Lazy load -czym jest opóźnione ładowanie zdjęć i obrazów? lazy loading

Mapa ciepła w analityce internetowej heatmap
Lazy load

Czym jest lazy loading i jak działa?

Nie ma co ukrywać, że jeśli chodzi o najważniejsze czynniki SEO, to ogromne znaczenie odgrywa szybkość działania strony internetowej.

Wszystko dlatego, że użytkownicy sieci chcą jak najszybciej uzyskać dostęp do treści, które ich interesują. Jeśli strona nie działa tak jak należy, szybko ją opuszczą.

Dlatego warto zainteresować się, w jaki sposób zoptymalizować działanie strony, aby zachęcić internautów do korzystania z niej.

diagram marketingowy jak budować świadomość za pomocą reklam social media, Google Ads i SEO


REKLAMA

agencja seo social media reklama google ads facebook marketing
Sprawdź naszą ofertę

KONIEC REKLAMY

Co to lazy loading? Definicja.

Lazy loading,definicja – zwane inaczej leniwym ładowaniem, jest techniką, której zadaniem jest optymalizacja ładowania zawartości danej strony internetowej. Leniwe ładowanie odracza inicjalizację obiektu do momentu, w którym jest on potrzebny.

Lazy loading skupia się na tym, by w danym momencie ładować jedynie kluczowe zasoby, które użytkownik powinien ujrzeć od razu po wejściu na stronę.

Jeśli chodzi o przykłady tej techniki, warto wspomnieć wyszukiwanie zdjęć w wyszukiwarce Google. Po wpisaniu przez użytkownika danej frazy w oknie wyszukiwarki ładowałyby się wszystkie zdjęcia naraz, a wczytywanie strony trwałoby w nieskończoność.

🥇POBIERZ SWÓJ DARMOWY RAPORT TERAZ ZANIM PRZECZYTA GO KONKURENCJA

Ten DARMOWY raport ujawnia sekrety które spowodują znaczny wzrost Twoich zarobków i sprzedaży.💸💸💸

🔐 Twoje dane są bezpieczne.🔐 (sekrety prosto ze źródła, tylko konkrety-zero spamu).

darmowy newsletter marketingowy i SEO SEM Reklamy PPC

Dlatego też te zdjęcia, które znajdują się w najwyższych pozycjach wyszukiwania są wyświetlane jako pierwsze, a kolejne ukażą się użytkownikom dopiero wtedy, kiedy przewiną stronę w dół.

Lazy loading ma ogromne znaczenie choćby z tego względu, że w ostatnich latach coraz większa liczba użytkowników przegląda sieć przy pomocy urządzeń mobilnych.

Dlatego też warto wykorzystać leniwe ładowanie, aby uniknąć problemu ograniczonej przepustowości. Dzięki temu użytkownik znacznie szybciej będzie mógł dotrzeć do treści, które go interesują.

Lady loading i jego korzyści

Wiedząc już, na jakiej zasadzie działa lazy loading, warto zadać sobie pytanie, jakie ma zalety.

Otóż, z pewnością warto wymienić skrócony czas ładowania witryny, dzięki czemu rozmiar strony może być zmniejszony na początku ładowania.

7p marketing mix

Osoby, które pojawiają się na witrynie, z pewnością docenią to, że ładuje się ona wyjątkowo szybko, a nieskończone przewijanie dodatkowo poprawia jej funkcjonalność.

Jest to mechanizm, który sprawia, że użytkownik podczas przewijania strony w dół uzyskuje dostęp do ciągle ładujących się treści. Dzięki temu korzystanie z witryny jest o wiele bardziej funkcjonalne i łatwiejsze.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że szybkość ładowania się strony jest brana pod uwagę przez wyszukiwarkę Google podczas pozycjonowania strony w internecie.

Właściciele witryn muszą zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli będą one zbyt wolne, to z pewnością nie znajdą się na szczycie wyszukiwarki.

A przecież do tego właśnie dążą działania SEO. Efektem wolnego ładowania bardzo często jest także zmniejszenie konwersji strony, co wiąże się z wyjątkowo negatywnymi skutkami dla biznesu.

Jeśli chodzi o główne korzyści, które wynikają z wdrożenia leniwego ładowania, to na pewno warto skupić się także na zmniejszonym obciążeniu sieci. Pozwala to na ochronę przed przesyłaniem zbędnych danych.

Dzięki temu każdy użytkownik, który posiada limity korzystania z internetu, może oszczędzać dostępny transfer.

lejek content marketingowy sales funnel

Lazy loading a pozycjonowanie strony

Wiedząc już, że leniwe ładowanie korzystnie może wpłynąć na pozycję strony w wyszukiwarkach internetowych, warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat.

Lazy loading działa na zasadzie dodatkowego skryptu, który uruchamiany jest za każdym razem, kiedy dany użytkownik wchodzi na witrynę.

Wydawać by się mogło, że dodatkowy skrypt wiązał się będzie z dodatkowym obciążeniem, niemniej jednak jego załadowanie trwa o wiele krócej niż pobieranie wszystkich grafik bądź też plików wideo na raz.

Swego czasu w internecie krążyły opinie, że lazy loading może źle wpłynąć na SEO. Jako powód problemów wskazywane było to, że roboty Google potrzebują czystego kodu HTML, który będą mogły swobodnie przetwarzać.

Na szczęście istnieje wiele sposobów, dzięki którym można skorzystać z lazy loading bez jednoczesnego ponoszenia szkody, jeśli chodzi o SEO.

Lazy loading – podsumowanie

Każdy właściciel strony internetowej powinien zdawać sobie sprawę z tego, że optymalizacja zawartego na niej kontentu stanowi istotną część, jeśli chodzi o ulepszanie user experience.

Dzięki stopniowemu ładowaniu strony użytkownik może uzyskać dostęp na wielu treści naraz, a jednocześnie nie musi długo czekać na załadowanie się witryny. Dobrze zastosowany lazy loading pozwala mu na zapoznanie się z większą ilością treści naraz, a jednocześnie nie wpływa negatywnie na ich odbiór.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że połowa użytkowników odwiedzających dane witryny zazwyczaj pozostaje jedynie na jednej stronie.

Dlatego tak ważne jest, by w odpowiedni sposób zastosować takie rozwiązania jak nieskończone przewijanie i lazy loading.

Może to sprawić, że nawet taka pojedyncza wizyta będzie wiązała się z wieloma korzyściami.

Jak widać – lazy loading posiada wiele zalet, dlatego z pewnością jest to rozwiązanie, które warto zastosować na swojej stronie internetowej. Wszystko po to, by zwiększyć wygodę użytkowników, funkcjonalność strony, a jednocześnie oszczędzać cenne zasoby.

Z nami każda firma może się rozwijać. Tworzymy firmy i rozwijamy istniejące w internecie, a nasz marketing=WYNIKI. Z resztą zobacz co możemy osiągnąć w kilka miesięcy:

Czy warto inwestować w seo: dlaczego pozycjonowanie się opłaca

Zacznij współpracę z partnerem godnym zaufania!

Marketing w internecie, reklama i rozwijanie firm to nasza pasja i chleb powszedni. Na bieżąco jesteśmy zawsze z najnowszymi trendami, po to aby dawać Tobie to co najlepiej działa. Konkretny wynik, bez przepalania budżetu. Dla każdego zadania posiadamy wyszkolonych specjalistów, którzy dowiozą obiecane wyniki.

Skontaktuj się z nami:

pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy
Nasza oferta: pozycjonowanie, seo, reklama google ads, facebook, szeroko pojęty marketing internetowy
pozycjonowanie seo reklama google ads facebook marketing internetowy

A jak jest u Ciebie?

Przy okazji, daj znać co sądzisz o dzisiejszym wpisie pt. Lazy load -czym jest opóźnione ładowanie zdjęć i obrazów lazy loading?

Napisz w komentarzu.

Jak bardzo spodobała Ci się ta strona?

Kliknij na gwiazdki aby ocenić! (dobre opinie sprawiają, że piszemy więcej)

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 111

Jeszcze nie ma głosów. Bądź pierwszą osobą.

Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
Rafał Szrajnert- uniqueSEO team
UniqueSEO to najlepsza agencja marketingowa w Polsce. Tworzymy i kreujemy udane kampanie SEM, pozycjonowanie, SEO i całą strategię ecommerce. Nie czekaj, dołącz do nas!