Reciprocal link
Reciprocal link w seo (pomaga czy szkodzi?)
28 kwietnia, 2022
Broken links wpływ na SEO (niedziałające linki)
28 kwietnia, 2022

Marketing sensoryczny -jak wpływać na zmysły [badania marketing zmysłów]

Marketing sensoryczny
Marketing sensoryczny

Marketing sensoryczny -jak wpływać na zmysły [badania marketing zmysłów]

Marketing sensoryczny definicja:

Marketing sensoryczny inaczej marketing zmysłów, jest doskonałym narzędziem dla tych osób, które chcą znacząco zwiększyć sprzedaż. Niniejszy artykuł to dobry wybór dla tych firm, które chcą dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest marketing sensoryczny, jakie ma największe atuty i kto powinien z niego skorzystać w pierwszej kolejności.

agencja seo social media reklama google ads facebook marketing

Co warto wiedzieć o marketingu zmysłów?

Marketing sensoryczny najprościej rzecz mówiąc to forma promowania różnorodnych produktów i usług, które wywołują pozytywne emocje, generują dobre doświadczenia i wpływają na podświadomość potencjalnych klientów.

Marketing sensoryczny bardzo często nazywany jest marketingiem pięciu zmysłów. Wynika to oczywiście z tego, że angażuje on zmysł słuchu, wzroku, smaku, węchu i dotyku. Z dobrodziejstwa marketingu sensorycznego powinny skorzystać przede wszystkim te firmy, które chcą swoim klientom zapewnić niezapomniane doświadczenia.

darmowy newsletter marketingowy i SEO SEM Reklamy PPC

🥇POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM PRZECZYTA GO KONKURENCJA

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży.💸💸💸

🔐 Twoje dane są bezpieczne.🔐 (sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu).

Na czym polega marketing Multisensoryczny?

Marketing multisensoryczny oddziałuje na wszystkie zmysły klientów. Działania multi sensoryczne mają za zadanie kreować spersonalizowany dialog z konsumentem. Wszystkie działania powinny być interaktywne i wykorzystywać wielowymiarowość w komunikacji.

Jakie są główne zadania marketingu sensorycznego?

Jednym z najważniejszych celów marketingu sensorycznego jest oczywiście zwiększenie świadomości marki. W dzisiejszych czasach jest bardzo duża konkurencja nawet w niszowych branżach, dlatego też aby odnieść sukces koniecznie trzeba wyróżnić oferowane towary i usługi.

Bez pozytywnego wizerunku marki bardzo trudno będzie odnieść sukces. Marketing sensoryczny jest dobrym rozwiązaniem nie tylko dla tych firm, które chcą pozyskać nowych klientów, ale również dla tych firm, które chcą utrzymać dotychczasowych klientów i znacząco zwiększyć ich przywiązanie do marki.

Umiejętnie wdrożony marketing sensoryczny wywołuje decyzje zakupowe, a co najważniejsze wpływa na ich powtarzalność.

Co to są zmysły i jak działają w marketingu?

Zmysły człowieka to zdolność do tego abyśmy odbierali rozmaite bodźce za pośrednictwem odpowiednich receptorów, które połączone są drogami nerwowymi z mózgiem. Podstawowe zmysły które wyróżnia się u człowieka to wzrok, węch, słuch, dotyk oraz smak.

Marketing sensoryczny rodzaje

Marketing sensoryczny możemy stosować za pomocą pięciu zmysłów:

  • wzrok – design, grafika, opakowanie, kolor, wygląd, światło, wystrój wnętrz, komunikat, motyw przewodni
  • węch – atmosfera, przyciąganie uwagi, zapach rozpoznawczy, zgodność z produktem,intensywność, dostosowanie do płci
  • dotyk – materiał i powierzchnia, kształt i miękkość, temperatura i ciężar
  • słuch – dźwięk rozpoznawczy, motyw przewodni, marka dźwiękowa, atmosfera, informacje głosowe, przyciąganie uwagi, muzyka
  • smak – sposób podania, wzajemna zależność od innych zmysłów, przyjemność

W jaki sposób marketing sensoryczny oddziałuje na zmysł węchu i wzroku?

Aromamarketing (marketing zapachowy) jak sama nazwa wskazuje bardzo mocno oddziałuje na węch. Ulubione zapachy przywołują bardzo dobre wspomnienia, dlatego też tym bardziej warto wykorzystać je w marketingu sensorycznym.

Dzięki przyjemnym zapachom można wzbudzić pozytywne emocje u klientów, dlatego też zdecydowanie bardziej chętni będą oni do zakupu.

W sklepach odzieżowych doskonale sprawdzą się naturalne aromaty olejku. Zapach pysznego jedzenia zachęca z kolei klientów do odwiedzenia pobliskiego lokalu gastronomicznego.

Większość ludzi jest wzrokowcami, dlatego też w swoich działaniach marketingowych warto skupić się na zmyśle wzroku. Designerskie opakowania są doskonałym wabikiem. Warto zatrudnić doświadczonego grafika, który zadba o wizerunek marki, a w szczególności o artykuły marketingowe.

Jak marketing zmysłów może oddziaływać na słuch klienta i zmysł dotyku?

Bardzo ważnym elementem marketingu sensorycznego jest także wykorzystanie zmysłu słuchu. Audiomarketing w ostatnim czasie rozwija się w bardzo szybkim tempie, a co najważniejsze przynosi satysfakcjonujące efekty. Relaksacyjna muzyka z pewnością uprzyjemni czekanie w kolejce.

Jeżeli istnieje taka możliwość to warto jak najszybciej postawić na wolne i spokojne dźwięki, dzięki którym zadowolimy nawet najbardziej wybrednych klientów. Dotyk, tak samo jak zmysł wzroku znacząco podnosi atrakcyjność danego produktu.

Zmysł dotyku odgrywa ważną rolę przede wszystkim w branży odzieżowej. Delikatne i miłe w dotyku tkaniny znacząco zachęcają do zakupu ubrań. Przy zakupie odzieży zwraca się uwagę nie tylko na design, rozmiar i cenę, ale również na jakość wykonania.

Zmysł smaku w marketingu sensorycznych

Na samym końcu warto wspomnieć o zmyśle smaku, który wbrew pozorom odgrywa bardzo ważną rolę. Wiele firm wprowadza na rynek limitowane produkty, dzięki którym można sprawdzić nowe smaki. Ważne jest to, aby dać możliwość swoim klientom oddania głosu na ulubiony smak.

Wbrew pozorom zmysł smaku odgrywa kluczową rolę nie tylko w branży gastronomicznej i spożywczej. Drobne smakołyki warto wręczać swoim klientom przy każdej okazji. W zadaniu tym doskonale sprawdzą się cukierki reklamowe.

Gdzie można wykorzystać marketing sensoryczny?

Marketing sensoryczny wbrew pozorom doskonale sprawdzi się nie tylko w sprzedaży. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby jego olbrzymi potencjał wykorzystać w HR-u.

Jest to doskonałe narzędzie dla specjalistów, którzy chcą zachęcić pracowników do wydajnej pracy. Umiejętnie dobrana muzyka w biurze i przyjemne zapachy znacząco zwiększają motywację pracowników.

Sprzedaż online za pomocą marketingu sensorycznego i zmysłów

Marketing sensoryczny w e-commerce ma znacznie okrojone możliwości, ale nie oznacza to wcale, że stoimy na straconej pozycji. W pierwszej kolejności warto zadbać o odpowiednią kolorystykę witryny.

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się możliwość przeglądania wybranych produktów w rzucie 3D. W wielu branżach wysyłane są darmowe próbki wybranych produktów.

Wiele firm do zamówień dodaje ciekawe elementy zapachowe. Godny polecenia jest między innymi zapachowy tusz. W sklepach internetowych można uruchomić również muzyczkę w tle, która znacząco uprzyjemni poszukiwanie wybranych produktów.

Osoby, które nie są w stanie samodzielnie skorzystać z dobrodziejstwa marketingu sensorycznego powinny skorzystać z pomocy doświadczonej agencji interaktywnej, która pomoże nam w kreowaniu pozytywnego wizerunku.

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy
Nasza oferta: pozycjonowanie, seo, reklama google ads, facebook, szeroko pojęty marketing internetowy

Podsumowanie marketingu zmysłów

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy

A jak jest u Ciebie?

Przy okazji, daj znać co sądzisz o dzisiejszym wpisie pt. Marketing sensoryczny -jak wpływać na zmysły i sprzedawać (marketing zmysłów)?

Napisz w komentarzu.

Jak bardzo spodobała Ci się ta strona?

Kliknij na gwiazdki aby ocenić! (dobre opinie sprawiają, że piszemy więcej)

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 555

Jeszcze nie ma głosów. Bądź pierwszą osobą.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dołącz do nas NA ŻYWO

Nie przegap wydarzeń live, podczas których omawiamy różne tematy i odpowiadamy na pytania, które pomogą Ci wyprzedzić konkurencję. Zarejestruj się na spotkania, których gospodarzem jest CEO UniqueSEO - Rafał Szrajnert.

Live odbywa się 1 w miesiącu i o terminie powiadamiamy tylko subskrybentów email.

 

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)