Marketing i komunikacja rynkowa, czyli komunikacja marketingowa (czy warto jako kierunek studiów?)

Koncepcja marketingowa
Koncepcja marketingowa i filozofia, encyklopedia czy definicja Kotlera? (1 cytat)
6 stycznia, 2022
Działania marketingowe wspierające sprzedaż
Działania marketingowe wspierające sprzedaż (rodzaje i 3 skuteczne przykłady)
6 stycznia, 2022
Marketing i komunikacja rynkowa
Marketing i komunikacja rynkowa

Kompletny poradnik dla przedsiębiorcy: marketing i komunikacja rynkowa, czyli komunikacja marketingowa (czy warto jako kierunek studiów?)

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie czyli UEK oferuje kierunek marketing i komunikacja rynkowa, natomiast my w tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na pytania jak zintegrować marketing i komunikację rynkową aby osiągnąć sukces w biznesie.

Marketing zaczyna się od zrozumienia konsumenta i od poszukiwania sposobów zaspokojenia jego potrzeb. Reklama którą większość osób utożsamia z brandigiem to sposób na komunikowanie rynkowi odpowiedzi na to czego pragnie grupa docelowa.

Marketing + komunikacja rynkowa = komunikacja marketingowa, ale czy na pewno?

Więc co to znaczy? Otóż definicja mówi, że komunikacja marketingowa odnosi się do środków przyjętych przez firmy w celu przekazywania klientom bezpośrednio lub pośrednio informacji o produktach i markach, które sprzedają, z zamiarem przekonania ich do zakupu. Na rynku angielskojęzycznym często używa się skrótu MarCom, czyli połączenia słów marketing and communication.

Mówiąc inaczej marcom to medium, które firma stosuje do wymiany informacji o swoich towarach i usługach z klientami, określane jest mianem komunikacji marketingowej.

Marketer wykorzystuje narzędzia komunikacji marketingowej do kreowania świadomości marki wśród potencjalnych klientów, co oznacza, że ​​w ich głowach powstaje obraz marki, który pomaga im w podjęciu decyzji zakupowej.
Komunikacja marketingowa oferuje rozwiązania na następujące pytania:

  • Jak można używać produktu?
  • Dlaczego produkt powinien być używany?
  • Kto może korzystać z produktu?
  • Kiedy można używać produktu?
  • Gdzie można zastosować produkt?

Komunikacja marketingowa obejmuje reklamę, promocję sprzedaży, wydarzenia i doświadczenia (sponsoring), public relations i reklamę, marketing bezpośredni, marketing interaktywny, marketing szeptany, sprzedaż osobistą. Te narzędzia komunikacji są zbiorczo nazywane Marketing Communication Mix (po polsku elementy miksu komunikacji marketingowej)

Mieszanka marketingu i komunikacji rynkowej jako specjalność

Omówmy teraz po krótce najważniejsze elementy jakie zawiera marketing i komunikacja rynkowa, tak aby płynnie wspierać zarzadzanie, a także oferować wiedzę i umiejętności w zakresie promocyjnym naszych produktów i usług.

Reklama w marketingu jako nośnik komunikacji rynkowej

Reklama: Jest to pośrednia, płatna metoda wykorzystywana przez firmy do informowania klientów o swoich towarach i usługach za pośrednictwem telewizji, radia, mediów drukowanych, stron internetowych itp. Reklama jest jedną z najczęściej stosowanych metod komunikacji, w której pełna informacja o produktach i usługach firmy może być łatwo komunikowana z ogromną grupą docelową.

Promowanie sprzedaży w komunikacji marketingowej

Promocja sprzedaży: Promocja sprzedaży obejmuje kilka krótkoterminowych zachęt, aby przekonać klientów do rozpoczęcia zakupu towarów i usług. Ta technika promocji nie tylko pomaga w utrzymaniu dotychczasowych klientów, ale także przyciągnie nowych z dodatkowymi korzyściami. Rabaty, bezpłatne zwroty, program kup jeden drugi otrzymasz za darmo, kupony itp. to tylko niektóre z narzędzi promocji sprzedaży.

Wydarzenia w komunikacji rynkowej

Wydarzenia i doświadczenia: firmy sponsorują wydarzenia, takie jak sport, rozrywka, wydarzenia non-profit lub wydarzenia społecznościowe, z zamiarem wzmocnienia ich marki w świadomości klientów i stworzenia z nimi długoterminowego związku. Nazwę firmy sponsorującej imprezę można zobaczyć na banerach, koszulkach, trofeach, nagrodach w programach rozrywkowych, tablicach na scenie itp.

PR czyli public relations

Public Relations: Firmy prowadzą szereg działań społecznych mających na celu kreowanie pozytywnego wizerunku marki na rynku. Działania podejmowane przez firmy, takie jak budowa udogodnień publicznych, przekazywanie części swojego zakupu na edukację dzieci, sadzenie drzewek itp. to tylko niektóre z powszechnych działań na rzecz wzmocnienia Public Relations.

Marketing bezpośredni ma ogromny wpływ na komunikację z rynkiem

Marketing bezpośredni: Z myślą o technologii firmy wykorzystuje się e-maile, powiadomienia push, czy sms na telefony komórkowe, aby komunikować się bezpośrednio z potencjalnymi klientami bez angażowania stron trzecich.

Marketing interaktywny

Marketing interaktywny: Marketing interaktywny zyskał ostatnio popularność jako narzędzie komunikacji marketingowej, w którym klienci mogą wchodzić w interakcje z firmami online i uzyskiwać odpowiedzi na swoje zapytania online.

Duże marketplace’y jak allegro, ebay, amazon to jeden z najlepszych przykładów marketingu interaktywnego, w którym klienci dokonują wyboru i mogą zobaczyć, co wybrali lub zamówili w niedalekiej przeszłości.

Word of mouth czyli „szeptanka”

Marketing szeptany: Jest to jedna z najczęściej stosowanych metod komunikacji, w ramach której klienci dzielą się z kolegami i znajomymi swoimi doświadczeniami na temat ostatnio kupowanych towarów i usług. Ta metoda jest bardzo istotna dla firm, ponieważ wizerunek marki zależy od tego, co klient myśli o marce i jaki komunikat przekazuje innym.

A może twarzą w twarz?

Sprzedaż osobista: jest to tradycyjna metoda komunikacji marketingowej, w której sprzedawcy zwracają się bezpośrednio do potencjalnych klientów i informują ich o towarach i usługach, którymi mają do czynienia. Jest uważana za jeden z najbardziej niezawodnych sposobów komunikacji, ponieważ odbywa się bezpośrednio ustnie, tj. twarzą w twarz lub pisemnie za pośrednictwem e-maili lub wiadomości tekstowych.

Tak więc komunikacja rynkowa odnosi się do różnych narzędzi, które firma może zastosować, aby informować, przekonywać i przypominać klientowi o sprzedawanych produktach i usługach.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie, pozycjonowanie, SEO i całą strategię internet marketing. Nie czekaj, dołącz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uwaga!Pobierz Darmowy Raport

Ten całkowicie nowy DARMOWY raport ujawnia najpotężniejsze nowe sposoby żeby zredukować koszty pozyskania nowych klientów i wystrzelić w kosmos swój ROAS z reklam… i dodatkowo osiągnąć taką sprzedaż jak nigdy dotąd.

POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM TA STRONA ZNIKNIE

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety  które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży z reklam... (sekrety prosto ze źródła)