CAC Koszt pozyskania klienta. Ile kosztuje zdobycie klienta? Customer Acqusition Cost

Marketing prawniczy
Marketing prawniczy, Strategia marketingowa kancelarii prawnej
27 kwietnia, 2022
Crm Customer Relationship Management
Crm -Co to jest system CRM? Funkcje, Cechy, Korzyści (przykłady Customer Relationship Management)
28 kwietnia, 2022
CAC Koszt pozyskania klienta. Ile kosztuje zdobycie klienta
CAC Koszt pozyskania klienta. Ile kosztuje zdobycie klienta

CAC Koszt pozyskania klienta. Ile kosztuje zdobycie klienta? Customer Acqusition Cost

Każda firma, która chciałaby zoptymalizować swoje kampanie marketingowe, powinna wiedzieć, jak obliczyć wskaźnik CAC koszt pozyskania klienta. Na początku warto wiedzieć, czym ten wskaźnik jest i w jaki sposób się go określa.

agencja seo social media reklama google ads facebook marketing

Koszt pozyskania klienta – czym jest i jak go obliczyć?

Wskaźnik CAC (ang. Customer Acquisition Cost) to jeden ze wskaźników występujących w e-commerce. Ma za zadanie wskazanie, ile średnio kosztuje firmę każdy dotychczas pozyskany przez nią klient. Dodatkowo, dzięki niemu można oszacować, jakie środki pieniężne trzeba przygotować w celu rozwinięcia firmy. Warto powiedzieć, że wskaźnik ten może być liczony zarówno dla pojedynczej kampanii marketingowej, jak i w kontekście całej firmy.

CAC co to jest

Koszt pozyskania klienta (Wskaźnik CAC) to średni koszt pozyskania nowych klientów. Liczba ta jest obliczana, patrząc na wszystkie wydatki marketingowe i sprzedażowe.

Na początku warto określić, w jaki sposób można obliczyć CAC koszt pozyskania klienta. Otóż, aby otrzymać wynik, należy zsumować koszty sprzedaży towarów, a także koszty związane z marketingiem. Otrzymaną sumę dzieli się przez liczbę pozyskanych klientów.

CAC wzór

Wskaźnik CAC liczymy według wzoru: CAC = (środki wydane na pozyskanie klienta) / (liczba pozyskanych klientów).

Dlaczego warto obliczyć koszt pozyskania klienta?

Każda firma, która w celu pozyskiwania klientów stosuje różnego rodzaju strategie marketingowe podzielone na poszczególne akcje, może obliczyć wskaźnik CAC dla każdej z nich. W ten sposób można określić, jakie działania marketingowe mogą pochwalić się największą efektywnością.

Aby obliczyć wskaźnik CAC dla poszczególnych akcji marketingowych, należy przy obliczeniach zawężyć koszty i liczbę pozyskanych klientów do jednej, wybranej akcji. Aby móc dokładnie określić te dane, trzeba dokładnie wiedzieć, kiedy i w jaki sposób klient dotarł do firmy.

W tym celu można stosować różnego rodzaju formularze, kwestionariusze czy też kupony. Tylko szczegółowe i zgodne z prawdą dane dadzą bowiem rzetelny, wiarygodny wynik.

Na co trzeba uważać, obliczając koszty pozyskania klienta?

Firmy muszą zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku obliczania kosztów pozyskania klienta, czeka na nie wiele pułapek. Przykładowo, problem pojawia się, kiedy akcja marketingowa przynosi efekty z opóźnieniem.

Informacja o produkcie może dotrzeć do klienta o wiele wcześniej niż podejmie on ostateczną decyzję zakupową. Bywa więc tak, że marka w miesiącach, kiedy intensywnie działa marketingowo, nie odnotowuje zawyżonych wskaźników sprzedaży, a klienci zaczynają napływać po pewnym czasie, kiedy wydatki na marketing są już zaniżone.

Ile kosztuje nas zdobycie klienta, czyli wskaźnik CAC

Aby móc w rzeczywiście powiązać napływających klientów z kosztami, które zostały przeznaczone na ich pozyskanie, trzeba wiedzieć, w jakim czasie od rozpoczęcia kampanii reklamowej produktu napływ klientów jest największy.

Druga pułapka, która czeka na osoby obliczające koszt pozyskania klienta to problem rozróżnienia klientów nowych i powracających. Jak sama nazwa mówi, klient nowy to taki, który zainteresował się danym towarem po raz pierwszy – z kolei klient powracający był już w przeszłości jego nabywcą.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego że do klientów nowych i do klientów nawracających kieruje się inne akcje marketingowe.

Customer Acquisition Cost jak go obniżyć?

Aby pozyskać nowego klienta należy przeprowadzić kampanie informacyjne. Z kolei klient powracający może zostać zachęcony programami lojalnościowymi i dotychczasowymi pozytywnymi doświadczeniami z firmą.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie różnicując klientów, niechcący można zaniżyć bądź też zawyżyć wskaźnik CAC. Rzetelne obliczenia mogą być przeprowadzone tylko wtedy, kiedy te dwie grupy klientów zostaną rozdzielone, podobnie jak działania marketingowe kierowane do każdej z nich.

Wielu przedsiębiorców obliczając wskaźnik uwzględnia jedynie koszty, które ponieśli za publikację reklam. Warto wiedzieć, że jest to poważny błąd, ponieważ w koszty kampanii marketingowej wlicza się również koszt przygotowania materiałów promocyjnych, pensje pracowników, koszty obsługi sprzedaży, a także ogólne koszty operacyjne.

Nie uwzględniając któregokolwiek z nich, można znacznie zaniżyć koszt pozyskania klienta, który będzie zwyczajnie niemiarodajny i zakłamany.

Co można zyskać obliczając wskaźnik CAC?

Niestety, wiele firm popełnia kardynalny błąd, prowadząc intensywne działania marketingowe, które finalnie przynoszą straty. Wszystko dlatego, że w zły sposób przeprowadzają obliczanie kosztów pozyskania klienta bądź też zwyczajnie tego nie robią.

Zdarza się, że problem ten dotyczy nie tylko niewielkich, początkujących firm, ale także biznesów działających od lat. Nieprawidłowe obliczenie kosztu pozyskania klienta może skutkować złym opracowaniem strategii na nadchodzące lata, co w efekcie znacznie może pogorszyć kondycję finansową przedsiębiorstwa.

Warto także wiedzieć, w jaki sposób interpretować wskaźnik kosztów pozyskania klienta. Otóż, jeśli jest on za wysoki, może przydarzyć się sytuacja, że firma zacznie przynosić straty, nawet pomimo regularnego napływu nowych klientów.

Podsumowując, poprawne obliczanie wskaźnika CAC jest umiejętnością niezbędną, jeśli chodzi o opracowanie planów rozwojowych firmy na kolejne lata.

W ten sposób łatwo można dowiedzieć się, ile pieniędzy wydaje się na pozyskanie nowego klienta, a w efekcie – jakiego przypływu gotówki można w związku z tym się spodziewać.

Jak obliczyć CAC dla reklam płatnych

Jeśli chcesz obliczyć koszt pozyskania klienta, musisz jasno określić, jakie są Twoje łączne wydatki na marketing i sprzedaż, i podzielić je przez liczbę pozyskanych klientów (klientów, którzy wykonują określoną czynność).

W ten sposób uzyskasz informację o rzeczywistym zwrocie z danej inwestycji. Jeśli korzystasz z popularnych rozwiązań, mówimy teraz bez wątpienia o płatnych reklam w sieci, takich jak Google Ads czy Facebook Ads, możesz z dużą dokładnością obliczyć wskaźniki lub dokonać zbiorcze sprawdzenia dla każdej pojedynczej kampanii (przy uwzględnieniu innych kampanii). W tym celu powinieneś rozważyć:

  • Model rozliczenia i całkowity budżet
  • Koszty przygotowania materiałów reklamowych
  • Wynagrodzenie agencji marketingowej
  • Koszty dodatkowych narzędzi (analityka, grafika itp.)
  • Koszty obsługi sprzedaży

Jak obliczyć CAC dla SEO

W przypadku SEO znacznie bardziej złożonym zagadnieniem jest koszt pozyskania klientów. Po pierwsze, ponieważ strategie lokalizacyjne są procesem rozległym, wieloetapowym i zmiennym, ich efekty nie są natychmiastowe i mogą być bardzo rozciągnięte w czasie.

Ponieważ SEO obejmuje zarówno optymalizację witryny, jak i budowanie linków, czasami może być trudno określić, które działania prowadzą do konwersji celu właściciela witryny (zwłaszcza jeśli oprócz kierowania występuję inne zadania marketingowe jak reklama PPC, które mogą poprawić wydajność witryny).

Aby móc dokładnie określić koszt kosztów pozyskania klienta, warto zastanowić się, jakie konkretnie cele podstawowe chcesz osiągnąć w jakim czasie i przy jakich nakładach finansowych, czy są to działania związane z kampanią, itp.

Ważne jest także to w jaki sposób rozliczasz się z daną agencją SEO lub freelancerem.

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy
Nasza oferta aby zoptymalizować CAC: pozycjonowanie, seo reklama google ads, facebook, szeroko pojęty marketing internetowy

Podsumowanie

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy

A jak jest u Ciebie?

Przy okazji, daj znać co sądzisz o dzisiejszym wpisie pt. CAC Koszt pozyskania klienta. Ile kosztuje zdobycie klienta??

Napisz w komentarzu.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)