Zawartość strony
Sitemap mapa strony internetowej to nic innego, jak lista adresów URL, które chce się wskazać robotom sieciowym.
Warto wiedzieć, jaką funkcję pełni, aby zmaksymalizować rezultaty z SEO.
REKLAMA
KONIEC REKLAMY
Definicja sitemap – inaczej mapa witryny. To plik w formacie XML lub HTML. Jest zbiorem linków do stron/podstron zawartych w danym serwisie. Mówiąc prościej, pliki tworzą listy adresów, które są dostępne w danej witrynie. Mapa strony pomaga robotom wyszukiwarek internetowych skuteczniej indeksować strony, co jest szczególnie ważne w przypadku rozbudowanych serwisów i stron e-commerce. Do adresów URL podawanych w plikach można dodawać także inne informacje, które dotyczą stron takie jak np. termin ostatniej aktualizacji lub liczba obrazków.
Sitemap jest silnie powiązany z XML, czyli Extensible Markup Langauge, który jest językiem znaczników używanym uniwersalnie.
Po co się jej używa?
Po to, aby umożliwić dokładne opisanie danych na stronie w sposób, dzięki któremu każdy niezależnie od platformy czy systemu mógł ją sprawdzić pod każdym kątem.
Co do zasady, mapa strony powinna zawierać wszelkie adresy, w tym te publiczne, które mogą być: stroną główną, menu, stroną informacyjną itd. Dzięki wspomnianemu wyżej językowi XML możliwe jest stworzenie bardzo dokładnego opisu wszelkich informacji dotyczących daty, miejsca czy ostatniej modyfikacji.
🥇POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM PRZECZYTA GO KONKURENCJA
Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży.💸💸💸
🔐 Twoje dane są bezpieczne.🔐 (sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu).
Warto nadmienić, że system ten pozwala na szybkie przesłanie informacji do robota sieciowego o tym czy powstają nowe podstrony, czy inne zostały usunięte. Jak wiadomo, najważniejsze jest indeksowanie, które znacznie przyśpiesza cały proces.
Dzięki indeksowaniu program nie musi brać udziału w szukaniu każdego elementu po kolei.
Kiedy należy tworzyć mapę sieciową?
To pytanie często pada na I roku studiów informatycznych, lecz każdy mniej lub bardziej doświadczony informatyk wie, że tworzenie pliku z mapą strony internetowej ma na celu przede wszystkim ułatwienie pracy robotom w sieci.
Plik sitemap. xml powinien znajdować się na Twoim serwerze łącznie ze stroną, którą opisuje. Przykładowo jeśli mapa witryny XML określa strony to taki plik powinien być dostępny pod adresem przykład/sitemap.xml.
Zaloguj się do swojego Google Search Console. Następnie w panelu z lewej strony wybierz „Mapy witryn”.
Po czym w oknie „Dodaj nową mapę witryn” wpisz „sitemap. xml”, lub „sitemap-index.xml” (w zależności jak się ten plik u Ciebie nazywa) a następnie kliknij „Prześlij”.
Sitemapa to rozwiązanie, które jest niekiedy wymagane do prawidłowego funkcjonowania strony.
Warto wiedzieć, że tworzenie mapy strony internetowej, sprawdzi się w przypadku strony, która ma wiele podstron.
Jak wiadomo, tego typu witryny mogą mieć problem z szybkim tworzeniem indeksów. Co ciekawe, zanim robot sieciowy znajdzie każdą podstronę, to znalezienie ich może trwać nawet kilka tygodni. Mapa strony skutecznie pomoże mu w szukaniu podstron.
Tworząc mapę strony, można stworzyć strefę, w której to wskazanie najważniejszych jej punktów robotom sieciowym nie będzie niczym trudnym.
Na uwagę zasługuje fakt, iż sitemapa jest przydatna również, wtedy gdy strona internetowa jest nowa lub świeża.
Jak wiadomo, nowa strona internetowa nie będzie często odwiedzana czy też linkowana.
Roboty sieciowe mogą mieć problem z wyszukaniem jej, nie mówiąc nawet o utrudnionym prześledzeniu strony. Dodając stronę do bazy Google Search Console oraz dodanie odpowiedniego pliku XML, w którym znajdzie się lista wszystkich stron, może być jednym z najlepszych sposobów na umieszczenie strony internetowej w topce wyszukiwanych witryn.
Warto o tym pamiętać, szczególnie wtedy, gdy zależy nam na tym, żeby strona była chętnie odwiedzana.
Jeśli strona internetowa, którą prowadzisz ma wiele ukrytych podstron, szczególnie, wtedy gdy nie ma odpowiednio rozbudowanego menu, to niektóre treści wyświetlane na stronie mogą chować się pod innymi kategoriami.
Jeśli uważamy, że ukryte treści są ważne i zależy nam na tym, żeby były one również analizowane przez roboty sieciowe, to trzeba stworzyć mapę strony internetowej, dzięki której technologia ta będzie mogła indeksować serwis.
Stworzenie sitemapy jest potrzebne wtedy, gdy witryna niespodziewanie nie wyświetla się już w wynikach wyszukiwania. Dla wielu właścicieli stron internetowych jest to sytuacja tragiczna, która niestety prowadzi do tego, że witryna zostanie wyindeksowana i przestanie wyświetlać się w Google.
Warto nadmienić, że do takiej sytuacji może dojść w każdej chwili, a wszystko może zostać naprawione. Jeśli strona internetowa, której jest się zarządcą, jest niewielka, to nie trzeba tworzyć mapy strony, ponieważ roboty sieciowe koncernu Google będą w stanie same „przedostać się” przez zakładki strony.
Jeśli jednak strona jest obszerna to jak najbardziej, tworzenie mapy strony będzie wręcz obligatoryjne.
Warto nadmienić, że duże witryny, szczególnie te, które administratorzy bardzo często aktualizują, powinny mieć odpowiednio przygotowane mapy strony internetowej. Należy więc prawidłowo utworzyć plik oraz udostępnić go robotom po to, aby mogły bez problemu dokonać indeksowania strony.
Jak łatwo się domyślić, przygotowanie pliku z mapą opiera się o Extensible Markup Langauge, dlatego też plik trzeba nazwać sitemap.xml. Jest to proste zadanie, któremu powinien podołać nawet niedoświadczony informatyk.
Warto nadmienić, że tworzenie pliku w sposób nieautomatyczny może być bardzo czasochłonne, dlatego też należy przygotować się na to, że praca zająć może nawet kilka godzin.
Na uwagę zasługuje fakt, iż wiele CMS-ów może robić to automatycznie, dlatego też wiele czasu może zostać zaoszczędzone.
Jeśli ma się problemy z utworzeniem pliku sitemap.xml, to należy poprosić o pomoc informatyka, lub specjalistę SEO z naszej agencji, który zna się na takich procesach.
Dzięki temu będzie można po krótkim czasie mieć stworzoną mapę strony internetowej.
Warto zadbać o to, aby strona była odpowiednio przygotowana, ponieważ dzięki temu możliwe jest stworzenie strony, która będzie mogła być dobrze wyindeksowana przez roboty sieciowe.
Jeśli nie chcesz używać wtyczki do tworzenia map witryny w swoim CMS, to oczywiście możesz to zrobić w generatorze map witryny. W internecie znajdziesz bardzo dużą ilość narzędzi, zarówno płatnych jak i darmowych, które pomagają tworzyć mapę strony, np https://www.xml-sitemaps.com/.
Z nami każda firma może się rozwijać. Tworzymy firmy i rozwijamy istniejące w internecie, a nasz marketing=WYNIKI. Z resztą zobacz co możemy osiągnąć w kilka miesięcy:
Zacznij współpracę z partnerem godnym zaufania!
Marketing w internecie, reklama i rozwijanie firm to nasza pasja i chleb powszedni. Na bieżąco jesteśmy zawsze z najnowszymi trendami, po to aby dawać Tobie to co najlepiej działa. Konkretny wynik, bez przepalania budżetu. Dla każdego zadania posiadamy wyszkolonych specjalistów, którzy dowiozą obiecane wyniki.
Skontaktuj się z nami:
A jak jest u Ciebie?
Przy okazji, daj znać co sądzisz o dzisiejszym wpisie pt. Sitemap mapa strony internetowej w formacie XML (sitemap.xml) -co to jest?
Napisz w komentarzu.
Jak bardzo spodobała Ci się ta strona?
Kliknij na gwiazdki aby ocenić! (dobre opinie sprawiają, że piszemy więcej)
Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 111
Jeszcze nie ma głosów. Bądź pierwszą osobą.
Wpisz Swój Najlepszy Adres Email, Ponieważ Na Niego Dostaniesz Link.
Nie przegap wydarzeń live, podczas których omawiamy różne tematy i odpowiadamy na pytania, które pomogą Ci wyprzedzić konkurencję. Zarejestruj się na spotkania, których gospodarzem jest CEO UniqueSEO - Rafał Szrajnert.
Live odbywa się 1 w miesiącu i o terminie powiadamiamy tylko subskrybentów email.
Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)