Kampania programmatic buying i video 360 (marketing, reklama)

Projektowanie stron internetowych (strona www)
1 września, 2021
Aktualizacje Google, algorytm seo, chrome, sklep play i android
1 września, 2021
programmatic

Co to jest Programmatic Buying i open rtb

Programmatic Buying (najprościej mówiąc zakup reklam, czy zakup powierzchni reklamowej display) to reklamy displayowe online, które są agregowane, rezerwowane, wysyłane, analizowane i optymalizowane za pomocą interfejsów i algorytmów oprogramowania po stronie popytowej. Chociaż obejmuje RTB (real time bidding), obejmuje również metody inne niż RTB i rodzaje zakupów, takie jak Facebook Ads API i sieć reklamowa Google. Oznacza to również wykorzystanie sygnałów danych pochodzących z wielu źródeł do podejmowania decyzji dotyczących kierowania i optymalizacji.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Kampania programmatic buying i video 360 (marketing, reklama)

Coraz większa część internetowych reklam displayowych przechodzi na automatyzację ze względu na ich nieodłączną wydajność (a także przepływ pracy). Większość zasobów reklamowych dostępnych w ramach automatyzacji nie jest gwarantowana, a w trakcie wywołania reklamy jest licytowana na aukcjach, chociaż spodziewamy się, że w przyszłości będzie dostępnych więcej gwarantowanych zasobów „premium”.

Chociaż „Programmatic buying i rtb” sugeruje niewielką lub żadną interwencję człowieka, optymalizacja algorytmiczna jest ograniczona. Inteligentna optymalizacja makr przez analitycznych „handlowców” może znacznie zwiększyć wydajność automatyzacji to nie do końca typ programmatic guaranteed. Manager musi znać model zakupu, system aukcyjny (bid), funkcje digital i to jak działa emisja reklamy w internecie.Dobrze sprawdza się tutaj odpowiedni adform, video 360, i na samą sprzedaż powierzchni reklamy display digital marketingu to jak osoba obsługująca kampanię zaczyna przetwarzać model zakupu reklam.

Dostępnych jest wiele rozwiązań jak programmatic przy iab polska, funkcje zakupu i sprzedaży. Pamiętaj że dodatkowo aby dobrze optymalizować kampanie reklamowe musisz opanować m.in. google display do zakupu mediów, googla analytics pod przestrzeń reklamową i w grę wchodzi już tutaj personalizacja. Wtedy dopiero cały ekosystem mediowy generuje zadowalającą sprzedaż i świadomość marki.

Jak zrobić dobrą reklamę za pomocą programmatic e-commerce

Rynek reklamy zmienia się od lat. Inaczej wyglądał dawniej, inaczej wygląda teraz i czego innego oczekuje konsument.

Dlatego trzeba się do tego dostosowywać i tworzyć takie rozwiązanie, które lepiej trafią do odbiorcy. Większość wydatków reklamy cyfrowej jest właśnie przeznaczonych na reklamę programatyczną, jeśli bierzemy pod uwagę cały świat, gdyż w Polsce to obecnie zaledwie jedna trzecia. Jeśli zatem zamierzamy zabrać się za kampanie Programmatic, to warto dowiedzieć się o tym wszystkim nieco więcej, by móc potem korzystać z tego w praktyce.
Na początek warto dowiedzieć się, czym w ogóle jest rynek Programmatic. W języku polskim jest to znane jako reklama programatyczna. Chodzi w niej o to, że kupowanie i sprzedawanie reklam internetowych zostało całkowicie zautomatyzowane. Dzięki temu transakcje są bardziej efektywne, a do tego efektowne. A to z tego powodu, że dobiera się grupy docelowe automatycznie według takiego schematu, by grono odbiorców było z największym prawdopodobieństwem zainteresowane danym produktem czy usługą. Dzięki temu bowiem można trafić do odpowiedniej grupy w odpowiednim czasie. Reszta to już nasza własna kreatywność oraz odpowiednio dobrana strategia. Dzięki temu bowiem można zaoszczędzić sporo czasu, który normalnie trzeba by było poświęcić na testowanie grup odbiorców. A to przeważnie trwa nawet parę miesięcy. A do tego trzeba by było mieć odpowiedni budżet, który w tej kwestii do małych nie należy.

Jeśli zatem połączymy działania Programmatic z dobrze przygotowaną strategią i kreacją reklamować, to możemy znacząco skrócić ścieżkę zakupową. Cały proces będzie się odbywał w ramach jednej platformy technologicznej, gdzie mamy dostęp do wielu kanałów, jak choćby urządzenia mobilne, audio, witryny internetowe, telewizję.
A jak to w ogóle działa. Cały proces z tym związany zaczyna się na stronie internetowej. Jeśli strona się załaduje, to sygnał zostaje wysłany automatycznie do giełdy reklam, a to wszystko zajmuje ułamek sekundy. Wtedy jest przeprowadzana aukcja wszystkich pracodawców, którzy byli zainteresowani wyświetlaniem swojej reklamy na tej stronie internetowej. A skąd sam system wie, komu powinien pokazać daną reklamę? Dzięki plikom cookie. To one informują reklamodawcę, czym jest zainteresowany dany klient i przeglądają jego historię wyszukiwania. Jeśli na przykład wiele czasu poświęca na przeglądaniu książek znanych autorów, to potem wyświetlą mu się reklamy z produktami danego reklamodawcy, ale odpowiednie dostosowane do preferencji człowieka.

Warto zatem dobrze stworzyć profil swojej reklamy. Podaje wszystko, dzięki czemu tworzymy swoisty portret naszego idealnego klienta, z czego potem jeszcze nieraz skorzystamy zapewne. Warto zatem przygotować sobie zawczasu tabelkę, którą potem będziemy potem uzupełniać. Ważna może być płeć, wiek odbiorcy, jego lokalizacja (na przykład w pobliżu lokalnych księgarni), jego zainteresowania (jak choćby to, że czyta kryminały czy fantastykę), to jak spędza wolny czas, kiedy przegląda strony internetowe, z czego korzysta (kanał komunikacji jest często bardzo istotny i dlatego o niego także musimy odpowiednio zadbać. Można też ustawić maksymalną stawkę, jaką jesteśmy w stanie zapłacić za reklamę i jej miejsce.

Gdy mówimy o Programmatic, to pojawia się też pojęcie RTP (Real Time Bidding). Gdy pod pierwszym pojęciem kryje się konkretna technologia, to pod drugim znajdziemy sposób na to, jak wdrożyć tę technologię i to jak najszybciej. Jest to zatem kawałek większej układanki, którą jest właśnie Programmatic. Jeśli zatem reklamodawca zamierza postawić na większą inwestycję, to za to otrzyma gwarancję tego, że jego reklama pojawi się w wybranych witrynach i nie ma tu konieczności brania udziału w aukcjach. Jest to opcja, po którą warto sięgnąć i która jest najczęściej wybierana, choć nie ma w sobie RTP. Przeważnie wybierają ją jedynie marki premium. Ta metoda jest określana jako Programmatic direct i dzięki niej można bardzo precyzyjnie określić grupę swoich odbiorców. Do tego wyższa jest jakoś ruchu oraz wyższy ROL. Choć jest to dosyć drogie rozwiązanie, to zdecydowanie posiada zalety, które nawet my powinniśmy tutaj zauważyć. Dzięki niemu nie musimy marnować pieniędzy i czasu na kampanie, które w sumie nie dadzą nam takich efektów, w które będziemy musieli włożyć pieniądze, czas i nerwy.
Jest to bowiem technologia, która nie zastępuje pracy człowieka, ale czasochłonne czynności, czyli oferowanie czy negocjacje. Dzięki temu można poświęcić o wiele więcej czasu na działania, które mają bezpośredni wpływ na powodzenia poszczególnych operacji. Ważna jest także optymalizacja i zaplanowanie konkretnej strategii dopasowanej do celów, A tym jest w stanie zająć się jedynie profesjonalny specjalista, który posiada doświadczenie konieczne w tej dziedzinie, by dobrze to wszystko wykonać na zlecenie swojego klienta.

A czym różnią się poszczególne sposoby zakupu. Na początek warto zauważyć, że rzeczywiście nie są one aż tak łatwe do ogarnięcia. Wielu klientów ma z tym problem, dlatego warto przyjrzeć się temu zagadnieniu bliżej. W systemie Programmatic rozróżnia się bowiem kilka sposobów.

Pierwszym z nich jest licytacja w czasie rzeczywistym, czyli RTB. Tutaj kupuje się reklamy dosłownie w czasie rzeczywistym na platformach, nazywanych giełdami reklam. W praktyce jest to nieco trudne. Gdy można wyświetlić stronę, Demand Side Platform wysyła zapytanie z ofertą i czeka na tego, kto zaoferuje najwyższą cenę. Zapytanie jest dokładnie analizowane, a potem odsyłane do giełdy reklam. To tutaj bierze w tym udział. Potem Supply Side Platform bierze się filtrację poszczególnych ofert i sprzedaje miejsce zwycięzcy, które oferuje najwyższą cenę. A potem pozostaje jedynie wyświetlenie reklamy w miejscu docelowym. Wszystko to zajmuje zaledwie ułamek sekundy i zajmuje mniej czasu niż samo załadowanie witryny. Z tego może korzystać każdy reklamodawca.
Jeśli chodzi o Private Marketplace, to jest on przeznaczony już dla wydawców premium. Oni oferują swoja zasoby reklamowe konkretnej grupie reklamodawców, którą uprzednio zatwierdzili. Tutaj szczególną uwagę przykuwa transparentność zakupu. Reklamodawca zawsze jest świadomy tego, gdzie konkretnie wyświetli się jego reklama. Sama licytacja znów przebiega w trybie rzeczywistym. Jednak tutaj wydawca musi zatwierdzić kupującego. Można to nazwać aukcjami zamkniętymi.

Kolejny jest Programmatic Direct. Jest to model, w którym zasoby reklamowe kupuje się bezpośrednio od wydawcy. Zanim zacznie się sama kampania kupujący i sprzedający ustalają kwestię umowy, jej warunki i ceny. Dopiero po tych ustaleniach kupujący zaczyna swoją kampanię. Tutaj nie ma żadnych licytacji, a cena jest z góry określona. Posiada jednak wysoką skuteczność kampanii, lepszy ruch, jeśli chodzi o jego jakość, większą pozycję reklamy, a do tego brandy zalety oraz wzrost zaufania do naszej marki. Dzięki temu oraz odpowiednio zaplanowanej strategii można osiągnąć naprawdę duże zyski, co dla wielu firm będzie wspaniałą wiadomością i chętnie z tego sami skorzystają.

Jest także model Preferred Deals, który jest dosyć podobny do poprzedniego, jaki został omówiony. Jednak różnica polega na tym, że choć z góry jest ustalona cena, to zasoby reklamowe nie zostają zarezerwowane dla konkretnego kupującego. Wydawca może mu je zaoferować w pierwsze kolejności, ale jeśli nie będzie zgody, to zostaną potem wystawione gdzie indziej, z wykorzystaniem poprzednich modeli.

Ogólnie, jeśli chodzi o Programmatic, to wszystko wskazuje na to, że jest to przyszłość cyfrowego marketingu, gdyż wydatki na reklamę stale rosną. Wiele marek już dzisiaj inwestuje w model programatyczny i nic dziwnego. Po co marnować czas na wszelką biurokrację, gdy można zabezpieczyć najlepsze miejsca docelowe w to w ułamek sekundy. Właśnie dlatego ludzie chętnie z tego korzystają i sami przekonują się, jak to wszystko działa.

Teraz warto jeszcze przejść do zalet Programmatic marketing, by wiedzieć, że to rzeczywiście działa i by odkryć, co konkretnie możemy tutaj jeszcze znaleźć. Niektóre rzeczy z pewnością zostały już wcześniej wspomniane, ale tutaj zostaną lepiej przedstawione i opracowane tak, by każdy dobrze zrozumiał, o co tu właściwie chodzi. W takim razie warto na to zerknąć.

Najważniejsze jest najlepsze miejsce na reklamę w całym internecie. Właśnie tak, dzięki temu systemowi można znaleźć miejsca, które nie znajdują się w ofercie Google Ads, jak choćby na popularnych platformach VOD. Poza tym są tutaj listy odbiorców nawet z ostatniej doby. Oznacza to, że narzędzie działa wciąż w trybie rzeczywistym i analizuje wszystko na bieżąco. Dzięki temu można kolejną reklamę skierować do osób, które zaledwie przed chwilą zainteresowały się daną marką. Jest tutaj także wspólny capping dla wszystkich kampanii. Można ustalić całkowity dzienny limit wyświetleń na jednego użytkownika. Dzięki temu można samemu zdecydować, na jak bardzo agresywny marketing się decydujemy. Narzędzie to daje też szerokie możliwości targetowania, dlatego jest to bardzo precyzyjny dobór, jeśli chodzi o użytkowników. Poza tym reklamy mają szeroki zasięg, dzięki czemu szybciej można trafić do swojego potencjalnego klienta. Wykorzystuje się tutaj system brand safety, dzięki czemu można mieć pewność, że nasza reklama nie wyświetli się na stronach, które mogłyby zaszkodzić wizerunkowi marki. Poza tym istnieje tutaj wiele formatów reklam, co wygląda zupełnie inaczej niż w Google Ads. Można zdecydować się na wideo czy audio.

Jeszcze niedawno sytuacja wyglądała tak, że aby zyskać powierzchnię na reklamę, trzeba było poświęcić temu mnóstwo czasu i pieniędzy, a do tego polegać na swoich kontaktach i możliwościach. Obecnie wygląda to o wiele prościej, pod warunkiem, że wie się, z czego najlepiej skorzystać i co przyniesie najlepsze owoce. W takim razie na pewno każdy przedsiębiorca powinien lepiej poznać to narzędzie oraz wszelkie jego możliwości, dzięki którym może osiągnąć jeszcze lepsze wyniki i to już dzisiaj. Przekona się sam, jak wiele daje właśnie tego typu rozwiązanie właśnie.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie, pozycjonowanie, SEO i całą strategię internet marketing. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)