API Interfejs programowania aplikacji (application programming interface)

Idosell
IdoSell Shop (IAI-shop) sklep internetowy
23 kwietnia, 2022
Jak usunąć wirusa z fb. Facebook udostępnia posty bez mojej wiedzy
23 kwietnia, 2022
API Interfejs programowania aplikacji (application programming interface)
API Interfejs programowania aplikacji (application programming interface)

Jak mogę wykorzystać API?

Nie mając zielonego pojęcia czym jest API, korzystamy z tego rozwiązania codziennie. Przelewając pieniądze za wybrany przez nas na majówkę hotel czy też planując wiosenne imprezy ze znajomymi na komunikatorach używamy API.

Skoro to rozwiązanie ma tak ogromny zasięg, to już teraz jest nam łatwo sobie wyobrazić, jak potężny produkt możemy w ten sposób stworzyć.

Aby osiągnąć ten cel, należy zagłębić się w szczegóły.

Jak poprawic dostarczalnosc wiadomosci e mail

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM Go SKASUJEMY

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam…

(sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu)

API, czyli Application Programming Interface

W pierwszej kolejności należy zrozumieć co to jest właściwie API. Nie jest to wcale takie proste i oczywiste, gdyż sama definicja czy rozwinięcie skrótu powie zaskakująco niewiele.

Interfejs Programowania Aplikacji jest interfejsem pozwalającym na komunikowanie się pomiędzy sobą różnym programom.

Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że API pozwala na komunikację opartą o jasne i zrozumiałe, ustandaryzowane pomiędzy programistami procedury oraz gwarantuje bezpieczną wymianę informacji.

Co równie istotne, komunikacja za pomocą API odbywa się właściwie bez bezpośredniego udziału użytkownika.

Ten właśnie fakt sprawia, że pomimo ogromnej popularności i wszechobecności API, zdecydowana większość internautów korzysta z jego zalet kompletnie o tym nie wiedząc.

agencja seo social media reklama google ads facebook marketing

Działanie API w praktyce

Na API składają się procedury, protokoły i narzędzia. Dzięki ich zastosowaniu różne programy mają możliwość przekazywania sobie nawzajem żądań oraz na nie odpowiadać w czasie rzeczywistym.

API działa jak messenger, który przesyła zapytanie do serwera docelowego, a ten jeżeli rozpozna żądanie i uzna, że może na nie odpowiedzieć, odeśle za pomocą API odpowiedź do klienta.

Często używa się porównania, że działanie API przypomina trochę składanie zamówienia w w restauracji. Klient wybiera odpowiednie danie z menu, a następnie przekazuje tę informację do kelnera (który w tym przykładzie działa podobnie jak API).

Kelner natomiast, zanosi tę informację do szefa kuchni, który działa analogicznie do serwera. Tak jak dane są pobierana z serwera, podobnie kuchnia za pośrednictwem kelnera dostarcza przyrządzone danie. Finalnie to kelner musi dostarczyć klientowi dokładnie to, czego sobie zażyczył.

Efektem jest posiłek podany na stół klienta zgodnie z jego życzeniem.

Jakich metod używa API?

Zapytanie do serwera może zostać wysłane jako URL, czyli mają tutaj zastosowanie metody znane z HTTP (Hyper-Text Transfer Protocol). Najczęściej są używane 4 podstawowe, mianowicie:

  • GET,
  • POST,
  • PUT,
  • DELETE.

Działanie metod można dość prosto i intuicyjnie wydedukować rozszyfrowując angielskie znaczenie słów, których użyto do nazwania omawianych metod.

GET służy to pobrania zasobów, czyli za pomocą tej metody można uzyskać pożądaną informację z serwera na którym się ona znajduje. POST natomiast służy do utworzenia nowego zasobu czy rekordu na docelowym serwerze.

Natomiast metoda PUT pozwala na edytowanie i modyfikację zasobów utworzonych za pomocą metody POST lub już istniejących o ile dany program czy baza danych to umożliwia.

DELETE jest używane oczywiście do kasowania informacji.

Czy taka komunikacja jest bezpieczna?

Pytanie postawione w tytule tego paragrafu śmiało można zaliczyć do pytań retorycznych. Gdyby API nie gwarantowało odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, nie byłoby tak popularne.

Warto w tym momencie wrócić do analogii z restauracją, klientem, kelnerem i szefem kuchni. Wyobraźmy sobie, że w wolny dzień w restauracji pojawiła się niespodziewanie duża liczba gości.

Kelner ani nie potrafi nadążyć z dostarczaniem zamówień do szefa kuchni ani tym bardziej nie jest w stanie dostarczać posiłków na stoły, nie mówiąc już o fakcie, że wielu klientów najzwyczajniej w świecie nie ma gdzie usiąść.

W tej chwili analogia przestaje mieć sens, gdyż dochodzimy do sedna „sekretu” dlaczego API jest tak chętnie używanym rozwiązaniem przez programistów, czyli musimy zrozumieć czym jest klucz API.

Czym jest API key?

Klucz API to narzędzie umożliwiające identyfikację poszczególnych użytkowników. Dzięki temu, serwer wie czy klient, który zwrócił się do niego z żądaniem jest uprawniony do uzyskania dostępu do wybranych zasobów.

Pozwala to również na śledzenie poszczególnych klientów, co oczywiście jest wykorzystywane przy rozliczaniu kosztów uzyskiwania dostępu do zasobów.

Inną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że pozwala to na dopasowanie oferowanych rozwiązań pod kątem rzeczywistych potrzeb i zainteresowań klientów.

Ponadto to programiści decydują co zawierają i udostępniają tak zwane endpointy, czyli punkty dostępowe. Dostęp do kodu źródłowego lub informacji poufnych jest oczywiście niepożądany, dlatego komunikacja odbywa się tylko w ściśle określonym zakresie danych (czyli w obszarze endpointów).

Przykłady API

Jednak przedstawione powyżej informacje wciąż mogą nie dawać obrazu, co tak właściwie API daje indywidualnym internautom. Wszystko powinno stać się jasne po przeanalizowaniu przykładowych zastosowań.

Tacy giganci jak Twitter, YouTube czy Instagram udostępniają swoje API innym programistom, oferując przy tym bogatą i przejrzystą dokumentację.

Można przykładowo stworzyć swoją stronkę, która będzie udostępniała zasoby pobrane z bazy z Twittera czy Instagrama. Przykładowo: aplikacja wyszukująca stare twity czy fotki z Instagrama jest bajecznie prosta do zaprogramowania właśnie dzięki API.

Podobnie działają wyszukiwarki tanich lotów czy strony umożliwiające zamawianie jedzenia z wielu różnych restauracji.

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy
API Interfejs programowania aplikacji (application programming interface)

Podsumowanie

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy

Co myślisz o wpisie dzisiejszym pt. API Interfejs programowania aplikacji (application programming interface)?

Stosujesz ROI, lub ROAS u siebie w pracy?

Daj znać w komentarzu.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)