Mowa ciała w biznesie. Komunikacja niewerbalna i język odczytywania sygnałów

Nokia
Jak Nokia Stała Się Tytanem, A Później Upadła (historia)
9 listopada, 2021
Techniki manipulacji
Techniki manipulacji, jak manipulować ludźmi (metody wywierania wpływu)
11 listopada, 2021
Mowa ciała

Język ciała to cicha orkiestra, ponieważ ludzie nieustannie dają wskazówki na temat tego, co myślą i czują. Komunikaty niewerbalne, w tym ruchy ciała, mimika, ton i głośność głosu oraz inne sygnały, są zbiorczo nazywane mową ciała.

Mowa ciała

Mikroekspresje (krótkie pokazy emocji na twarzy), gesty rąk i postawa są rejestrowane w ludzkim mózgu niemal natychmiast — nawet jeśli osoba nie jest świadoma, że coś dostrzegła. Z tego powodu mowa ciała może silnie ubarwiać sposób postrzegania jednostki i interpretować motywację, nastrój i otwartość innych. Mirroring, po polsku dosłownie możemy tłumaczyć jako Odbicie lustrzane jest naturalne; Już w okresie niemowlęcym noworodek porusza swoim ciałem w rytm głosu, który słyszy.

Jak poprawic dostarczalnosc wiadomosci e mail

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM Go SKASUJEMY

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam…

(sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu)

REKLAMA

Koniecznie zobacz NAJLEPSZE szkolenie z Facebooka na rynku

szkolenie facebook

Link do kursu: szkolenie Facebook Ads

Jak czytać ludzi

Język ciała jest istotną formą komunikacji, ale większość z nich dzieje się poniżej poziomu świadomości. Kiedy na przykład czekasz na randkę w ciemno, możesz nerwowo stukać stopą, nawet nie zdając sobie sprawy, że to robisz. Podobnie, kiedy pojawiasz się na randce, możesz nie dostrzegać świadomie, że druga osoba wydaje się zamknięta, ale twój nieświadomy umysł może odebrać takie sygnały jak skrzyżowane ramiona lub odwrócić wzrok. Na szczęście przy wiedzy i odrobinie praktyki możliwe jest sprawowanie pewnej kontroli nad własną mową ciała i nabycie umiejętności czytania innych.

Jak mogę nauczyć się czytać mowę ciała?

Twarz jest pierwszym miejscem, w którym należy spojrzeć, łuki brwiowe mogą wskazywać na pewnego rodzaju zaproszenie, a uśmiech jest kolejną oznaką, że osoba cię wita. A czy osoba stoi lub siedzi blisko Ciebie? Jeśli tak, to jest zainteresowanie.

Jak możesz stwierdzić, czy ktoś ci się podoba?

Jeśli dana osoba wielokrotnie dotyka twojego ramienia, kładzie dłoń na twoim ramieniu lub uderza cię łokciami, osoba ta automatycznie się do Ciebie przyciąga.Osoby zainteresowane sobą bardziej się uśmiechają, a ich usta mogą być nawet lekko otwarte. Inną wskazówką jest nawiązanie kontaktu wzrokowego. Osoba, która skłania się ku tobie lub odzwierciedla twoją mowę ciała, również wykazuje zainteresowanie.

Mowa ciała
Mowa ciała

Co to jest mirroring?

Powszechną formą mowy ciała jest odzwierciedlanie gestów i manier innej osoby; mirroring obejmuje również naśladowanie wzorców mowy innej osoby, a nawet postaw. Jest to metoda budowania relacji z innymi. Uczymy się poprzez naśladowanie innych i jest to najczęściej działanie nieświadome.

Czy w perswazji używa się mirroringu?

Kiedy chcesz przekonać osobę lub wpłynąć na nią, tworzenie raportu/mirroring może być skutecznym sposobem na budowanie relacji. Sprzedawcy, którzy używają tego w kontaktach z potencjalnymi klientami, zwracają na nich szczególną uwagę i słuchają, obserwują, naśladują z pozytywnymi wynikami.

Czy raport jest oznaką przyciągania?

Ludzie, którzy się przyciągają, rzeczywiście kopiują nawzajem swoje ruchy i zachowanie. W rzeczywistości wiele zwierząt również się odzwierciedla. Dlatego koty krążą wokół siebie, a szympansy wpatrują się w siebie przed stosunkiem.

Co mówi pochylona głowa?

Jeśli przechylasz głowę, patrząc na dziecko, dziecko się rozluźnia. Dlaczego? To samo dotyczy zakochanych par, przechylanie głowy eksponuje szyję, a być może pokazuje bezbronność. Osoba z pochyloną głową jest postrzegana jako bardziej zainteresowana, uważna, opiekuńcza i mająca mniej stresu.

Jak twoje oczy wyrażają to, jak się czujesz?

Blokowanie oczu lub zakrywanie oczu wyraża emocje, takie jak frustracja i zmartwienie. A czasami powieki zamykają się, by pokazać determinację, czasami powieki trzepoczą, by pokazać, że schrzaniłeś i czujesz się zakłopotany.

Co oznacza dotykanie szyi?

Kiedy jesteś zestresowany, dotykanie lub głaskanie szyi sygnalizuje zachowanie uspokajające. Wszyscy pocieramy szyje z tyłu, po bokach, a także pod brodą. Obszar pod brodą ma zakończenia nerwowe, a głaskanie go obniża tętno i uspokaja.

Co oznaczają różne gesty rąk?

Ręce wiele mówią o osobie. Kiedy czujesz się pewnie, przestrzeń między palcami rośnie, ale ta przestrzeń zmniejsza się, gdy czujesz się niepewnie. I podczas gdy pocieranie rąk oznacza stres, splatanie palców oznacza, że ​​osoba czuje się pewnie.

Co jest przekazywane z lekkim dotykiem?

W wielu kulturach lekkie dotknięcie ramienia wyraża harmonię i zaufanie. W jednym z badań ludzie z Wielkiej Brytanii, USA, Francji i Portoryko byli obserwowani podczas siedzenia w kawiarni. Brytyjczycy i Amerykanie prawie się nie zetknęli, a Francuzi i Portorykańczycy swobodnie nawzajem się dotykali.

Co oznacza skrzyżowanie nogi w pozycji stojącej?

Aby inni czuli się komfortowo podczas stania, skrzyżowanie nóg pokaże, że interesujesz się tym, co druga osoba ma do powiedzenia. Oznacza to również: „Nie spiesz się”. Stojąc i trzymając skrzyżowane nogi pomaga Ci powiedzieć, że czujesz się komfortowo z drugą osobą.

Jak wyrażasz, że czujesz się neutralny wobec czegoś?

Niespokojne ręce oznaczają niepokój, a nawet nudę, a trzymanie ramion w powietrzu może komunikować arogancję. Skrzyżowanie rąk i nóg jest bez wątpienia pozycją zamkniętą. Natomiast siedzenie z otwartymi ramionami zaprasza drugą osobę do interakcji. Jeśli siedzisz i chcesz wyglądać neutralnie, najlepiej trzymać ręce na kolanach.

Jaki jest właściwy sposób podania ręki?

Podczas nawiązywania kontaktu wzrokowego mocno uściskuj dłonie, ale nie ściskaj ręki tej osoby za bardzo— Twoim celem jest sprawienie, by ktoś poczuł się komfortowo, a nie dominację. Ważne jest, aby być wrażliwym na normy kulturowe: jeśli otrzymasz słaby uścisk dłoni, może się zdarzyć, że dana osoba pochodzi ze środowiska, w którym delikatny uścisk dłoni jest normą.

Jakie błędy popełniamy czytając mowę ciała?

Większość ludzi uważa, że ​​skrzyżowane ręce są oznaką agresji lub odmowy współpracy. W rzeczywistości skrzyżowane ręce mogą sygnalizować wiele innych rzeczy, w tym niepokój, powściągliwość, a nawet zainteresowanie, jeśli osoba krzyżująca ramiona odzwierciedla kogoś, kto robi to samo.

Czy wszystkie zachowania niewerbalne służą celowi?

W przeważającej części tak. Wszystkie naczelne wykazują zachowania, w tym reakcję zamrożenia i różne zachowania samouspokajające, takie jak dotykanie szyi lub kręcenie włosów u ludzi. Wiemy, że wiele zachowań niewerbalnych jest wrodzonych, ponieważ angażują się w nie nawet niewidome dzieci. Jednak niektóre zachowania są tajemnicą.

Co przekazują ramiona?

U mężczyzn szerokie ramiona i wąskie biodra kojarzą się z siłą i witalnością; znajduje to odzwierciedlenie we wszystkim, od greckich posągów po wyściełane ramiona w męskich marynarkach. Sposób, w jaki ktoś trzyma się za ramiona, wyraża dominację i względny status w hierarchii.

Jak rozpoznać, czy ktoś jest głęboko zaniepokojony?

Zamarznięcie w miejscu, kołysanie się do tyłu, a także wykrzywianie się i kulenie do tzw. pozycji płodowej są znane jako „zachowania zastrzeżone”, ponieważ są używane tylko wtedy, gdy dana osoba doświadcza skrajnego stresu. Sama mimika może sygnalizować ten stan, na przykład ściąganie lub ssanie ust, często obserwowane, gdy dana osoba jest zdenerwowana lub skruszona.

Dlaczego nie mogę ukryć tego, jak się czuję?

Jako zwierzęta społeczne wyewoluowaliśmy, aby okazywać emocje, myśli i intencje, z których wszystkie są przetwarzane przez układ limbiczny mózgu. Ponieważ te reakcje poprzedzają, a czasem nawet przeważają świadome rozważania, mowa ciała jest w stanie jednoznacznie ujawnić, jak się czuje dana osoba – ale tylko wtedy, gdy inna osoba jest wyszkolona w tym, co te gesty wskazują.

Alan i Barbara Pease, komunikacja niewerbalna a postawa ciała (książka)

Klasyk który napisali Allan Pease i Barbara Pease jest wciąż aktualny. Ważne aby zwracać uwagę na to jak rozmówca się zachowuje. nie jest to łatwe aby na żywo wyłapywać całe grupy gestów i elementy niewerbalnej komunikacji ale po teeningu z ekspertami w dziedzinie masz szansę.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)