Analiza sentymentu – czym jest ta sztuczna inteligencja?

Slogan reklamowy -czym jest i czemu warto go mieć?
10 lipca, 2022
Amazon advertising -kampanie reklamowe na amazonie
10 lipca, 2022
Analiza sentymentu

Czy jest analiza sentymentu?

W nowoczesnym marketingu wykorzystuje się złożone narzędzia analityczne, które pozwalają jak najlepiej dostosować produkty i usługi do potrzeb odbiorców.

Eliminuje się wówczas działania zbędne podczas kampanii, czyli takie, które pochłaniają zbyt wiele środków i czasu, a nie gwarantują należytych efektów.

Ponieważ konkurencja na rynku jest ogromna coraz częściej celuje się w reklamy, które naprawdę będą się opłacać.

Lepiej przeprowadzić badanie mające na celu ocenę skuteczności i zasadności poszczególnych środków niż inwestować w nie w ciemno.

Właśnie dlatego przeprowadza się tzw. analizę sentymentu.

Odnosi się ona zasadniczo do tekstów mówionych bądź pisanych, lecz teoretycznie można ją zastosować do zróżnicowanych treści.

agencja seo social media reklama google ads facebook marketing
Sprawdź naszą ofertę

Co to jest sentyment

W pierwszej kolejności warto wyjaśnić, czym w ogóle jest sentyment.

Zazwyczaj tego określenia używa się w odniesieniu do tego, co było i minęło, lecz wspomina się to z sentymentem.

Z pojęciem tym wiążą się zatem pozytywne konotacje.

Sentyment rozumiany marketingowo to wywoływanie u odbiorców określonych stanów emocjonalnych.

Sentymentalne będą zatem treści budzące radość, wzruszenie, zadowolenie, etc. Coś, do czego klienci mają sentyment bardzo często staje się przedmiotem ich pożądania, który koniecznie chcą mieć w swoim otoczeniu. Właśnie dlatego analiza sentymentu może okazać się kluczowa w dopasowaniu konkretnych produktów i usług do określonego targetu.

Jak poprawic dostarczalnosc wiadomosci e mail

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM Go SKASUJEMY

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam…

(sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu)

Na czym polega i z czym się wiąże analiza sentymentu?

Treści nacechowane emocjonalnie, oprócz wywoływania pewnych stanów u odbiorców, mogą także wskazywać samopoczucie samego autora wypowiedzi.

Istnieje spore prawdopodobieństwo, iż duża część odbiorców będzie się z jego odczuciami utożsamiać.

Czasem właśnie o to będzie chodziło, by autor wypowiedzi wzbudził czyjeś zainteresowanie, podziw, szacunek, a nawet współczucie.

Dzięki zastosowaniu takich technik można kształtować ludzkie opinie na temat innego człowieka, danego zjawiska czy produktu.

Metody stosowane w analizie sentymentu

O metodach stosowanych w ramach analizy sentymentu pisali mi.in. H. Korashy, A. Hassan oraz W. Medhat. Wyróżnia się tu dwie główne metody, czyli metodę statystyczną oraz metodę słownikową.

Metoda statystyczna

Ta pierwsza ma za zadanie opisywać dany tekst lub jego fragment za pomocą kryteriów ilościowych.

Metoda statystyczna liczy ilość powtórzeń, zastosowanych cytatów, elementów składniowych czy interpunkcyjnych. Techniczna analiza tekstu pozwala stwierdzić, jakie zabiegi językowe są przyjmowane z największym entuzjazmem.

Komponuje się tu tzw. drzewa decyzyjne, które pozwalają wybrać rozgałęziające się fragmenty i tak budować wypowiedzi, by użyć jak najwięcej słów naznaczonych emocjonalnie. Wykorzystuje się także technikę sieci neuronowych. Nawet elementy, które teoretycznie nie są częściami tekstów, jak chociażby popularne emotikony także mają ogromne znaczenie.

Metoda słownikowa

Druga z metod opiera się z kolei na kategoriach jakościowych.

Metoda słownikowa z kolei skupia się przede wszystkim na występowaniu słów i wyrażeń kluczowych, czyli takich, które mają największą wartość semantyczną i nie są tylko pustymi hasłami sztucznie pompującymi wypowiedzi, lecz mają do spełnienia konkretne zadania.

Bada się tutaj również logiczne założenia tekstu i połączenia leksykalne. Można np. sprawdzać teksty pod kątem występowania zróżnicowanych synonimów.

Rozkładanie tekstu na czynniki pierwsze odbywa się w sposób automatyczny dzięki praktycznym i funkcjonalnym algorytmom. Za ich pomocą można szybko i łatwo sprawdzić wartość sentymentalną każdej wypowiedzi zarówno krótszej, jak i nieco dłuższej.

Wartość sentymentalna

Wypowiedzi mogą mieć pozytywną bądź pejoratywną wartość sentymentalną.

Z punktu widzenia kampanii reklamowych i marketingu oczywiście cenione są takie wypowiedzi, które budzą pozytywne odczucia. Treści można dowolnie kształtować dzięki analizie sentymentu, czyli to, co teoretycznie wypadło negatywnie, można sformułować inaczej, aby treści budziły pozytywne odczucia i skojarzenia u odbiorców.

Od 2003 powstają interaktywne słowniki do analizy sentymentu.

Do najpopularniejszych z nich należą: SentiWordNet, MPQA Subjectivy Lexicon czy Bing Liu’s Opinion Lexicon.

Słowniki są nieustannie aktualizowane i dodawane są nowe użyteczne funkcje, by analiza sentymentu była jeszcze prostsza i pełniejsza.

Eliminuje się ewentualne błędy algorytmów i usprawnia działanie systemów. Współczesne słowniki potrafią już nawet określić konkretnie, jakie uczucie lub emocję wzbudzi dany tekst. To precyzyjne narzędzia analityczne, które przydają się w różnych branżach, nie tylko reklamowych.

Analiza sentymentu służąca do badania opinii konsumenckich określa przede wszystkim, jakie są potrzeby odbiorców, co wzbudza w nich radość, poczucie bezpieczeństwa, zadowolenie bądź ekscytację.

Analiza treści pod kątem emocjonalnych reakcji konsumentów pozwala na stwarzanie spersonalizowanych ofert reklamowych, czyli dopasowanych do preferencji konkretnych ludzi.

W ten sposób oszczędza się czas i pieniądze. Reklamy tego typu są też zdecydowanie bardziej skuteczne, gdyż zdecydowanie kończą się zakupem produktu lub usługi. Inteligentne kampanie reklamowe polegają bowiem nie na tym, by wrzucić produkt na rynek i czekać na reakcje osób zainteresowanych, lecz podać produkt tym, którzy faktycznie mogą być nim zainteresowani.

Zacznij współpracę z partnerem godnym zaufania!

Marketing w internecie, reklama i rozwijanie firm to nasza pasja i chleb powszedni. Na bieżąco jesteśmy zawsze z najnowszymi trendami, po to aby dawać Tobie to co najlepiej działa. Konkretny wynik, bez przepalania budżetu. Dla każdego zadania posiadamy wyszkolonych specjalistów, którzy dowiozą obiecane wyniki.

Skontaktuj się z nami:

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy
Nasza oferta: pozycjonowanie, seo, reklama google ads, facebook, szeroko pojęty marketing internetowy
pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy

A jak jest u Ciebie?

Przy okazji, daj znać co sądzisz o dzisiejszym wpisie pt. Analiza sentymentu – czym jest ta sztuczna inteligencja?

Napisz w komentarzu.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)