Webinar online i webinarium. Transmisja, szkolenie online i prezentacja

wix
Wix kreator stron wix.com wady i zalety (witryna i sklep internetowy)
22 sierpnia, 2021
VPN
Serwer VPN, wirtualna sieć prywatna. Jaki wybrać darmowy czy płatny? Twoja prywatność w internecie
22 sierpnia, 2021
Jak zrobić webinar
Jak zrobić webinar

Jak zorganizować webinar?

Webinar to lekcja zorganizowana przy wykorzystaniu technologii webcast. W ten sposób mogą być też prowadzone prezentacje, seminaria oraz szkolenia, ponieważ jest to analog klasycznego seminarium.

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Co to jest webinar

Co to jest webinar?

Webinar umożliwia prowadzenie takich spotkań przez internet i na odległość. Mimo dużej popularności nadal nie wszyscy znają pojęcie webinar co to jest i jak można wykorzystać w praktyce, przedstawimy w tym artykule. Interaktywność to podstawowa cecha webinarów i polega na dyskusji w czasie rzeczywistym, podczas której następuje wysyłanie i odbieranie informacji.

Obecna technologia w pełni pozwala coś takiego zorganizować. Wystarczy stabilne połączenie z internetem oraz kamerka, którą można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Do dyspozycji uczestników takiego spotkania jest również wirtualna tablica, na której prowadzący zapisuje ważne informacje, które powinny zostać odnotowane.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że seminaria online są atrakcyjne nie tylko dla uczestników, ale również dla prowadzących. Są przede wszystkim wygodne, ponieważ nie trzeba nawet wychodzić z domu. Takie spotkania online cieszą się coraz większą popularnością. Takie rozwiązanie sprawia, że konferencje i spotkania mogą być prowadzone jeszcze bardziej efektywnie. Uczestniczyć w webinarze można dosłownie z każdego miejsca na ziemi.

Nie trzeba siedzieć przy biurku, ponieważ wystarczy tylko łącze internetowe. Nie ma żadnego znaczenia, czy jesteś na urlopie, czy w służbowej delegacji.

Kwestie organizacyjne

Odpadają zmartwienia dotyczące kwestii organizacyjnych, takich jak na przykład wynajęcie sali lub dojazd na miejsce spotkania. Żeby zaplanować konferencję wystarczy tylko kilka kliknięć, dlatego wszystko jest bardzo wygodne i funkcjonalne. Prowadzenie webinaru nie wymaga instalowania dodatkowego oprogramowania oraz sprzętu. Żeby rozpocząć konferencję online, trzeba mieć komputer z internetem, głośniki lub słuchawki, kartę dźwiękową oraz mikrofon.

Mikrofon może być wbudowany w słuchawkach, ale jeśli poważnie zajmujesz się prowadzeniem webinarów to warto zadbać o jakość i kupić dobrej jakości mikrofon dynamiczny lub pojemnościowy. Nie są to duże koszty, a z pewnością wpłynie to pozytywnie na jakość dźwięku i zadowolenie uczestników spotkania. Dobra wiadomość jest taka, że większość obecnie produkowanych komputerów stacjonarnych i laptopów ma wszystko co potrzebne do prowadzenia webinarów.

Warto też dodać, że nie jest potrzebna profesjonalna, techniczna wiedza. Nawet początkujące osoby powinny sobie bez większych problemów z tym poradzić.

Aspekty techniczne spotkania online

W internecie można znaleźć masę poradników, które doradzają jaką kamerę najlepiej wybrać. Webinar różni się od wideokonferencji tym, że jest prowadzony przez 1 – 3 speakerów, którzy prowadzą spotkanie. Reszta osób widzi i słyszy prowadzących, ale sama nie uczestniczy w prezentacji. Możliwe jest jednak wysłanie wiadomości lub pytania na czacie do prezentera.

Zwykła wideokonferencja polega na tym, że każda osoba siedzi z włączonym mikrofonem oraz kamerą i uczestniczy w dyskusji. Webinar to krótko mówiąc forma szkolenia internetowego, która odbywa się w rzeczywistym czasie. Korzysta się przy tym ze specjalnie przygotowanej platformy. Wiedza jest przekazywana przy pomocy dźwięku oraz wideo. Często przedstawiana jest też prezentacja multimedialna. Można bardzo łatwo wejść w interakcję i zadać nurtujące nas pytanie prowadzącemu.

Długi cykl życia wyróżnia webinar na tle innych form contentu. Spotkania zazwyczaj trwają około godziny, ponieważ jest to maksymalny czas, przez który można utrzymać pełne skupienie. Później potrzebna jest już przerwa, ponieważ mózg nie działa na takich obrotach jak wcześniej. Warto zwrócić uwagę na fakt, że zainteresowanie takim wydarzeniem pojawia się już dużo wcześniej, a także utrzymuje się też po zakończeniu spotkania.

Rodzaje webinarów

Webinar może być darmowy lub płatny. Oczywiście zdecydowana większość jest darmowa, ale dla najbardziej zainteresowanych odbiorców przygotowywane są webinary płatne, które szczegółowo poruszają dane zagadnienie. Darmowy webinar pozwala dotrzeć do większej ilości osób, dzięki czemu zwiększa się szansa, że ktoś będzie zainteresowany twoim produktem lub usługą.

Warto też wiedzieć jakie korzyści może przynieść organizacja webinaru dla biznesu. Wiele osób z powodzeniem wykorzystuje taką formę przekazywania wiedzy, mimo że wymaga większego zaangażowania. Webinar jest to bardzo przystępna i popularna forma edukacji. W krótkim czasie można otrzymać bardzo dużo merytorycznej oraz wartościowej wiedzy. Jednocześnie jest to świetne rozwiązanie dla ludzi, którzy mieszkają poza miastem, ponieważ nie muszą dojeżdżać na spotkania.

Mogą brać udział w webinarze w swoim domu, a jedyne co potrzebują to komputer i połączenie z internetem. Nie powinno zatem nikogo dziwić, że taka forma przekazywania wiedzy cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Zdobywanie wiedzy w domowym zaciszu jest już swojego rodzaju trendem, skutecznie wykorzystywanym przez ludzi na całym świecie.

Webinar to nie tylko kreatywna, ale również merytoryczna forma treści. Zdecydowanie łatwiej jest w ten sposób sporządzać notatki i zapamiętywać informacje.

Zalety webinaru

Dobra informacja jest taka, że zdecydowana większość webinarów jest nagrywana, dzięki czemu można je później wiele razy odtwarzać. Takie rozwiązanie sprawia, że każda informacja może zostać szczegółowo zapamiętana i rozebrana na części pierwsze. Webinar będzie świetnym lead magnetem, jeżeli zależy ci na powiększeniu bazy odbiorców na liście mailingowej.

Zapis do twojego newslettera może być jednym z warunków uczestnictwa w takim szkoleniu online. Takie działanie sprawi, że twoja baza szybko wypełni się osobami, które faktycznie będą zainteresowane prezentowanymi treściami.

W przyszłości ci sami ludzie mogą stać się klientami, dlatego warto skorzystać z takiej opcji i wykonać odpowiednie ruchy. Dosyć popularną praktyką jest dostęp do webinaru w zamian za zapis do newslettera. Wiele znanych marek wykorzystuje taką możliwość i na stronach głównych zamieszcza prosty formularz zapisu.

Webinar umożliwia też zdobycie klientów i realne podniesienie sprzedaży. Podczas szkolenia online można zaproponować rozwiązania i pokazać jak oferowany produkt może pomóc na dane problemy. Przedstawienie tego w ciekawy sposób może sprawić, że kilka uczestników webinaru będzie zainteresowanych ofertą. Najlepiej testować różne rozwiązania, ponieważ coś co zadziałało raz, niekoniecznie musi zadziałać ponownie.

Jak zorganizować webinar?

Dobrym pomysłem jest też obserwacja znanych firm i naśladowanie ich ruchów. Na samym początku możesz nie mieć jeszcze dużego doświadczenia, dlatego prowadzenie webinarów może sprawiać pewne trudności.

Oglądanie najlepszych i tego jak to robią pozwala nabyć cenne doświadczenie. Organizacja webinaru jest kluczowa, ponieważ uczestnicy muszą cię zapamiętać jako eksperta, który doskonale zna się na rzeczach, o których cały czas mówi.

Jest to świetna okazja, żeby pokazać im, że mają do czynienia z prawdziwym specjalistą. W tym celu należy przeprowadzić spotkanie na najwyższym poziomie. Koniecznie trzeba zadbać o szczegóły, takie jak jakość dźwięku, dobre wygłuszenie oraz plan wypowiedzi. Ważne jest odpowiednie przygotowanie do prezentacji, ponieważ trzeba się liczyć z tym, że uczestnicy będą mogli zadawać pytania.

Uczestnicy oczekują merytorycznego przekazania wiedzy, dlatego należy zadbać o profesjonalizm. W ten sposób można zbudować silną markę i zbudować zaufanie oraz wiarygodność. To właśnie tworzenie więzi z klientami jest bardzo istotnym aspektem w biznesie. Ważne, żeby współpraca była długofalowa, ponieważ wtedy wzrasta szansa, że te same osoby skorzystają również z twoich usług lub produktów w przyszłości.

Webinarium marketing

Przebieg spotkania online

Dużym ułatwieniem jest to, że spotkanie odbywa się w rzeczywistym czasie, co umożliwia interakcję między uczestnikami oraz prowadzącymi. Warto zauważyć, że odbiorcy mogą zadawać organizatorom pytania za pomocą mikrofonu lub czatu. Jeżeli będziesz odpowiadać na pytania uczestników to pokażesz, że zależy ci na zrozumieniu twojego przekazu.

Świadomość czym jest webinar nie pozwala jeszcze zorganizować ciekawego spotkania, które przyciągnie tłumy. Podstawą jest dobry plan spotkania, które zaplanowane będzie tak, żeby odbiorcy się nie nudzili. Po określeniu celu biznesowego trzeba też sprecyzować tematykę spotkania. Najlepiej ją jak najbardziej zawęzić, ponieważ w ten sposób można przyciągnąć osoby, które będą faktycznie zainteresowane danym zagadnieniem.

Webinar umożliwia przedstawienie innego spojrzenia na pewien problem. Warto zwrócić uwagę także na popularne tematy, które zostały już poruszone przez innych. Zawsze można to zrobić w odmienny sposób i przedstawić swój punkt widzenia. Należy też koniecznie pamiętać o przygotowaniu agendy spotkania, ponieważ pozwoli to uniknąć chaosu podczas prezentacji. Lepiej już wcześniej się zastanowić jak będzie wyglądało szkolenie i dokładnie zaplanować jego przebieg.

Przekaz informacji

Działając w ten sposób będziesz pewien, że przekażesz odbiorcom wszystkie istotne informacje. Do realizacji webinaru można wykorzystać specjalne płatne platformy, ale równie dobre są bezpłatne narzędzia, które można znaleźć w internecie.

Każda platforma umożliwia dostęp do funkcji podstawowych, którymi są: przesyłanie plików, transmisja wideo i dźwięku oraz wyświetlanie prezentacji. Przydatna jest także opcja udostępniania ekranu, ponieważ prowadzący spotkanie może w ten sposób lepiej przekazać informacje uczestnikom. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że nawet najbardziej wartościowy webinar nie przyciągnie wielu osób, jeżeli nie będzie odpowiednio wypromowany.

Dlatego w pierwszej kolejności trzeba zadbać o promocję, żeby ludzie mogli w ogóle usłyszeć o planowanym spotkaniu. W tym celu można umieścić informację o webinarze na swojej stronie internetowej oraz zorganizować wydarzenie na Facebooku. Informowanie o webinarze w social mediach jest kluczowe, ponieważ to z tych kanałów korzysta najwięcej osób. Dobrym rozwiązaniem jest również płatna kampania w social media oraz stworzenie artykułu na blogu o przedstawianym temacie.

Czy webinarium to szkolenie online? Czym różni się od wideokonferencji

Po przeczytaniu tego wpisu chyba wiesz jak wygląda seminarium internetowe i kursy online. Na powyższe pytania potrafisz już odpowiedzieć.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie, pozycjonowanie, SEO i całą strategię internet marketing. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)