Marketing sensoryczny -jak wpływać na zmysły [badania marketing zmysłów, przykłady, definicja]

Marketing sensoryczny
Marketing sensoryczny

Marketing sensoryczny -jak wpływać na zmysły [badania marketing zmysłów]

Marketing sensoryczny definicja:

Marketing sensoryczny inaczej marketing zmysłów, jest doskonałym narzędziem dla tych osób, które chcą znacząco zwiększyć sprzedaż. Niniejszy artykuł to dobry wybór dla tych firm, które chcą dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest marketing sensoryczny, jakie ma największe atuty i kto powinien z niego skorzystać w pierwszej kolejności.

agencja seo social media reklama google ads facebook marketing

Co warto wiedzieć o marketingu zmysłów?

Marketing sensoryczny najprościej rzecz mówiąc to forma promowania różnorodnych produktów i usług, które wywołują pozytywne emocje, generują dobre doświadczenia i wpływają na podświadomość potencjalnych klientów.

Marketing sensoryczny bardzo często nazywany jest marketingiem pięciu zmysłów. Wynika to oczywiście z tego, że angażuje on zmysł słuchu, wzroku, smaku, węchu i dotyku. Z dobrodziejstwa marketingu sensorycznego powinny skorzystać przede wszystkim te firmy, które chcą swoim klientom zapewnić niezapomniane doświadczenia.

🥇POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM PRZECZYTA GO KONKURENCJA

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży.💸💸💸

🔐 Twoje dane są bezpieczne.🔐 (sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu).

darmowy newsletter marketingowy i SEO SEM Reklamy PPC

Na czym polega marketing Multisensoryczny?

Marketing multisensoryczny oddziałuje na wszystkie zmysły klientów. Działania multi sensoryczne mają za zadanie kreować spersonalizowany dialog z konsumentem. Wszystkie działania powinny być interaktywne i wykorzystywać wielowymiarowość w komunikacji.

Marketing sensoryczny to strategia marketingowa, która wykorzystuje zmysły konsumentów (wzrok, słuch, dotyk, smak i zapach) do zwiększenia ich zaangażowania z produktami i markami. Celem tej strategii jest wywołanie pozytywnych emocji i doznań związanych z produktem, co z kolei ma zachęcić konsumentów do zakupu.

Marketing sensoryczny jest często stosowany w sklepach detalicznych, aby zwiększyć doznanie zakupowe konsumentów. Na przykład, sklepy mogą wykorzystywać muzykę, zapachy i kolory, aby stworzyć pozytywne doznania związane z produktami. Marki mogą również stosować marketing sensoryczny w reklamach i kampaniach marketingowych, wykorzystując atrakcyjne obrazy, dźwięki i inne bodźce zmysłowe, aby zachęcić konsumentów do zapoznania się z produktami.

Podsumowując, marketing sensoryczny to ważna strategia, która pomaga markom zbudować silną, emocjonalną więź z konsumentami i zwiększyć ich zaangażowanie z produktami.

Jakie są główne zadania marketingu sensorycznego?

Jednym z najważniejszych celów marketingu sensorycznego jest oczywiście zwiększenie świadomości marki. W dzisiejszych czasach jest bardzo duża konkurencja nawet w niszowych branżach, dlatego też aby odnieść sukces koniecznie trzeba wyróżnić oferowane towary i usługi.

diagram marketingowy jak budować świadomość za pomocą reklam social media, Google Ads i SEO


REKLAMA

agencja seo social media reklama google ads facebook marketing
Sprawdź naszą ofertę

KONIEC REKLAMY

Bez pozytywnego wizerunku marki bardzo trudno będzie odnieść sukces. Marketing sensoryczny jest dobrym rozwiązaniem nie tylko dla tych firm, które chcą pozyskać nowych klientów, ale również dla tych firm, które chcą utrzymać dotychczasowych klientów i znacząco zwiększyć ich przywiązanie do marki.

Umiejętnie wdrożony marketing sensoryczny wywołuje decyzje zakupowe, a co najważniejsze wpływa na ich powtarzalność.

Co to są zmysły i jak działają w marketingu?

Zmysły człowieka to zdolność do tego abyśmy odbierali rozmaite bodźce za pośrednictwem odpowiednich receptorów, które połączone są drogami nerwowymi z mózgiem. Podstawowe zmysły które wyróżnia się u człowieka to wzrok, węch, słuch, dotyk oraz smak.

Marketing sensoryczny rodzaje

Marketing sensoryczny możemy stosować za pomocą pięciu zmysłów:

  • wzrok – design, grafika, opakowanie, kolor, wygląd, światło, wystrój wnętrz, komunikat, motyw przewodni
  • węch – atmosfera, przyciąganie uwagi, zapach rozpoznawczy, zgodność z produktem,intensywność, dostosowanie do płci
  • dotyk – materiał i powierzchnia, kształt i miękkość, temperatura i ciężar
  • słuch – dźwięk rozpoznawczy, motyw przewodni, marka dźwiękowa, atmosfera, informacje głosowe, przyciąganie uwagi, muzyka
  • smak – sposób podania, wzajemna zależność od innych zmysłów, przyjemność

W jaki sposób marketing sensoryczny oddziałuje na zmysł węchu i wzroku?

Aromamarketing (marketing zapachowy) jak sama nazwa wskazuje bardzo mocno oddziałuje na węch. Ulubione zapachy przywołują bardzo dobre wspomnienia, dlatego też tym bardziej warto wykorzystać je w marketingu sensorycznym.

Dzięki przyjemnym zapachom można wzbudzić pozytywne emocje u klientów, dlatego też zdecydowanie bardziej chętni będą oni do zakupu.

W sklepach odzieżowych doskonale sprawdzą się naturalne aromaty olejku. Zapach pysznego jedzenia zachęca z kolei klientów do odwiedzenia pobliskiego lokalu gastronomicznego.

Większość ludzi jest wzrokowcami, dlatego też w swoich działaniach marketingowych warto skupić się na zmyśle wzroku. Designerskie opakowania są doskonałym wabikiem. Warto zatrudnić doświadczonego grafika, który zadba o wizerunek marki, a w szczególności o artykuły marketingowe.

Jak marketing zmysłów może oddziaływać na słuch klienta i zmysł dotyku?

Bardzo ważnym elementem marketingu sensorycznego jest także wykorzystanie zmysłu słuchu. Audiomarketing w ostatnim czasie rozwija się w bardzo szybkim tempie, a co najważniejsze przynosi satysfakcjonujące efekty. Relaksacyjna muzyka z pewnością uprzyjemni czekanie w kolejce.

Jeżeli istnieje taka możliwość to warto jak najszybciej postawić na wolne i spokojne dźwięki, dzięki którym zadowolimy nawet najbardziej wybrednych klientów. Dotyk, tak samo jak zmysł wzroku znacząco podnosi atrakcyjność danego produktu.

Zmysł dotyku odgrywa ważną rolę przede wszystkim w branży odzieżowej. Delikatne i miłe w dotyku tkaniny znacząco zachęcają do zakupu ubrań. Przy zakupie odzieży zwraca się uwagę nie tylko na design, rozmiar i cenę, ale również na jakość wykonania.

Zmysł smaku w marketingu sensorycznych

Na samym końcu warto wspomnieć o zmyśle smaku, który wbrew pozorom odgrywa bardzo ważną rolę. Wiele firm wprowadza na rynek limitowane produkty, dzięki którym można sprawdzić nowe smaki. Ważne jest to, aby dać możliwość swoim klientom oddania głosu na ulubiony smak.

Wbrew pozorom zmysł smaku odgrywa kluczową rolę nie tylko w branży gastronomicznej i spożywczej. Drobne smakołyki warto wręczać swoim klientom przy każdej okazji. W zadaniu tym doskonale sprawdzą się cukierki reklamowe.

Gdzie można wykorzystać marketing sensoryczny?

Marketing sensoryczny wbrew pozorom doskonale sprawdzi się nie tylko w sprzedaży. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby jego olbrzymi potencjał wykorzystać w HR-u.

Jest to doskonałe narzędzie dla specjalistów, którzy chcą zachęcić pracowników do wydajnej pracy. Umiejętnie dobrana muzyka w biurze i przyjemne zapachy znacząco zwiększają motywację pracowników.

Sprzedaż online za pomocą marketingu sensorycznego i zmysłów

Marketing sensoryczny w e-commerce ma znacznie okrojone możliwości, ale nie oznacza to wcale, że stoimy na straconej pozycji. W pierwszej kolejności warto zadbać o odpowiednią kolorystykę witryny.

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się możliwość przeglądania wybranych produktów w rzucie 3D. W wielu branżach wysyłane są darmowe próbki wybranych produktów.

Wiele firm do zamówień dodaje ciekawe elementy zapachowe. Godny polecenia jest między innymi zapachowy tusz. W sklepach internetowych można uruchomić również muzyczkę w tle, która znacząco uprzyjemni poszukiwanie wybranych produktów.

Osoby, które nie są w stanie samodzielnie skorzystać z dobrodziejstwa marketingu sensorycznego powinny skorzystać z pomocy doświadczonej agencji interaktywnej, która pomoże nam w kreowaniu pozytywnego wizerunku.

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy
Nasza oferta: pozycjonowanie, seo, reklama google ads, facebook, szeroko pojęty marketing internetowy

W jaki sposób zmysły wpływają na nasz stosunek do produktów i marek?

Zmysły są niezwykle ważne dla naszego stosunku do produktów i marek, ponieważ wpływają one na nasze emocje i doznania związane z nimi. Oto kilka sposobów, w jakie zmysły wpływają na nasz stosunek do produktów i marek:

  1. Wzrok: Wzrok jest naszym najważniejszym zmysłem i odgrywa kluczową rolę w ocenie produktów. Kolor, kształt i wygląd opakowania oraz samego produktu wpływają na nasze pierwsze wrażenie i nasze decyzje zakupowe.
  2. Słuch: Muzyka, dźwięki i inne dźwięki związane z marką lub produktem mogą wywoływać pozytywne emocje i zwiększać zaangażowanie konsumentów.
  3. Dotyk: Dotyk i tekstura produktu również wpływają na nasze doznania i decyzje zakupowe. Dotyk jest szczególnie ważny w przypadku produktów takich jak odzież, kosmetyki i produkty do pielęgnacji skóry.
  4. Smak: Smak i zapach produktów, takich jak jedzenie i napoje, są niezwykle ważne dla naszego stosunku do nich. Nasze doznania smakowe i zapachowe wpływają na nasze decyzje zakupowe i nasze postrzeganie marek.
  5. Zapach: Zapachy są potężnym narzędziem marketingowym, ponieważ silnie wiążą się z emocjami i wspomnieniami. Na przykład, zapach świeżego pieczywa może wywoływać pozytywne skojarzenia z ciepłem i bezpieczeństwem.

Podsumowując, zmysły odgrywają kluczową rolę w naszym stosunku do produktów i marek, ponieważ wpływają one na nasze emocje i doznania, a to z kolei wpływa na nasze decyzje zakupowe.

Podsumowanie marketingu zmysłów

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy

A jak jest u Ciebie?

Przy okazji, daj znać co sądzisz o dzisiejszym wpisie pt. Marketing sensoryczny -jak wpływać na zmysły i sprzedawać (marketing zmysłów)?

Napisz w komentarzu.

Z nami każda firma może się rozwijać. Tworzymy firmy i rozwijamy istniejące w internecie, a nasz marketing=WYNIKI. Z resztą zobacz co możemy osiągnąć w kilka miesięcy:

Czy warto inwestować w seo: dlaczego pozycjonowanie się opłaca

Zacznij współpracę z partnerem godnym zaufania!

Marketing w internecie, reklama i rozwijanie firm to nasza pasja i chleb powszedni. Na bieżąco jesteśmy zawsze z najnowszymi trendami, po to aby dawać Tobie to co najlepiej działa. Konkretny wynik, bez przepalania budżetu. Dla każdego zadania posiadamy wyszkolonych specjalistów, którzy dowiozą obiecane wyniki.

Skontaktuj się z nami:

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy
Nasza oferta: pozycjonowanie, seo, reklama google ads, facebook, szeroko pojęty marketing internetowy

Jak bardzo spodobała Ci się ta strona?

Kliknij na gwiazdki aby ocenić! (dobre opinie sprawiają, że piszemy więcej)

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 555

Jeszcze nie ma głosów. Bądź pierwszą osobą.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!