Kontrola Jakości

Prawo reklamy
Prawo reklamy
3 marca, 2022
Pytania sprzedażowe
Pytania sprzedażowe
4 marca, 2022
Kontrola Jakości
Kontrola Jakości

Kontrola jakości – Procesy i metody kontroli jakości

Dla zapewnienia wysokiego poziomu sprzedaży i obsługi swoich odbiorców, firmy i przedsiębiorstwa produkcyjne powinny szybko reagować na zmiany, które zachodzą na rynkach zbytu oraz surowców. Przyczynia się do nich stale rosnąca konkurencja, rosnące wymagania konsumentów, a także dążenie do obniżenia kosztów produkcji. Wielkość popytu na wysokiej jakości produkty, których produkcja nie generuje wysokich kosztów, wymaga od przedsiębiorców inwestycji w skuteczną, niezawodną i szybką kontrolę jakości. Dowiedz się, czym charakteryzuje się kontrola jakości i dlaczego jest ona tak ważna.

Jak poprawic dostarczalnosc wiadomosci e mail

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM Go SKASUJEMY

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam…

(sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu)

Na czym polega kontrola jakości?

W procesie kontroli jakości stosuje się procedury działań, które mają na celu weryfikację surowców lub materiałów potrzebnych do produkcji, dokumentacji technicznej produktów, a także umiejętności i uprawnień zatrudnionych pracowników. Osoby wyznaczone do tych zadań, kontrolują przede wszystkim atesty materiałów używanych w produkcji oraz jakość produktu końcowego pod względem wykonania zgodnie z projektem lub opisem technicznym.

Na koniec procesu kontroli sporządzany jest raport, który następnie jest przedkładany osobom uprawnionym do jego akceptacji. Po jego zatwierdzeniu tworzona jest dokumentacja wyrobu, która zawiera wszelkie certyfikaty, zaświadczenia oraz charakterystyki techniczne. Procedury używane do kontroli jakości są uzależnione od rodzaju wytwarzanego produktu oraz zasobów czy surowców potrzebnych do jego produkcji.

W przypadku kontroli jakości konkretnego wyrobu materialnego ocenie podlega jej poziom i zgodność z dokumentacją techniczną. Dobrą praktyką jest badanie satysfakcji klienta, który stał się posiadaczem i użytkownikiem produktu lub skorzystał z usług przedsiębiorstwa. W przypadku produkcji seryjnej lub świadczenia usługi powtarzalnej bardzo pomocne są metody statystyczne. Wybór charakteru metody jest uzależniony od liczby badanych próbek i częstotliwości ich pobierania. Stosuje się statystyczną kontrolę odbiorczą lub statystyczną kontrolę procesu. Przeciwną metodą do kontroli statystycznej jest kontrola stuprocentowa, ale jest bardzo czasochłonna.

Rodzaje kontroli jakości ze względu na sposób ich przeprowadzenia

Charakter i rodzaj badania kontroli jakości jest uzależniony od produktu końcowego. W przypadku wyrobów gotowych takich jak między innymi sprzęt, materiały i przedmioty codziennego użytku, stosuje się ocenę bierną. Ten rodzaj kontroli ułatwia zdecydowanie eliminację wadliwych produktów. Kolejnym rodzajem jest kontrola czynna, a dotyczy ona samego procesu produkcji i wytwarzania. Dzięki jej zastosowaniu możliwa jest szybka i skuteczna eliminacja błędów produkcyjnych, a także ich przyczyn.

Kolejnym rodzajem metody produkcji oceny jest kontrola całkowita. Jest bardzo kosztowna, ale zapewnia wysoką skuteczność i pewność. Kontroli jakości podlegają w tym przypadku wszystkie wytworzone produkty. Jej przeciwieństwem jest kontrola częściowa, zwana także wyrywkową. Dzięki zastosowaniu specjalnego losowego algorytmu sprawdza się tylko określoną ilość produktów. Często jest określana mianem statystycznej kontroli jakości. Można przyjąć, iż metoda wyrywkowa jest wariantem kontroli wyrywkowej. Stosuje się tutaj także rachunek prawdopodobieństwa. Zobacz kontrola jakości na naszym portalu partnerskim.

Jakie korzyści daje stosowanie kontroli jakości?

Kontrola jakości przyczynia się do wzrostu świadomości pracowników, pod względem wpływu ich działań i zaangażowania w proces produkcji. Jest to bardzo ważne w aspekcie osiągnięcia wysokiej jakości końcowego produktu. Dokładne badanie jakości na każdym etapie produkcji przyczynia się do ostatecznego zadowolenia klientów. Produkty dobrej jakości są polecane innym osobom. Pilnowanie i badanie procesu produkcji przyczynia się także do wymiernego obniżenia kosztów wytworzenia produktu. Zauważalne są mniejsze ilości zmarnowanego surowca lub materiału, a także mniejsza liczba reklamacji i defektów dotyczących produktów będących już w sprzedaży.

Kontrola Jakości
Kontrola Jakości

Kontrola jakości zapewnia także lepsze i pełniejsze wykorzystanie posiadanych zasobów ludzkich, surowcowych lub sprzętowych. Minimalizuje się dzięki temu nieefektywność w pracy oraz zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie korzystania z outsourcingu. Kolejną korzyścią płynącą z kontroli jest możliwość ulepszenia technik i metod produkcyjnych. Dzięki temu zmniejsza się ilość produktów próbnych i prototypów potrzebnych przed wypuszczeniem końcowego produktu na rynek. Wysoka jakość produktu wpływa także bezpośrednio na zdobycie zaufania klienta. Powszechnie wiadomo, że nie ma lepszej reklamy, niż zadowolony klient.

Sprawdzanie i kontrola jakości wpływa też na lepsze oszacowanie i przewidywalność kosztów produkcji. Szczególnie ważna jest tutaj standaryzacja procesów produkcji. Zapewnia ona także wyższy poziom bezpieczeństwa wytwarzania i zmniejszenie liczby partii produktów niezgodnych ze specyfikacją. Kontrola jakości jest bardzo ważną częścią działalności każdego przedsiębiorstwa lub każdej firmy, dzięki której można planować ekspansję oraz rozszerzenie działalności i sprzedaży, zarówno w kraju, jak i za granicami.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)