję i wymierne korzyści dla firm, oraz osób prywatnych z niego korzystających. Całe przedsięwzięcie rozpoczyna się od etapu spisywania elementów przygotowanego produktu, którym może być aplikacja lub witryna www.
Należy zatem ustalić, jakie elementy wizualne, jak chociażby szaty graficzne i elementy związane ze stylem (np. rodzaje czcionek, wygląd liter, etc.) mają występować w systemie. Podmioty tworzące DS pracują w oparciu o tzw. język projektowania wizualnego, na który składają się następujące elementy: kolorystyka, typografia, fotografie oraz rozmiary i odległości poszczególnych treści.
Do gromadzenia interfejsów, czyli złączy w postaci pop – upów, nawigacji i przycisków służy natomiast biblioteka zawierająca wzorce projektowe. Można z niej wygodnie korzystać, dodając bądź usuwając w każdej chwili niepotrzebne części. Segregacja poszczególnych elementów składowych ułatwia ich zlokalizowanie oraz odniesie się do nich.
Na kolejnym etapie tworzenia design systemu trzeba udokumentować możliwe sposoby zastosowania jego komponentów. To wykluczy ryzyko błędnych zastosowań i tym samym usprawni pracę. Poza tym, DS jest świetnym rozwiązaniem, gdy duże firmy zatrudniają sporo pracowników i występuje nieustanna rotacja.
Gotowy system, który opiera się na sprawdzonych standardach firmy sprawi, że szkolenie nowych pracowników będzie przebiegało znacznie szybciej i od razu nauczą się oni posługiwania się technikami przyjętymi na terenie danego zakładu. Zminimalizuje to w stopniu znacznym pomyłki wymagające czasochłonnych korekt i siedzenia „po godzinach”.
REKLAMA
KONIEC REKLAMY
Oczywiście żaden DS nie jest doskonały, więc należy od czasu do czasu go aktualizować i weryfikować, czy działa należycie. Design systemy tworzone są, zarówno na wewnętrzne, jak i zewnętrzne potrzeby firm.
Operują z góry określonymi powiązaniami poszczególnych elementów składowych. Mogą niektóre z nich wskazywać jako dozwolone lub akceptowalne, inne z kolei uznawać za wykluczone.
Wykorzystanie DS do marketingu jest uzasadnione z punktu widzenia powtarzalności i przewidywalności pewnych rozwiązań oraz wiązania skojarzeń z konkretnymi markami. Konsumenci mają większe zaufanie do produktów, z których już kiedyś korzystali i byli zadowoleni, dlatego też wybierają je zazwyczaj ponownie.
Systemowe rozwiązania wspomagają rozpoznawalność marki, więc automatycznie zwiększa się prawdopodobieństwo, iż klienci będą chcieli kupować te same produkty. Człowiek przywiązuje się do tego, co jest mu już znane, gdyż uważa to za bezpieczne.
Stworzenie profesjonalnego systemu designu jest wielką korzyścią dla przedsiębiorstwa, w którym jest on wykorzystywany. System pomaga ograniczyć zbędne wydatki oraz nakład pracy potrzebny do wykonania określonych projektów. Zwiększa się wówczas wydajność pracowników oraz lista zrealizowanych zadań.
Odgórne reguły obowiązujące wszystkich pracowników firmy pozwalają ujednolicić pracę i skrócić czas konsultacji. Ponadto, nie trzeba angażować desingera do każdego odrębnego projektu, co także powoduje cięcie kosztów.
Projekty są wykonane w tym samym stylu, co jeszcze bardziej uwypukla cechy charakterystyczne marki i pozwala budować jej renomę. Znika przypadkowość oraz niechlujność w pracy projektowej, gdyż wyrównuje się poziom jakości.
Dzięki DS może nastąpić nawet poprawa relacji interpersonalnych w firmie za sprawą znacznego ułatwienia komunikacji, co jest istotne zwłaszcza w pracach zespołowych.
Dobry design system jest elastyczny, by każdorazowo móc wprowadzić w nim zmiany i dopasować go do zmieniających się dynamicznie czynników zewnętrznych. Uwarunkowania rynkowe zmieniają się w mgnieniu oka, a wymagania użytkowników nieustannie rosną, więc to narzędzie pracy musi również wykazywać potencjał ewolucyjny.
Oto kilka przykładów design systemów:
Te przykłady pokazują, że design systemy są bardzo popularne w dzisiejszych czasach i coraz więcej firm decyduje się na ich wdrożenie, aby zapewnić spójność i jakość swoich produktów.
Design system to zbiór reguł, wytycznych i komponentów, które pomagają zapewnić spójność i jednolity wygląd w projektach projektów projektantów, programistów i innych osób zaangażowanych w tworzenie produktów. Design system to wewnętrzna biblioteka, która umożliwia tworzenie spójnych produktów o jednolitym stylu, zwiększa efektywność pracy i redukuje koszty projektowe.
Wdrożenie design systemu ma wiele zalet. Oto niektóre z nich:
Podsumowując, design system to narzędzie, które może zwiększyć efektywność pracy, zmniejszyć koszty projektowe oraz zwiększyć spójność i jakość produktów.
A jak jest u Ciebie?
Przy okazji, daj znać co sądzisz o dzisiejszym wpisie pt. Design system w projektowaniu stron internetowych- co to jest, jak wdrożyć? Projektowanie UX
Napisz w komentarzu.
Jak bardzo spodobała Ci się ta strona?
Kliknij na gwiazdki aby ocenić! (dobre opinie sprawiają, że piszemy więcej)
Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 111
Jeszcze nie ma głosów. Bądź pierwszą osobą.
Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.
Nie przegap wydarzeń live, podczas których omawiamy różne tematy i odpowiadamy na pytania, które pomogą Ci wyprzedzić konkurencję. Zarejestruj się na spotkania, których gospodarzem jest CEO UniqueSEO - Rafał Szrajnert.
Live odbywa się 1 w miesiącu i o terminie powiadamiamy tylko subskrybentów email.
Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)